مهندس حامد حقی با بیان اینکه HSE یعنی " بهداشت، ایمنی و محیط زیست را در هرسه سطح به صورت جامع، همگن و هماهنگ ارتقا دادن "، اظهارداشت: در ساختمان­سازی ایمنی تا حدودی رعایت می­شود، اما در HSE به بهداشت کارکنان هم اهمیت زیادی داده می شود.

وی با اشاره به اینکه تلاش می کنیم HSE را ترویج دهیم، افزود: این اصل با کمترین هزینه ایجاد می شود و نیاز است برای شناخته شدن و ترویج آن فرهنگ سازی شود.

عضو شورای سیاست گذاری اولین همایش ملی HSEبا بیان اینکه بیشتر مشکل ما نبود قانون در این حوزه است، خاطرنشان کرد: در سازمان­ها بحثایمنی رعایت شده است، اما درهر سه زیرشاخه رعایت نشده است.

حقی افزود: چه بسا پروژه­هایی انجام می ­شود که به محیط زیست آسیب می­زند اما ایمنی در انجام کار رعایت شده است. اگر قانون محکمی برای حفظ محیط زیست و دفاع از ایمنی و بهداشت کارگران وجود داشته باشد، می توان به عملیاتی شدن HSE امیدوار بود.

مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با بیان اینکه این موسسه یک مجموعه علمی، آموزشی، پژوهشی و فرهنگی است که هشت سال از فعالیتش در حوزه مقاوم سازی گذشته است گفت: در این راستا در رابطه با ایمنی و بهداشت محل کار ومحیط زیست با HSE برخورد کرده ایم.

وی افزود: در برخی کشورها به HSE به خوبی پرداخته شده است اما در ایران فقط شرکت نفت به این مهم بها داده است.

به گفته حقی، به منظور پرداختن و عملیاتی تر شدن HSE دبیرخانه ای دائمی مدیریت و مهندسی HSE را تشکیل دادیم تا با برگزاری همایش­های مختلف بتوانیم آن را به شرکت­های دیگر نیز معرفی کنیم.

عضو شورای سیاست گذاری اولین همایش ملی HSEدر ادامه به ضرورت HSE در ترافیک شهری اشاره کرد و افزود: سالانه ۱۸۶۰ نفر در ترافیک شهری کشته می شوند که ۳۵ درصد این آمار مربوط به عابرین پیاده است. قانون HSE در زمینه ترافیک باعثکاهش این آمار می شود.

وی تصریح کرد: متولی اصلی این امر شهرداری است و کمک HSE به شهرداری می تواند در نجات جان انسانها و کاهش آمار تصادفات در ترافیک شهری موثر باشد.

حقی با بیان اینکه تنها یک قانون مربوط به HSE وجود دارد که در حوزه محیط زیست است گفت: تا اکنون قانون دیگری در این حوزه تدوین نشده است.

مدیرعامل موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران خاطرنشان کرد: در دولت قبلی آیین نامه ملی HSE تدوین شده بود و در دولت جدید در حال بازنگری است که در اولین همایش ملی HSE بحثو بررسی می شود.

نخستین همایش بین المللی HSE در پروژه های عمرانی، معدن، نفت و گاز در روزهای ۲۶ و ۲۷ شهریور ماه در مرکز همایشهای شرکت منابع آب و نیروی ایران برگزار می شود.