سردار رادان، ابراهیم حاتمی‌کیا، شهید روشن، سردار سلیمانی، نادر طالب‌زاده، سردار باقرزاده، حجت‌الاسلام پناهیان، شهید همت، شهید آوینی، سردار فضلی و … روی تی‌شرت‌های ۴٠‌هزار تومانی. حالا چند روزی می‌شود که انتشار تصاویر تی‌شرت‌هایی که چهره بعضی هنرمندان، مسئولان نظامی و انتظامی و شهدا در سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی خبرساز شده.

تی‌شرت‌هایی که توسط «حسین پیرهادی»، طراح لباس طراحی شده و تصاویر آنها در وبلاگ او و با عنوان «پهلوانان نمی‌میرند» و منتشر شده است. یکی از نکات جالب این تی‌شرت‌ها این است که اول نام بعضی از هنرمندان مانند ابراهیم حاتمی‌کیا و نادر طالب‌زاده که پایین عکس‌هایشان نوشته شده، کلمه «سردار» آمده است.

آخرین‌بار ‌سال ٨٩ بود که چاپ تصاویر تعدادی از شهدای دفاع مقدس روی تی‌شرت‌های آستین بلند، خبرساز شد و واکنش‌هایی را برانگیخت. آن زمان هم تصویر شهدایی مانند شهید همت، باکری و … روی این تی‌شرت‌ها چاپ شده بود و خانواده تعدادی از آنها هم در این‌باره واکنش نشان داده و گفتند از آنها برای این اقدام اجازه‌ای گرفته نشده است.

حالا اما نه فقط شهدا که چهره‌های بعضی مسئولان حال حاضر ایران روی این تی‌شرت‌ها چاپ شده و واکنش‌هایی را به‌دنبال داشته است؛ این واکنش‌ها البته بیشتر در میان کاربران شبکه‌های اجتماعی بوده و هنوز هیچ‌کدام از شخصیت‌هایی که چهره‌شان روی تی‌شرت‌های ۴٠‌هزار تومانی و با رنگ‌های مختلف چاپ شده، در این‌باره واکنش نشان نداده‌اند.

یکی از افرادی که در این‌باره واکنش نشان داده، حمید داوودآبادی از نویسندگان دفاع مقدس است. او در صفحه فیس‌بوک خود در این‌باره نوشته است: «به حق چیزهای ندیده! فقط ۴٠‌هزار تومان. بپوشید و … بعید می‌دونم خود این افراد راضی به چنین کارهای … باشند! واقعا تأثیر این تی‌شرت‌ها در ترویج فرهنگ دفاع مقدس و نشر ارزش‌ها چیست؟

خدا آخر و عاقبت ما را با این کارهای هیجانی، پرشورِ عاری از شعور، به خیر کند!» تعدادی دیگر از کاربران فیس‌بوک هم از این موضوع استقبال کرده اما ۴٠‌هزار تومان را، رقم زیادی برای یک تی‌شرت دانسته‌اند. تی‌شرت‌های منقش به چهره مسئولان و شهدا به صورت اینترنتی و در وبلاگ «حسین پیرهادی» فروخته می‌شوند. او در وبلاگش به نشانی http: / / t - shirts. blogfa. com / نوشته است: «این فروشگاه کاملا شخصی است و به هیچ ارگان، سازمان یا موسسه‌ای وابسته نیست و طرح‌ها کاملا شخصی است. تی‌شرت‌ها کاملا با دست طراحی و چاپ شده و هیچ نوع ماشینی در تولید محصولات به کار نمی‌رود.»

در قسمت شناسنامه این وبلاگ آمده که ارسال تی‌شرت‌ها به سراسر کشور رایگان است و شماره تلفن طراح هم بالای آن آمده است؛ شماره تلفنی که البته بعد از تماس «شهروند» با «حسین پیرهادی»، طراح این تی‌شرت‌ها از وبلاگ او حذف شد. او به «شهروند» گفت که به هیچ‌وجه حاضر به گفت‌وگو درباره طراحی این تی‌شرت‌ها نیست و فقط در جمله‌ای کوتاه گفت کار او کاملا شخصی است و به هیچ ارگان یا موسسه‌ای وابسته نیست. او البته دو روز پیش و در تنها گفت‌وگویی که در این‌باره و با «مهر» کرده، توضیحاتی را درباره طراحی این تی‌شرت‌ها داده است.

«حسین پیرهادی»، بروجردی است و چند‌سال پیش هم با چاپ چهره شهدای دفاع مقدس روی تی‌شرت، نامش بر سر زبان‌ها افتاد. او حالا درباره اقدام جدیدش برای چاپ چهره‌های فرهنگی و نظامی کشور روی تی‌شرت‌های پسرانه گفته است این بار به سراغ شهیدان زنده رفته است: «در ابتدا تنها روی تصویر شهدا متمرکز بودم، اما از آن‌جا که علاقه ویژه‌ای به هنرمندان داشتم بد ندیدم که سراغ عده‌ای که به شخصه آنها را شهید زنده می‌دانم هم بروم.

چهره‌هایی مانند ابراهیم حاتمی‌کیا، نادر طالب‌زاده و حتی سردار سلیمانی را بنده شهید زنده می‌دانم و از این منظر بود که طراحی چهره این بزرگان روی تی‌شرت را هم انجام دادم. بنده ارادت ویژه‌ای به این افراد دارم اما به شخصه آنچه از دستم برمی‌آید تنها طراحی تی‌شرت به افتخار ایشان است.»

او ادامه داده است: «زمانی که بنده دانشجو بودم اغلب دانشجویان تی‌شرت‌هایی با تصویر چه گوارا می‌پوشیدند و همان موقع بود که به فکرم رسید چرا تصویر بزرگان و هنرمندانی همچون استاد فرشچیان که نامش در سازمان ملل و یونسکو هم به ثبت رسیده ‌است نباید روی لباس جوانان ما باشد.» پیرهادی درباره میزان استقبال از تی‌شرت‌هایش گفته: «تقریبا روزی ۵۰تماس دارم و در صفحه اینستاگرام خودم هم پیام‌های بسیاری مبنی‌ بر تعریف و تمجید از کیفیت طراحی تی‌شرت‌ها دارم اما از این میان اکثراً به دلیل قیمت بالا ترجیح می‌دهند این تی‌شرت‌ها را نخرند و سراغ همان تی‌شرت‌های ارزان‌تر چینی که در بازار موجود است بروند.»

این طراح درباره قیمت این تی‌شرت‌ها هم گفته است: «این قیمت تمام شده برای خود من است و شاید ۳ یا ۵ هزارتومان روی هر تی‌شرت سود برایم باقی بماند. طراحی و چاپ هریک از این تی‌شرت‌ها با دست انجام می‌شود و به همین دلیل نمی‌توانم آن را با قیمتی کمتر از ۴۰‌هزار تومان بفروشم. به همین دلیل هم فروش این تی‌شرت‌ها پایین است و حتی می‌شود در ماه‌هایی اصلاً فروش ندارم.» این طراح درباره این‌که آیا به سازوکاری برای تجاری‌سازی ایده‌هایش اندیشیده است یا نه؟ هم گفته «این مسأله نیاز به حمایت دولت دارد. بنده اگر اندکی حمایت بشوم و پول و سرمایه‌ای پشت خودم داشته باشم با همین تی‌شرت‌ها کاری می‌کنم که مثل توپ صدا داشته باشد.»

پیرهادی در پایان درباره میزان استقبال از طرح‌های تازه‌اش گفته است که «بسیار مورد استقبال بوده و اخیراً چند سفارش از جنوب برای تی‌شرت‌های ابراهیم حاتمی‌کیا داشته‌ام. در بین این طرح‌ها هم بیش از همه تی‌شرت منقش به طرح سردار قاسم سلیمانی با اقبال مواجه بوده و در همین مدت نزدیک به ۲۰۰ تی‌شرت با این طرح فروخته‌ام.»

علاوه بر سایت این طراح، در حال حاضر تعدادی سایت هم وجود دارند که تی‌شرت‌های با تصویر شهدا را با قیمت ١٩‌هزار تومان می‌فروشند. یکی از این سایت‌ها همراه با تصویر تی‌شرت شهدا، زندگینامه مختصری را هم از هر شهید به‌عنوان اطلاعات جانبی برای فروش تی‌شرت‌ها آورده است.