معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره پیشنهاد برخی نمایندگان برای دو برابر شدن یارانه نقدی اقشار متوسط و فقیر، گفت: وقتی قرار است بذل و بخشش شود چرا سه برابر نکنیم؟!

اما اگر می خواهیم قانون را اجرا کنیم، حداکثر دولت باید نصفش را یارانه بدهد و بقیه اش را برای تولید و بهداشت و حمل و نقل و محیط زیست و زیرساخت ها استفاده کند. حالا منظور این است که این قانون را تغییر بدهیم؟ ما یک بار اصلاح کردیم. ما تلاشمان این است که به کسانی که واقعا نیاز دارند یارانه بدهیم و بقیه را برای تولید و بهداشت سرمایه گذاری کنیم. آیا کسی هست که بگوید در اینکه ما با یارانه ها خدمات را ارزان کردیم اشتباه کردیم؟ می خواهیم وام ارزان قیمت تا ۵۰ میلیون تومان به زوج ها و زنان سرپرست خانوار بدهیم.

وی با بیان اینکه، پیشنهاد دو برابر کردن یارانه نقدی صحیح نیست و براساس قانون، یارانه نقدی باید به اقشار نیازمند پرداخت شود، گفت: از محل یارانه ها قرار است وام ارزان قیمت تا ۵۰ میلیون تومان به نیازمندان پرداخت شود.

* نرخ تورم به ۱۶.۸ درصد کاهش یافت

نوبخت تصریح کرد: نرخ تورم ۱۶.۸ درصد مربوط به آذرماه است که نسبت به آبان کاهش داشته و انشاالله تا سال ۹۵ یک رقمی خواهد شد.

* قدرت تولید برخی کشور های همسایه عامل اصلی کاهش قیمت نفت

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور درباره کاهش قیمت نفت خام در بازارهای جهانی و تاثیر آن بر بودجه ایران، گفت: قدرت تولید برخی کشورهای همسایه که به آنها امکان می دهد هر لحظه خواستند نفت عرضه کنند یا آن را در ذخایر طبیعی نگاه دارند، عامل اصلی کاهش قیمت نفت بود. ما هم برای افزایش توان تولید باید تلاش کنیم.

اگرچه اکنون براساس تحریم ها می توانیم روزانه یک میلیون بشکه تولید و صادر کنیم، اما اگر حالت تحریم برگردد و در مذاکرات با منطق قوی تیم ما بتوانیم بیشتر صادر کنیم، آن وقت اگر نتوانیم میزان بالاتری تولید کنیم، چه پاسخی به مردم داریم؟ بنابراین باید از الان اقدام کنیم و برای همه شرایط آماده باشیم.

* اگر قیمت نفت کمتر از ۷۲ دلار باشد با مکانیزم ها مدیریت می کنیم

وی گفت: کل این رقم بودجه بالغ بر ۸۳۰ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۲۶۷ هزار میلیارد تومان هست و کل درآمدهای نفتی پیش بینی شده با قیمت ۷۲ دلار از یک سوم این رقم هم کمتر است. من به شما با اطمینان می گویم که حتی اگر قیمت نفت بسیار کمتر از ۷۲ دلار باشد، با مکانیزمی که داریم مدیریت می کنیم.

نوبخت با تاکید بر نادرست بودن اظهارنظرها درباره غیرواقعی بودن بودجه، گفت: ما نمی توانیم از بودجه جاری برداریم و روی عمرانی بگذاریم. چه تلاشی باعثشد ما بتوانیم از رکود خارج شویم و رشد مثبت را اعلام کنیم؟ این ناشی از آن است که دولت پیشگام شد و بیش از ۲۲ هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی سرمایه گذاری کرد.