به گزارش ملت ایران به نقل از فرهنگ نیوز، محمد ناظمی اردکانی در مراسم اختتامیه اولین اجلاس روسای ثبت احوال کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی(OIC) با بیان اینکه طی ۲.۵ روز گذشته کمیته های تخصصی متعددی با موضوعات مختلف در این اجلاس برگزار شد، گفت: تصمیمات مهمی در این حوزه اتخاذ شده است.
وی با بیان اینکه برخی از کشورهای اسلامی همچون جمهوری اسلامی ایران، ترکیه، قطر و پاکستان در زمینه صدور کارت هوشمند ملی پیش قدم بوده اند، افزود: با این حال برخی دیگر از کشورهای عضو OIC در این زمینه در اوان کار هستند و باید کشورهای پیشقدم به آنها کمک کنند.
وی تأکید کرد: در چشم انداز بلندمدت پیش بینی شده است که از کارت هوشمند ملی به عنوان پاسپورت در کشورهای عضو OIC استفاده شود، کما اینکه شش کشور حوزه خلیج فارس و همین طور کشورهای عضو اتحادیه اروپا چنین اقدامی را انجام داده اند.
ناظمی اردکانی با اعلام اینکه پیشنهاد ایجاد سازمان بین المللی ثبت احوال زیر نظر سازمان ملل متحد نیز به تصویب حاضران در اجلاس رسید، افزود: البته ممکن است فرآیند تشکیل این سازمان و پذیرفتن این پیشنهاد توسط سازمان ملل طولانی باشد.
وی در عین حال تأکید کرد: مسائل جمعیتی امروزه یکی از مهم ترین مسئله بین کشورهاست و ضرورت پرداختن به این موضوع در سطح بین المللی ایجاب می کند که یک سازمان بین المللی در این کار نظارت کند.
رئیس سازمان ثبت احوال با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران تسهیلاتی را برای افراد مشکوک التابعه در نظر گرفته است، افزود: برخی از کشورهای حاضر در اجلاس پیشنهاد داده اند که این تسهیلات در سایر کشورهای اسلامی هم مد نظر قرار گیرد تا همه افراد بتوانند مدرک هویتی دریافت کنند.
ناظمی اردکانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران برای تغییر نام افراد به اسامی «قدسی» و مذهبی تسهیلاتی را پیش بینی کرده و از این امر قضا زدایی کرده است، افزود: این پیشنهاد به سایر کشورهای اسلامی هم ارائه شد تا شهروندان این کشورها بتوانند به آسانی نام خود را به اسامی «قدسی» تغییر دهند که اعضای حاضر در این اجلاس نیز از این پیشنهاد استقبال کرده اند.
وی از برنامه ریزی برای راه اندازی سایت ویژه ای برای سازمان های ثبت احوال کشورهای عضو OIC خبر داد و گفت: در این سایت آیین نامه ها، مقررات، دستورالعمل ها، پروژه ها و ابتکارات کشورهای مختلف در حوزه امور هویتی و ثبت احوالی به نمایش گذاشته می شود.
به گفته وی، این اجلاس به صورت دو سالانه برگزار خواهد شد و میزبان دوره بعدی، کشور امارات متحده عربی خواهد بود که پیشنهاد میزبانی را مطرح کرد و پس از تصویب در مراجع قانونی این کشور، میزان بعدی رسما اعلام خواهد شد.