به گزارش خبرآنلاین، در کتاب«پرواز روی خاک»راوی به مراحل مختلف زندگی خود از جمله حدود ۳۰۰۰ ساعت پرواز در طول دوران هشت سال دفاع مقدس اشاره کرده است.
سیدقاسم یاحسینی در مقدمه کتاب اشاره کرده است که ضبط خاطرات خلبان منوچهر شیرآقایی حدود ۴۵ روز طول کشیده است.
او ماحصل این مصاحبه مفصل را در ۲۶ فصل با عناوین «کودکی، نوجوانی، آغاز جوانی، جوانی و تهران، ورود به ژاندارمری، عشق، عشق و پرواز و ازدواج، انتقال به نیروی هوایی، دانشکده خلبانی، آموزش خلبانی، اعزام به آمریکا، آموزش در غربت، بازگشت به وطن، تکمیل آموزش ها، خیزش انقلابی مردم، انقلاب اسلامی پیروز می شود» تدوین کرده است.
نویسنده کتاب معتقد است ورود به دنیای تخصصی خلبانان برای او کار آسانی نبوده است. او برای ایجاد جذابیت در خاطرات منوچهر شیرآقایی از دوران انقلاب و جنگ، نوشته خود را از دوران کودکی این رزمنده آغاز می کند. سپس از آموزش خلبانی می گوید و با پشت سر گذاشتن روزهای پرشور انقلاب به سرعت به روزهای جنگ نزدیک می شود.
وی در این باره گفت: خلبان شیرآقایی در طول دوران هشت سال دفاع مقدس حدود ۳۰۰۰ ساعت پرواز داشته است که در این زمان هواپیمایش دچار حادثه خاصی نشده است. به همین دلیل، خاطرات زیادی از پروزاهایش دارد.
شیرآقایی راوی کتاب نیز درباره عنوان این اثر اظهار داشت: در یکی از مأموریت های دوران دفاع مقدس قرار شد از امیدیه با دو فروند هواپیمای جنگی به سمت نیروهای عراقی برویم، بعد از سوسنگرد در دو طرف جاده ای در حال حرکت بودیم و آن قدر ارتفاع ما کم بود که یک تراکتور در حال حرکت دیدم؛ خانواده ای بودند که به سمت اهواز می رفتند. پایین بودن ارتفاع هواپیماها موجب شد گرد و خاکی در کنار این تراکتور بلند شود، بنابراین، من در هنگام نوشتن خاطرات خود تصمیم گرفتم نام کتاب را «پرواز روی خاک» بگذارم.
۶۰۶۰