به گزارش ملت ایران مدیرکل دفتر برنامه ریزی ازدواج وزارت ورزش و جوانان گفت: براساس آخرین اخبار بانک مرکزی، در حال حاضر، بانک های ملی و صادرات پرداخت وامهای ازدواج را آغاز کرده اند.

مسعود امینی در گفتگو با مهر افزود: سال گذشته ۹۲۳ هزار و ۱۲۴ نفر وام ازدواج دریافت کرده اند اما در حال حاضر، ۸۳۷ هزار و ۵۶۶ تفر در لیست انتظار دریافت وام ازدواج هستند.

وی افزود: براساس اخبار رسیده به وزارت جوانان، ۱۰ بانک کار پرداخت وام ازدواج را انجام می دهند که اعتبار ۸ بانک به اتمام رسیده است.

به گفته امینی، براساس صحبتهای انجام شده با مسوولان بانک مرکزی قرار شده تا در هر سال که هرسال حداقل به ۱ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر وام ازدواج پرداخت شود.

امینی در ادامه خاطرنشان کرد: براساس آخرین اخبار بانک مرکزی، در حال حاضر، بانک های ملی و صادرات پرداخت وام های ازدواج را آغاز کرده اند.

شرایط و دستورالعمل اخذ وام ازدواج به شرح زیر است:

۱ - دارا بودن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۲ - به هر یک از زوجین مبلغ ۳۰ میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می گیرد

تبصره ۱: تمامی شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آن ها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده، قادر به ثبت نام هستند و گواهی ازدواج آن ها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می باشد، به عنوان سند ازدواج تلقی می گردد.

تبصره ۲: اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت های دینی در داخل کشور مورد تأیید قرار گیرد، معادل عقدنامه تلقی می شود و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود.

تبصره ۳: براساس بند " ۲ " از هزاروصدوسی ونهمین صورت جلسه مورخ ۱۹/۲ / ۱۳۹۱ شورای محترم پول و اعتبار درخصوص سقف تسهیلات قرض الحسنه ازدواج، تصمیمات زیر تصویب و مقرر شد از ابتدای سال ۱۳۹۱ اجرایی شود:

۱ - افزایش مبلغ ۲۰ میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای دخترانی که

مهریه آنان تا ۱۱۰ سکه بهار آزادی است.

۲ - افزایش مبلغ ۲۰ میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای پسرانی که قبل از ۲۵سالگی ازدواج می کنند.

۳ - افزایش مبلغ ۲۰ میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای هریک از دختران یا پسرانی که یک یا هردوی آن ها فاقد پدر هستند.

۴ - افزایش مبلغ ۲۰ میلیون ریال به سقف تسهیلات ازدواج مصوب، برای هریک از دختران یا پسرانی که دانشجوی دانشگاه ها یا طلبه حوزه های علمیه و در حال تحصیل می باشند.

تبصره: هریک از دختر و پسر می توانند صرفاً از افزایش مبالغ تسهیلات ازدواج برای یک بند از بندهای فوق برخوردار شوند.

توجه: بانک های عامل درصورت وجود منابع قرض الحسنه، به اعطای سقف فردی افزایش یافته قرض الحسنه ازدواج(تا ۵۰ میلیون ریال) به متقاضی اقدام می کنند.

۳ - دارا بودن کارت ملی(موقت یا دائم) و کد پستی محل سکونت متقاضی.

۴ - تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط یک بار به متقاضیان پرداخت می شود.

۵ - متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد تا پایان سال بعد فرصت استفاده از تسهیلات موصوف را دارند.