«نفوذ سازمان سیا در هالیوود»، «پیروی سینمای امریکا از سیاست های پنتاگون»، «سینمای هالیوود: بازوی سیاستمداران امریکایی» و… این ها عبارت هایی است که در میان دست اندرکاران سینما و تلویزیون ایران کاربرد فراوانی دارد. هربار سینماگری قصد ساخت یک پروژه پُر خرج و گرانب ها را دارد و به دنبال دستیابی به بودجه های چند میلیاردی است، با ردیف کردن تعدادی از این واژه ها در کنار یکدیگر تلاش می کند تا برای ساخت فیلم پُرهزینه، بیگ پروداکشن و فاخر خود پول فراوان دریافت کند و در پاسخ به جریانی که در غرب سینما را به دست گرفته و از آن استفاده ناصواب می کند، فیلمی بسازد که پاسخ شبهه افکنی های این جریان را بدهد.
این شعار ها هنوز هم در سینمای ایران جذاب و اصطلاحا «کار راه انداز» است و تعداد محدودی از سینماگران با همین جمله ها موفق به جذب بودجه دلخواه می شوند اما متاسفانه در اغلب موارد حاصل کار فیلمی ضعیف، شعاری و خنثی از آب درمی آید که حتی خود فیلم ساز نیز نمی تواند دفاعی از آن انجام دهد. علت این مساله هم این است که برخلاف دنیای غرب که ساخت چنین آثاری با پشتوانه فکری دقیق و با صرف دقت صورت می گیرد، در ایران تولیدات اینچنینی توسط فیلم سازهای متوسط و گاه متوسط به پایین صورت می گیرد و به همین دلیل نمی توان این آثار را جدی گرفت.
حدود ۱۰ سال است که در کشور امریکا سریالی با نام «۲۴» تولید و پخش می شود. این سریال یکی از محصولات امنیتی نظام اطلاع رسانی و تولید برنامه در امریکا است. «جک پاور» یک شخصیت امنیتی جذاب در این سریال است. لازم نیست خلاصه داستان و شرح کامل رویداد ها و اتفاق های آن را در اینجا تشریح کنم چون این سریال آنقدر از شبکه های ماهواره ای و حتی شبکه نمایش خانگی به نمایش درآمده که مخاطبان احتمالی این یادداشت شناختی کامل و دقیق از آن داشته باشند. نکته جالب توجه این سریال در سری جدید آن که در حال پخش است، آغاز ساخت و پخش مجدد آن بعد از ۵ سال است.

نوید در نمایی از سریال ۲۴
نکته جالب تر آنکه در قسمت چهارم از سیزن ۹ که به تازگی و ظرف چند روز گذشته پخش شده است، شخصیتی به نام «نوید» وجود دارد که یک تنه در مقابل خرابکار ها و تروریست ها می ایستد. نوید نامی ایرانی است و مشخص است که هدف سازندگان سریال این است که تصویری مثبت از یک شخصیت ایرانی را در اثر نمایشی خود ارائه نمایند. نوید در سریال عاشق یک زن تروریست انگلیسی است که حتی به دخترش هم رحم نمی کند.
او در مقطعی با تروریست ها همکاری داشته اما حالا می گوید دیگر نمی خواهد آدم بکشد و مرتکب قتل شود. در داستان تروریست ها قصد دارند با در اختیار گرفتن کنترل هواپیمای بدون سرنشین، رییس جمهور امریکا را ترور کنند و حالا نوید به عنوان یکی از مهره های مقابله با این اتفاق، درسریال نقشی مهم ایفاء می کند. رابطه او با «جک پاور» شخصیت اصلی سریال نیز بسیار خوب است و جک به او کمک می کند. شاید تصور کنید این موضوع صرفا یک ایده خلاقانه است که به ذهن فیلمنامه نویسی در آن سوی دنیا رسیده و حالا در قالب سریال عرضه شده است اما از یاد نبریم که ایده «حضور یک سیاه پوست در مسوولیت ریاست جمهوری امریکا» اولین بار توسط همین سریال مطرح شد.
این رییس جمهور سیاه که چهره ای مردمی و دوست داشتنی بود، در ابتدا با واکنش منفی مخاطبان مواجه شد اما سال ها بعد وقتی اوباما رییس جمهور امریکا شد، معلوم شد سازندگان ۲۴ به دنبال چه بوده اند و چگونه تلاش کرده اند تا به عنوان بخشی از نظام رسانه ای حاکم در امریکا، برنامه ریزی بلند مدت این کشور در عرصه سیاست را منعکس نمایند. قسمت پنجم این سریال فردا یکشنبه نمایش داده خواهد شد. به نظر می رسد در بحبوحه مذاکرات هسته ای ایران و غرب، این سریال می تواند حاوی پیام های هشدار دهنده ای باشد و حتما تماشای آن برای «محمد جواد ظریف» و دیپلمات های ایرانی مفید و جذاب خواهد بود.
۵۷۵۷