علی جنتی شب گذشته در مراسم تجلیل از نفرات برتر طرح ملی تربیت حافظان قرآن کریم در سی و یکمین دوره مسابقات بین المللی قرآن اظهار کرد: قرآن معجزه جاودانه ای است که از سپهر عالم قدس بر سراپرده دنیا نازل شده تا در مسیر کمال و هدایت انسان و امت باشد. کلام وحی اصلی ترین منبع شناخت حقیقت است و انس با قرآن موجب تعمیق معنا در افق زندگی انسان است از این رو حضرت علی(ع) می فرماید قرآن حلال مشکلات مادی و معنوی است.
وی تصریح کرد: اگر ما به احکام و سیره زندگی ائمه نگاه کنیم در می یابیم که رسالت تعلیم، تبلیغ و اقامه احکام نورانی قرآن از مهم ترین ارکان سیره آنها بوده است و هم اکنون ترویج کتاب خدا از فضایل نظام جمهوری اسلامی است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: تقارن عید مبعثبا سالروز آزادسازی خرمشهر نشان از آن دارد که ملت ما با تاسی از قرآن توانسته اند به پیروزی برسند. اسلام در دنیای امروز با بحران هویت معرفتی نسبت به قرآن مواجه است که خود را به شکل عدم انسجام فرهنگی یا تعارضات عقیدتی نشان می دهد. اگر قلم نخبگان و دولتمردان در کشورهای اسلامی در مسیر بازگشت به قرآن قرار گیرد اینگونه بحران ها حل می شود.
جنتی افزود: عصر حاضر زمان برانگیختن و خودآگاهی است، لذا با بازگشت به معانی قرآنی و پرهیز از تعصب جاهلانه باید اختلافات را کنار بگذاریم و به یک وحدت الهی برسیم. مسلمانان می توانند با حفظ اعتدال و تکیه بر عناصر مشترک دینی، اتحاد خود را تقویت کنند.
وی خاطرنشان کرد: به برکت جمهوری اسلامی ایران، انس با قرآن در میان اقشار مختلف جامعه شکل گرفته است و قاریان را در همه محافل می بینیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان گفت: امید است این مسابقات که ۳۰ سال در مسیر ترویج قرآن و هنر آسمانی کار کرده است بتواند مسیر تکاملی خود را طی کند و من در اینجا از تمام کسانی که در برپایی این مسابقه همکاری کرده اند تشکر می کنم.
/ ۶۲۶۲