رییس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات قزوین به دارندگان سیم کارت های اعتباری هشدار داد: نسبت به نگهداری صحیح از سیم کارت های خود هوشیارتر باشند، زیرا شیادانان به راحتی می توانند با هویت آنها اقدام به کلاهبرداری کنند.
به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، سرگرد مختاری نسب با بیان اینکه با توجه به رشد سریع فناوری اطلاعات و سیستم های ارتباطی در جهان، کشور ما نیز از این موضوع مستثنی نبوده بطوری که ضریب نفوذ مشترکان تلفن همراه در کشور ما در سال ۹۱ بنا بر آمارهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قریب به ۹۵ درصد اعلام شده است، گفت: با احتساب جمعیت ۷۵ میلیون نفری ایران و در نظر گرفتن شاخص فوق می توان نتیجه گرفت که هم اکنون بیش از ۶۸ میلیون اشتراک تلفن همراه در ایران وجود دارد.
وی افزود: برخورداری از این تکنولوژی در کنار تمامی مزایایی که دارد در صورت عدم رعایت نکات امنیتی موجب بروز مشکلاتی نیز می شود، چون امروزه وقوع جرایمی از قبیل کلاهبرداری، مزاحمت و… که از طریق سامانه های تلفن همراه انجام می گیرد به یکی از جرایم پروقوع در سطح جامعه تبدیل شده است، بنابراین لازم است تمامی مشترکان و افراد جامعه نسبت به این موضوع هوشیار بوده و آگاهی لازم را داشته باشند تا گرفتار چنین جرایمی نشوند.
مختاری نسب خاطرنشان کرد: عده زیادی از مردم به دلیل ارزانی و سهل الوصول بودن دریافت سیم کارت اعتباری غافل از مسئولیتی که خرید این سیم کارت ها برای آن ها ایجاد می کند اقدام به خرید چندین سیم کارت کرده و بدون توجه به نقل و انتقال قانونی، آن را در اختیار دیگران قرار می دهند. برخی نیز سیم کارت را دور انداخته و سیم کارت جدیدی تهیه می کنند بدون اینکه سیم کارت قبلی را امحا کنند.
رییس پلیس فتای قزوین، گفت: عده ای دیگر نیز به مفقود شدن سیم کارت اهمیتی نداده و بدون اینکه به مسدود کردن سیم کارت اقدام کنند آسوده خاطر سیم کارت دیگری تهیه می کنند و افراد کلاهبردار و سودجو نیز در این بین با به دست آوردن سیم کارت هایی از این دست اقدام به سوءاستفاده از آنها می کنند، در صورتی که عواقب نگران کننده آن دامن گیر صاحبان اصلی سیم کارت خواهد بود. هرچند که شناسایی افراد سود جو و کلاهبردار با شگردها و ترفندهای پلیسی امکان پذیر خواهد بود، اما از نظر قانون بخشی از عواقب ناگوار جرم به وقوع پیوسته متوجه صاحب سیم کارت می شود و وی باید تاوان جرم مجرم و سهل انگاری خود را بدهد.
وی تاکید کرد: شما به راحتی می توانید خود را در مقابل این خطرات بیمه کنید و تنها با صرف زمانی اندکی و مراجعه به مراکز امور مشترکین اپراتور مورد نظر خود، از وقوع این خطرات احتمالی جلوگیری کنید.
مختاری نسب در پایان اشاره کرد: به استناد قانون جرائم رایانه ای افرادی که به طور غیرمجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با ارتکاب اعمالی از قبیل وارد کردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف کردن داده ها یا مختل کردن سامانه، وجه یا مال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل می کنند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون ریال تا یکصد میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهند شد.