ادبیات این کشور سالهاست مانند بسیاری از ساحت های حیات اجتماعی ایرانیان به پدیدۀ " نق زن های حرفه ای " دچار است. این گروه منتظرند که اتفاقی بیفتد و کسی کاری کند تا از خویش برون آیند و نقی بزنند. مشکل این گروه با کسانی است که کاری می کنند و اتفاقی را رقم می زنند و درست بعد از این که احساس کردند از دیگی که می جوشد، کاسه ای سهم آنان نخواهد شد به میانه میدان می آیند و در هتک و اتهام زنی هیچ خط قرمزی را نمی شناسند. یکی شعرخوانی های جشنواره را رصد می کند تا از میان آن ها چند سیاه نمایی و چند فتنه گری بیرون بیاورد، یکی روبروی آینه می ایستد و یادش می افتد که " مراین قیمتی درّ لفظ دری را " نباید " زیر پای خوکان " بریزد، یکی به استناد کارشناسان مجهول خود را از همه برگزیدگان سرتر می بیند، یکی به حریم خصوصی برگزیدگان وارد می شود و دیگری رفقای خود را مستثنا می کند و بعد همه جشنواره را زیر سوال می برد و…
انتقاد از یک جشنواره و رویداد ادبی حق همه کسانی است که در حوزه ادبیات فعالیت می کنند و البته این دوره جشنواره شعر فجر نیز کاستی ها و مشکلاتی داشت که باید آن ها را به زبان آورد، در فضایی عقلانی و به دور از خودبزرگ بینی نقدشان کرد و برای رفعشان در دوره های بعد چاره اندیشید. به تعویق افتادن بخش جنبی جشنواره، مشکلات ناشی از عملکرد غیرحرفه ای ستاد خبری و سایت جشنواره، نحوۀ دعوت از نامزدهای بخش های مختلف برای مراسم پایانی که به حاشیه ها دامن زد، انتخاب نادرست برای شعرخوانی در بخش سنتی در مراسم اختتامیه، عدم دعوت از گروهی از شاعران برای مراسم شعرخوانی در هفته منتهی به اختتامیه و… مشکلاتی بود که باید در برنامه ریزی برای دوره های بعدی به آنها توجه کرد اما در قضاوت پیرامون یک رویداد ادبی و فرهنگی باید همه جوانب کار را سنجید و بعد رای به توفیق یا عدم توفیق آن داد.
بی شک جشنواره امسال پرسروصدا و توجه برانگیز بود. این مساله نشان از آن داشت که جشنواره شعر فجر پس از هفت دوره چرخیدن باطل به دور خود و برگزیدن داوران و برگزیدگان از محدوده ای از نام های مورد وثوق وزارت ارشادو توزیع سکه بین خودی ها، پوست انداخته و وارد مرحله ای تازه شده است. اتفاقاتی در این دوره افتاد که دور از ذهن بود. کسانی پس از سالها حضور جدی در عرصه شعر معاصر ایران، از تریبون رسمی این جشنواره ای دولتی شعر خواندند. نام هایی در میان دعوت شدگان، داوران و اتاق فکر جشنواره دیده شد که زمانی تصور حضورشان در جشنواره شعر فجر به یک شوخی می مانست. داوری ها در برابر چشم شرکت کنندگان انجام شد و کسانی که برگزیده شدند فهمیدند چه کسانی شعرهایشان را خواندند و به آنان رای دادند یا ندادند. آثاربرگزیدگان و انتخاب نشدگان نیز دربرابر چشم همه اهالی ادبیات است و می توانند قوت ادبی آنها را با یکدیگر مقایسه کنند و به درستی داوری ها را ارزیابی کنند.
این اتفاقات به همراه حضور و شرکت تعداد زیادی از شاعران طیف های مختلف در بخش رقابتی جشنواره، اهمیت آن را بالا برد و اتفاقاً بخشی از نق زدن های حاشیه ای - به انتقادات معقول و درست، کاری ندارم - به دلیل همین اتفاق های تازه بود. کسانی که برگزیده نشده بودند از شفافیت جشنواره در اعلام اسامی داوران و نمره ها استفاده رندانه کردند و با به هم دوختن ارض و سماء سعی کردند شکست خود را در رقابتی ادبی توجیه کنند و البته در مواردی نیز اشکالاتی به داوری ها وارد است که این هم طبیعی به نظر می رسد.
تیم برگزار کننده جشنواره در این مدت زیر فشارهای مختلفی بودند، هم از سوی برخی رسانه های همیشه دلواپس و هم از سوی برخی متوهمان خودمحور. بی شک دل عبدالجبار کاکایی از این همه نامهری و نامردی خون است و البته بخشی از گلایه های او به ادبی ترین شکل ممکن در سخنانش در مراسم اختتامیه بیان شد. بخش عمده ای از کار جشنواره به پایان رسید و این دعواها و نق زدن ها هم به پایان می رسد و چیزی که به جای می ماند این است که دبیر و مسوولان جشنواره شعر فجر به قول خود برای ایجاد فضای چندصدایی و شکستن حلقه تنگ جشنواره های دولتی شعر عمل کردند و مهم همین است.