حجت الاسلام محمود علوی در دومین روز از سی و یکمین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور گفت: امروز انقلاب زمینه احیای تمدن اسلامی را فراهم کرده و ما وظیفه داریم مولفه های این تمدن را شناسایی و در جامعه نهادینه کنیم تا باز شاهد بازآفرینی این تمدن باشیم.

وی با اشاره به اینکه زمینه بازآفرینی تمدن اسلامی را آموزش و پرورش می دانیم اظهارداشت: کار آموزشی در مدارس ما باید تربیت محور باشد نه آموزش محور. زمانی که یک فرد دیپلمه به مقطع لیسانس ارتقا می یابد اضافه بر رشد علمی آن فرد باید توجه کنیم که فرد در بعد شخصیتی و تربیتی چه میزان رشد کرده است.

علوی ادامه داد: اگر می خواهیم جامعه آرمانی داشته باشیم باید به اقیانوس علمی که در اختیار ما است توجه ویژه ای داشته باشیم.

وزیر اطلاعات ادامه داد: ما باید رویکردهای علمی و دستاورهای بشری را با روایات دینی در هم بیامیزیم تا دانشجو دانش آموز و معلم ما بداند که در کنار یک میراثعلمی قوی قرار گرفته است. معتقدم این رویکرد باید به عنوان خط مقدم در آموزش و پرورش و همچنین در سایر دستگاه ها تبلور داشته باشد.

علوی در ادامه اظهار داشت: ما در وزارت اطلاعات معتقدیم هرچقدر کار وزارت علوم و دستگاه های فرهنگی به دستگاه های امنیتی گره بزنیم می توانیم در جهت امنیت پایدار گام برداریم.

وی با اشاره به عرفان های کاذب و نوظهور در جامعه گفت: مبارزه عقاید شیطان پرستی و عرفان های کاذب به وسیله برخوردهای امنیتی مرتفع نمی شود بلکه نیازمند برخورد فرهنگی در این زمینه هستیم. همچنین در برخورد با بدحجابی دادزدن و توسری زدن جواب نمی دهد بلکه در این زمینه هم باید کار فرهنگی انجام دهیم.

علوی ادامه داد: ما در وزارت اطلاعات با یک رویکرد فرهنگی از جامعه فرهنگیان حمایت می کنیم و در جهت باز بودن فضا برای معلمان و دانش آموزان تلاش حداکثری داریم.

وی تصریح کرد: باید محیط های آموزشی از مقطع ابتدایی گرفته تا متوسطه از امنیت روانی مناسبی برخوردار باشند. نمی توان دانش آموزان را در آموزش رها کنیم و بگذاریم از نظر فکری به هر جهتی که می خواهند بروند. یعنی به طور مثال درویش شوند و یا سوفی و یا به سمت اباحه گری بروند؛ چراکه اسلام می گوید باید از مرزهای عقیدتی مواظبت کنیم.