مجید مجیدی که در مراسم اختتامیه اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی حاضر شده بود، با طرح این پرسش که در جهت فرهنگ سازی پیامبر اسلام(ص) چه اقداماتی در کشور خودمان شده است، به این نکته اشاره کرد که از آن بدتر کشورهای اسلامی و کشوری مثل ترکیه است که متاسفانه بیش از ۹۰ درصد مسلمان دارد اما فیلم ها و سریال هایی در آن ساخته می شود که همانند اختاپوسی بر روی خانواده های همه کشورها چنگ انداخته است.
این فیلمساز مطرح کشورمان گفت: رسانه های دشمن حتی وقتی مسلمانان به خیابان ها می ریزند و به انتشار آثار هالیوودی آن ها واکنش نشان می دهند، با نشان دادن آن صحنه ها جنبه خشونت باری از اسلام را به جهانیان معرفی می کنند.
مجیدی در ادامه گفت: ما باید در این راه حرکت های اساسی کنیم. ما هنرمندان خوبی داریم که اگر مسئولان پا پیش بگذارند می توانند اتفاقات بزرگی را رقم بزنند.
این کارگردان با اشاره به اینکه در هفت سال گذشته توفیق این را داشته است که عمر ناقابل خود را صرف فیلمی به نام «محمد رسول الله» و به نام پیامبر عظیم الشأن کند، گفت: این سال ها واقعا به سرعت برق و باد گذشت، گویی هفت روز بیشتر نبود، اما امیدوارم تا پنج ماه دیگر این فیلم اکران عمومی شود.
وی ادامه داد: با این نگاه و این انگیزه شروع نکردیم که فقط فیلم می سازیم و فکر کردیم آغازگر نهضت فیلم سازی در عرصه های مختلف در حوزه سینما باشیم.
مجیدی همچنین به واقعی بودن فیلم «محمد رسول الله» اشاره کرد و گفت: صادقانه می گویم در این فیلم واقعیت از تخیل من جلو زد و آن چیزی که فکر می کنم مافوق تصور من اتفاق افتاد و نمونه آن شواهد ظاهری از جمله شهرک عظیمی بود که در جاده اتوبان قم ساخته شد. شهرکی که مکه ۱۴۰۰ سال پیش را با ابعاد یک به یک ساخته است؛ البته شهر مدینه کمی کوچک تر بود که بعدها قابل توسعه است. این شهرک به گونه ای ساخته شده است که اگر نگهداری شود حداقل ۳۰ سال ماندگار خواهد بود.
این کارگردان با اشاره به اینکه امیدوار است تولیدات زیادی در این عرصه ساخته شود، گفت: در طول این ۱۰۰ سال اخیر که عرصه رسانه ظهور پیدا کرده است، تنها یک فیلم درخصوص پیامبر عظیم الشأن به کارگردانی مصطفی عقاد نزدیک به ۴۰ سال پیش ساخته شده است که زحمات آن مهجور است. اما آن فیلم بیشتر به جنگ های پیامبر(ص) می پرداخت و کمتر به ابعاد وجودی این پیامبر رحمت للعالمین پرداخته است؛ البته ابعاد وجودی پیامبر بزرگ به قدری وسیع است که حتی در جنگ های خود این ابعاد نمود دارد.
مجیدی در ادامه گفت: چند وقت پیش در ژنو گفتم حتی از دستورات پیامبر(ص) در جنگ هایی که بیشتر به ایشان پرداخته شده است می توان منشوری اخلاقی استخراج کرد. اما در ابعاد شخصیتی پیامبر متأسفانه اعتقاد من بر این است که بیش از هر چیزی، پیامبر در امت خود مظلوم است. خود همین رسانه ها چقدر همت گذاشته اند تا وجنات و ابعاد وجودی حضرت در اشکال مختلف کار و تصویر شود. یکی از توفیقات بنده در این فیلم در محضر بسیاری از بزرگان بودن از جمله آیت الله جوادی آملی بود و طی جلساتی که تحت عنوان اخلاق محمدی با ایشان داشتم نکات بسیاری را از ایشان آموختم. ایشان نکته جالبی را فرمودند و آن اینکه اگر سلسله پیامبران ادامه می یافت، پیامبر امروز از طریق رسانه تصویر و دوربین پیام خود را ابلاغ می کرد. این پیام یک حرف پر مغزی است و نشان دهنده ی این است که رسانه امروزه چقدر نقش مهمی دارد.
این کارگردان همچنین خاطرنشان کرد: امروزه هالیوود و صهیونیسم بسیاری از مسائل خود را در ابعاد رسانه و به خصوص سینما به دنیا دیکته می کند و حتی موضوعات دینی را از منظر خودشان تصویر می کند. که نمونه بارز آن فیلم اخیر حضرت نوح(ع) است. وقتی این فیلم را تماشا می کردم واقعا بدنم می لرزید. واقعا این چه قرائتی از پیامبر خداست؟ به قدری سخیف، نگاه سطحی و مبتذل به این پدیده بزرگ شده بود که آدم تأسف می خورد و این از غفلت جهان اسلام و غفلت رسانه های رادیو و تلویزیون خودمان است.
وی با اشاره به اینکه در طول این سال ها آثار زیادی تولید شده است، با طرح این پرسش که در جهت فرهنگ سازی پیامبر اسلام(ص) چه اقداماتی در کشور خودمان شده است، به این نکته اشاره کرد که از آن بدتر کشورهای اسلامی و خود ترکیه که جای تأسف دارد، کشوری که بیش از ۹۰ درصد مسلمان دارد فیلم ها و سریال هایی ساخته می شود که همانند یک اختاپوسی بر روی خانواده های همه کشورها چنگ انداخته است.
مجیدی با اظهار تأسف از این اتفاق که نزدیک به ۸۰ درصد از مخاطبان ایرانی مخاطبان این برنامه ها هستند، گفت: حتی برای کشورهای عربی این نشان دهنده هجمه بسیار بزرگی برای کشورهای اسلامی است. خیلی دردناک است کاری با دنیای غرب ندارد، تکلیف غرب مشخص است. آن ها به جنگی آمدند که قرار است یک قرائت خشونت آمیزی از اسلام اشاعه کنند. قرابتی که هیچ غرابتی با روح تعالی اسلامی ندارد.
وی گفت: سوال بزرگ این است ما چه کرده ایم؟ چقدر تلاش کرده ایم تا آن اسلام حقیقی که وجوه رحمت للعالمین پیامبر است، تصویر کنیم. درست است در حد جشنواره و سمینار زیاد بوده است اما چقدر این سمینارها و نشست ها واقعا تأثیر گذاشته است که یک اثر جهانی ساخته شود و با زبان امروز جهان ارتباط برقرار کند؟ در حال حاضر کیفیت مهم است. آثاری خلق کنیم که در عرصه دنیا، دنیای اسلام را به منصه ظهور برسانیم، اما ما فقط عکس العمل نباشیم. در طول این سال ها فقط عکس العمل نشان داده ایم. به خاطر روح معرفتی، بسیاری از مردم در خیابان ها برای اعتراض ریختند، شعار دادند و پرچم آتش زدند و حتی به سفارتخانه ها ریختند اما این ها باز تصاویری را پخش کردند و تلاش کردند جنبه خشونت باری را از اسلام به جهانیان معرفی کنند. آن ها تلاش کردند تا در هر شکلی ما را به انفعال بیاندازند که باز هم پیروز شدند و اما تنها راه مقابله با این جریان انحرافی واقعا این است که همت و حرکت اساسی برداشته شود.
وی تأکید کرد: ما در کشورمان هنرمندان بزرگی داریم که اگر مسئولان همت کنند می شود عرصه های بزرگی را فتح کرد. این سمینارها همیشه هست، خیلی هم خاصیت ندارد در صورتی که باید جریان ساز باشد. مهم تر اینکه تأثیرگذار باشیم. باید نهضتی را به راه بیاندازیم. اینکه سنگر بیاندازیم و بگوییم دور هم هستیم به نتیجه ای نخواهیم رسید، فرصت ها را از دست ندهیم. زمان بسیار کوتاه است و آن ها همه چیز را از دست ما خواهند گرفت.
مجیدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه یکی از دوستان گفته بودن ما باید از پیامبر(ص) فیلم بسازیم و چهره واقعی این پیامبر را به تصویر بکشیم، گفت: باید بگویم بیش از آنکه پیامبر احتیاج داشته باشد ما برایش فیلم بسازیم، جهان امروز نیازمند این است که چهره واقعی پیامبر را بشناسد. تاکنون بسیاری از ما انواع نذرهایی داشته ایم که برایمان تقدس دارد اما این سوال را می پرسم که تا به حال چه کسی نذر پیامبر کرده است. بنابراین رسالت امروز جوامع اسلامی رسالت بزرگی است. دوربین سلاح بسیار ارزشمندی است. باید کوشش شود کارهای ارزشمندی در این عرصه اتفاق بیافتد.
مجید مجیدی در بخش دیگری از سخنان خود در مراسم اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی به نقل خاطراتی از فیلمش تحت عنوان «محمد رسول الله» پرداخت و گفت: در این فیلم حضور هنرجوها و سیاهی لشکرها که می آمدند، یکی از هنرورها که نمی دانستم جواهرفروش بوده است و حتی در کویت نیز جواهر فروشی داشته است. وقتی علت حضورش را در این فیلم پرسیدم این گونه شرح داد چند روزی آمده ام به عنوان تبرک در این فیلم باشم.
مجیدی ادامه داد: این هنرور داوطلبانه به این فیلم آمده بود. چند روزی از این ماجرا گذشت و دوستان به من گفتند که او حتی دستمزد خود را گرفته است. پیش خودم دچار تردید شدم چون زود هم قضاوت می کنم. روزی که وی ما را ترک می کرد پیش من آمد و گفت خیالتان راحت پولم را هم گرفتم و در ادامه گفت وصیت کرده ام که کفن خود را با پولی که در این فیلم کار کرده ام بخرم!
مجید مجیدی در پایان سخنان خود به تصویر حضرت محمد(ص) در فیلمش اشاره کرد که تحت هیچ عنوانی تصویری از پیامبر نشان نخواهند داد و گفت: چون فیلم در دوران کودکی پیامبر است و به ۱۲ سالگی وی پرداخته می شود ما به واسطه احترامی که به خود وجود پیامبر عظیم الشأن داشته ایم تحت هیچ عنوانی تصویری از این پیامبر عظیم الشأن ارائه نخواهیم داد ولو در کودکی ایشان.
مجید مجیدی در میان حضار نام فیلم خود را نام اسم پیامبر «محمد رسول الله» معرفی کرد.
۲۳۲۳