رحمت الله حافظی با بیان اینکه آلودگی صوتی اثرات مخربی بر روح و روان انسان ها می گذارد گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته این مساله بر حیوانات و گیاهان نیز تاثیر منفی دارد. آلودگی صوتی اثرات مخربی در افراد و حتی خانواده ها دارد و به مرور موجب کاهش آستانه تحمل، پرخاشگر و تهاجمی شدن شهروندان می شود. حتی در روند آموزشی نیز تاثیر منفی دارد به طوری که در سطح یادگیری اختلال ایجاد کند. از سوی دیگر فردی که در معرض آلودگی صوتی است می تواند محیط آرام خانه را ناآرام کند.

وی ادامه داد: برای حل این معضل باید منابع آلاینده را شناسایی و با آن برخورد جدی کنیم. برای نمونه یکی از این منابع آلاینده مهم موتورسیکلتها و صدای بوق خودروها است. البته نباید در این میان از صدای ایجاد شده توسط پروژه های عمرانی، ساخت و ساز و عملیات گودبرداری در شهر تهران به راحتی عبور کرد که توسط خودروهای سنگین برای حمل مصالح عمدتا در شب تولید می شود.

به گفته رییس کمیسیون سلامت، شورا برای کاهش آلودگی صوتی در شهر در برنامه پنج ساله دوم شهر تهران برنامه هایی دارد و در همین زمینه تردد موتورسیکلتهای بنزینی از ابتدای سال ۹۴ در محدوده منطقه ۱۲(بازار) ممنوع است و این ممنوعیت در یک برش زمانی مشخص در تمامی شهر اجرایی می شود تا زمینه استقبال مردم برای خرید موتورسیکلتهای برقی فراهم شود. شهرداری تهران نیز مکلف شده است شرایط استفاده مردم از این نوع موتورسیکلتها رافراهم کند. البته دولت نیز باید تعرفه واردات موتورسیکلت برقی را کاهش دهد تا واردکنندگان برای وارد کردن این مدل از موتور سیکلتها ترغیب شوند.

حافظی تاکید کرد: حداکثر آلودگی صوتی استاندارد موتورسیکلت باید ۴۵ دی سی بل باشد در حالیکه در ایران این آلودگی ۹۰ دی سی بل است.

حافظی با تاکید بر این که ۸۰ درصد بوق خودروها کاملا غیرضروری است و برحسب عادت اتفاق می یافتد گفت: برای بوق خودروها و موتورسکیلت ها ۲۲ کاربری همچون سلام دادن، باز کردن درب پارکینگ، اطلاع از موضوعی، نشان دادن خشم و پرخاش خود به عابر و یا خودروی مقابل و تعریف شده است که اصلاح آن با فرهنگ سازی کاملا قابل حل است. در واقع بیشتر بوق ها برای تعجیل راننده است.

وی افزود: بر اساس تجربیات کشورهای پیشرفته آلودگی صوتی به سهولت قابل حل است، می توانیم از کودکی به فرزندانمان آموزش های لازم را ارائه دهیم یا اینکه پشت خودروهای عمومی شهر از جمله تاکسیها برچسب " بوق زدن ممنوع " حک شود. در واقع با کارهای بسیار مقدماتی و آسان این آلودگی قابل است. همچنین باید شهرداری نظارت خود را بر پروژه های عمرانی و ساخت و سازها به منظور کاهش صدای حمل و جابجایی مصالح بیشتر کند. صدا و سیما نیز می تواند با ساختن کلیپ های آموزشی کوتاه عواقب آلودگی صوتی و راهکارهای آن را به مردم آموزش دهد.