مهدی چمران در نخستین اجرای مدیریت یکپارچه شهری و شوراها که صبح امروز با حضور دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در سالن اجلاس سران برگزار شد اظهار داشت: امیدواریم در برنامه ششم توسعه احکامی پیش بینی شود که شاهد ارتقای شوراها باشیم.

وی با بیان اینکه در برنامه های دوم، سوم و چهارم مسائل و مواردی بود که باعثارتقای جایگاه شوراها شد گفت: اما در آخرین برنامه بخشی از مسائلی که باعثارتقای جایگاه شوراها می شد حذف شد.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: مبنای کار شورایاران، قرآن مجید - روایات ائمه اطهار و سنت پیامبر و همچنین قوانین و مقررات کشورمان است و تمامی و تمامی این موارد پشتوانه های محکمی برای فعالیت شوراها است.

رئیس شورای عالی استان ها با اشاره به دستور و فرمان حضرت امام خمینی(ره) و شکل گیری شوراها گفت: اگر همین فرمان چند خطی مدنظر قرار گیرد قطعا همه مشکلات شورایاران برطرف خواهد شد.

چمران با بیان اینکه در قانون اساسی و در بندهای مختلف به شوراها و ارتقای آنها تاکید شده است گفت: فصل ششم، هفتم و همچنین اصول ۱۰۱ تا ۱۰۶ جایگاه شوراها را مشخص کرده است.

رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: در سال های گذشته و به تناوب اصلاحاتی بر روی قانون شوراها صورت گرفته است به طوری که در سال های ۷۵،۸۲، ۸۴ و همچنین در سال ۹۲ اصلاحاتی بر قوانین و مقررات شوراها صورت گرفته است به طوری که برخی از این اصلاحات از طریق مجلس و برخی دیگر با ارائه لایحه از سوی شورای عالی استان ها به مجلس انجام شده است.

رئیس شورای عالی استانها با انتقاد از ارتقای جایگاه شوراها در سال های اخیر گفت: متاسفانه هرچقدر به جلو حرکت کرده ایم انتظار مردم و شوراها از جایگاه و ارتقای شوراها کمتر شده است و در واقع از قدرت این پارلمان های محلی کاسته شده است.

چمران ادامه داد: هم اکنون زمزمه ای شنیده می شود که در دولت یازدهم طرحی آماده شده که قرار است شهردار مستقیم انتخاب شود و این اختیار را از شوراها سلب کنند.

رئیس شورای عالی استان ها در ادامه نخستین اجلاس مدیریت یکپارچه شهری و شوراها تصریح کرد: شوراها باید دو نوع مطالبات را در مقابل خود قرار دهند که بخشی از این مطالبات مربوط به مردم و انتظاراتشان از شوراها جهت فراهم کردن بستری مناسب تر برای زندگی است و بخش دیگری از این مطالبات مربوط به فرمایشات مقام معظم رهبری و انتظار ایشان از شوراها است.

وی گفت: شفافیت و سهولت دسترسی آسان برای مردم از جمله انتظارات درخواست شده از سوی هموطنان در شهرها و روستاها است ضمن اینکه مقام معظم رهبری نیز مطالباتی از شوراها دارند که از آن جمله می توان به هویت شهری و همچنین سبک زندگی اشاره کرد.

وی گفت: متاسفانه برخی از طرح ها و لوایح فعالیت شوراها را به چالش کشیدند که امیدواریم این موضوع مورد توجه نمایندگان مجلس، دولتمردان قرار گیرد.

وی ادامه داد: مردم از نمایندگانشان در شوراها انتظار دارند که به موضوعات شهری بپردازند و این در حالی است که انتخاب شهردار یکی از وظایف و اختیارات شوراها محسوب می شود.

چمران با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید به امور و سیاستهای کلان کشور بپردازند گفت: باید سیاست های محلی و شهری به شورایاری سپرده شود.

وی با بیان اینکه در اصل ۱۰۲ قانون اساسی استانداران، بخشداران و فرمانداران موظف هستند مصوبات قانونی شوراها را به مرحله اجرا بگذارند گفت: متاسفانه در برخی از مواقع شاهد هستیم که این اتفاق صورت نمی گیرد و در واقع این امر مغایر با قانون اساسی است.

چمران در پایان گفت: شورایاران وظایف سنگینی را به دوش می کشند و درواقع بار سنگینی را از دوش دولت برداشته اند.

در این همایش، رضا تقی پور با بیان اینکه کمیته مدیریت شهری از ابتدا در دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام تشکیل شد گفت: با توجه به اتفاقاتی که امروز در کشور ما افتاده و رویکرد مقام معظم رهبری و تاکید بر پیاده سازی اصل ۴۴ و حرکت به طرف اقتصاد و دانش بنیان قطعا مدیریت های شهری و شوراها جایگاه اساسی را در تحقق این امر دارند.

وی افزود: با توجه به گذشت ۱۴ سال از عمر شوراها، نیاز به بازنگری در فرآیندها مربوط به شوراها از نگاه مدیریت شهری است.

عضو شورای شهر تهران اظهار امیدواری کرد که در کنار مجلس شورای اسلامی، شوراها بتوانند رویکرد جدیدی را در این حوزه و برای حل چالش هایی که در گذشته در این حوزه روبرو بوده اند، ارائه کنند.

رئیس کمیته مدیریت شهری و امور شوراها و دبیر اجلاس مدیریت یکپارچه شهری و شوراها بیان داشت: این اجلاس تلاش دارد زمینه های تحول در حوزه مدیریت شهری و ارتباط بین مردم و شوراها و سایر ارکان مدیریت شهری را افزایش دهد.

تقی پور با اشاره به اینکه در نخستین اجلاس مدیریت یکپارچه شهری و شوراها ۵ محور مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: بررسی جایگاه حقوقی و قانونی شوراها و تبیین راهکارهای تحقق مدیریت یکپارچه شهری - توسعه پایگاه شهری مبتنی بر اقتصاد مقاومتی - هویت بخشی به شهرها مبتنی بر معماری و شهرسازی اسلامی - ایرانی - جامعه شناسی شهری و روستایی(فرصت ها و چالش های فرهنگی و اجتماعی پیشروی مدیریت شهری) و سلامت و محیط زیست شهری از جمله محورهای درنظر گرفته در این اجلاس محسوب می شوند.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز با حضور در اولین اجلاس «مدیریت یکپارچه شهری و شوراها» اظهار داشت: زمان برگزاری این اجلاس زمان خوبی است چراکه از یک طرف دولت جدید کار خود را شروع کرده و تیم آقای روحانی تازه نفس است که قصد دارند برنامه های خوبی را در کشور اجرا کنند و از طرف دیگر برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور در حال تبیین است.

وی افزود: از سوی دیگر مجموعه مشکلات شوراها به نقطه ای رسیده که باید برای آن تعیین تکلیف کرد که قطعا برگزاری این همایش موثر خواهد بود و نتیجه آن در برنامه توسعه ششم دیده خواهد شد.

محسن رضایی در ادامه با بیان اینکه برای مدیریت یکپارچه شهری نباید تنها به این اجلاس بسنده کرد گفت: دوستان باید در شهرها جلسات مختلفی بگذارند تا ما بتوانیم از تمامی نظرات استفاده کنیم که اگر دولت در آستانه شروع کارش به تصمیمی برای شوراها برسد می تواند تا ۴ سال آینده آن را پیگیری کند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه پیرامون فلسفه اصلی شوراها گفت: ما باید بررسی کنیم که انتظارها از شوراها چیست و رسالت شوراها و فلسفه مدیریت شهری چه باید باشد و آیا اینکه شوراها تکرار دولت هستند یا مکمل آن که قطعا بررسی آن بررسی این موضوع از پراکندگی دیدگاه ها جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه انقلاب اسلامی سرآغاز یک تحول بزرگ در تفکر بشر در اداره جوامع بوده است گفت: تا قبل از انقلاب اسلامی دین و مردم را مقابل هم قرار می دادند. همین اروپای امروز نیز در چند قرن متمادی در قرون وسطی به نام دین جنایات بزرگی را در تاریخ اروپا انجام داده است و از طرفی دیگر از مردم علیه دین استفاده کرده است اما اسلام دست دین و مردم را به هم داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ثمره یک فلسفه بزرگ سیاسی در اداره جوامع اسلامی است و اساس اعتقاد اسلامی ما این است که دین و مردم با هم هستند و دلیلی ندارد مخلوق خدا و دین خدا مقابل هم قرار گیرند.

وی ادامه داد: اروپا که از دموکراسی علیه دین استفاده می کند قرن ها است که از دین علیه مردم استفاده کرده است. صهیونیست های امروز نیز همان قرون وسطی غرب هستند که از دین یهود علیه مردم آن استفاده می کنند البته یهودی های واقعی مخالف آن هستند.

محسن رضایی در ادامه گفت: این داعش که امروز در چند کشور جولان می دهد و از دین علیه مردم استفاده می کند میوه ناپاکی از رژیم صهیونیستی است.

وی با اشاره به سخنان کسینجر که بیان کرده بود جمهوری اسلامی به دنبال امپراطوری است گفت: کسینجر گفته است که غرب نباید مسئله اوکراین را جدی بگیرد و عنوان کرده است که داعش نیز جنبه راهبردی ندارد بلکه غرب باید سراغ ایران برود چراکه آن خطر اصلی است و مراقب ایران باشند چراکه آنان به دنبال امپراطوری هستند.

رضایی تصریح کرد: در اوج جنگ سردی که در غرب شروع شده است و حوادثتلخی که در سوریه و عراق شکل گرفته است کسینجر انگشت اشاره خود را به جمهوری اسالمی می گیرد که مردم آن در انتخابات حضور فعال دارند این خباثتی است که در بعضی دولتمردان غرب علیه اسلام و جمهوری اسلامی وجود دارد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این موضوع که جمهوری اسلامی به دنبال تمدن است و نه امپراطوری گفت: ما علنا می گوییم که جمهوری اسلامی به دنبال یک تمدن نوین پیشرفته ایرانی اسلامی در منطقه است و تاریخ هم نشان داده هر تمدنی که در ایران شکل گرفته هم به منطقه و هم به جهان کمک کرده است.

وی با اشاره به کمک های علمی تمدن اسلامی به غرب گفت: اساس پزشکی، فیزیک، نجوم و علومی که در غرب جریان دارد از دل مسلمانان ایران برخاسته است. شما(غرب) مدیون ما هستید.

رضایی تاکید کرد: حال این تمدنی که ما به دنبال آن هستیم از شهرها و روستاهای ما برمی خیزد و تا زمانی که شهر و روستاهای ما توسعه پیدا نکند به تمدن نوین اسلامی نمی رسیم.

وی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی نظام شهری ما را به هم ریخته بودند گفت: فاجعه بزرگی که تا قبل از انقلاب اسلامی برای ما درست کرده بودند این بود که نظام شهری ما را بهم ریختند و چند شهر ایران را متمرکز کردند و از دولت رضاشاه و از ۸۰ سال پیش کاری کردند که عشایر ما به روستا و روستاییان به شهر و شهریان به شهرهای بزرگ منتقل شوند که به جای حرکت مرکز به روستاها این جریان معکوس را برای ما به وجود آوردند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح کرد: آنچه که باید انجام شود این است که ثروت باید از خارج کشور به تهران و از آن طریق به شهرها و روستاها برود این در حالی است که ثروت مادی ما وضعیت معکوسی دارد که نیازمند یک تحول اساسی است.

رضایی با بیان اینکه ما اگر می خواهیم به تمدن نوین اسلامی برسیم باید نظام شهریمان را درست کنیم گفت: ما نباید صرفا به خانه سازی توجه کنیم چراکه وضعیت امروز ما نتیجه همین توجه است.

وی با بیان اینکه نظام شهری ما ظرفیت شهرها را مشخص می کند گفت: بر همین اساس توسعه شهری و ساخت شهرهای جدید موضوع نظام شهری است و البته شهرسازی نیز خود دارای قانون خاص است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: انتظار ما این است که بعد از تجربه مدیریت اداره شهرها به نقطه ای برسیم که آن را در سیاست های کلان مدیریت شهری وارد کنیم و پس از تصویب آن، مبنای قانون گذاری برای اداره شهرها بشود.