مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی هاشمی محقق و پژوهشگر موسیقی ایران پنجشنبه هشتم خردادماه از مقابل تالار وحدت با حضور تعدادی از هنرمندان صاحب نام موسیقی به سمت قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.
محمد سریر رئیس شورای عالی خانه هنرمندان ایران با ابراز تاسف از مرگ زنده یاد علی هاشمی گفت: در این روزها جامعه فرهنگ و هنر با فاجعه هایی مواجه بوده است که به نظر می آید نمی توان آن ها را جبران کرد چرا که عزیزانی که در طی روزهای گذشته از میان ما رفتند محصول یک مقطع از حیات اجتماعی ما هستند که در این دوران بالیده اند و ما می توانیم از مواهب آن ها بهره مند شویم.
حضور او در این فضا برای همه ما غنیمت بود
وی افزود: روانشاد علی هاشمی یک دوست، پژوهشگر، نقاش، شاعر و یک انسان پاکدل، یکدل و پیشاهنگ بود. این انسان والا در سایه سار فرهنگ و هنر این سرزمین حضوری موثر داشت و شاید در بسیاری از موارد دیده نمی شد اما همواره حضور موثری داشت و انگیزه هایی را در میان اهالی فرهنگ و هنر ایجاد می کرد که خود نهالی برگرفته از عشق بود. او همواره این نکته را به ما یادآوری می کرد که در این خارزار جهان گل به دامن هم پاشید.
سریر ادامه داد: علی هاشمی هیچ گاه از کسی بدگویی نکرد او همیشه همه را دوست می داشت و برای پیر و جوان از فرهنگ و هنر این سرزمین می گفت حضوری که همیشه توام با شادمانی بود و ما نمی توانیم خدمات ارزشمند او در حوزه های نقد ادبی پژوهش موسیقی و پشتیبانی های معنوی او از این هنر جریان ساز به این راحتی ها بگذریم. او در دوره ای از میان ما رفت که متاسفانه بسیاری از نشانه ها و هویت های فرهنگی ما رفته رفته در حال نابودی است بنابراین حضور او در این فضا برای همه ما غنیمت بود و خالصانه می گویم جای او در بین ما واقعا خالی است.
خاطره فرهاد فخرالدینی از هاشمی وقتی فریدون مشیری بیمار بود
فرهاد فخرالدینی آهنگساز و هنرمند پیشگام موسیقی ایران نیز در این مراسم گفت: سخن گفتن برای عزیزی که سالیان سال در کنارش زندگی کردم، همنشین بودم و همواره او نیز در کنارم بود بسیار سخت است. من تنها چیزی که می توانم درباره علی بگویم این است که او محور دوستان، هنرمندان و اندیشمندان زیادی بود. او هنرمندی بسیار تاثیر گذار بود که همیشه همه ما را به بهانه های مختلف دور هم جمع می کرد و به کوه می برد و در آنجا باعثمی شد که ما سرود بهار را بخوانیم.
وی افزود: زمانی که دور هم می نشستیم حضور او حضوری مثبت و تاثیرگذار بود و من خوب یادم هست که وقتی یکی از بزرگان فرهنگ و هنر این سرزمین مانند فریدون مشیری در بستر بیماری بود چگونه پزشکان متخصص را کنار هم جمع می کرد و برای درمان فریدون از آن ها مشاوره پزشکی می گرفت تا شاید راه حلی برای نجات او پیدا کند. همین ماجرا برای همسر مرحومم آزرم نیز اتفاق افتاد و خاطرم هست که او چگونه دکتر رفعت در آمریکا را پیدا کرد و از همانجا نسخه ای را برای من آماده کرد که بتوانم مدتی همسرم را از درد و رنجی که به سر می برد نجات دهم.
رهبر ارکستر مهرنوازان در تجلیل از مقام فرهنگی و هنری زنده یاد علی هاشمی گفت: آنقدر که علی به فکر سلامتی من بود من به فکر خودم نبودم. او انسانی وارسته و فرهنگی بود که با رفتنش از این دنیا ما را عزادار کرد و امیدوارم روزی برسد که بتوانیم کتاب خاطرات او را در یک مراسمی باشکوه رونمایی کنیم.
هر وقت خسته می شدم به علی زنگ می زدم
علی مرادخانی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم با ابراز تاسف از فقدان از دست دادن زنده یاد علی هاشمی گفت: علی هاشمی دوستی مهربان، یار آشنا، پژوهشگر، شاعر، بزرگ، مهربان و همیشه دوست داشتنی بود که سعی داشت همیشه همه ما را دور خود جمع کند و من هیچگاه جلسات صبحانه روزهای سه شنبه او را فراموش نمی کنم که بدون هیچ حب و بغضی همه دوستان را در کنار هم دعوت می کرد تا با هم مباحثی را داشته باشیم.
وی خاطرنشان کرد: علی هاشمی مردی بزرگ از خانواده روحانیت بود که برادر شهید سیدمجتبی هاشمی نیز بود. او مردی بزرگ بود که متولی ساخت دو مسجد شد ولی هرگز از این اتفاقات استفاده ای برای تبلیغ نکرد. یاد او، مهربانی او و شادابی او همیشه برای ما درس بود.
معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه صحبت های خود گفت: هرگاه از کارم خسته شده ام علی هاشمی تنها انسانی بودکه به او زنگ می زدم. او رابط واقعی هنرمندان بود و هرگز نمی گذاشت که تفرقه و کوچکترین شکافی بین آن ها پیش بیاید. من به خاطر دارم وقتی مشکلی در پیدا کردن برخی از اساتید موسیقی داشتم علی هاشمی را واسطه می کردم و او در این عرصه وارد می شد که یکی از نمونه های عینی این ماجرا که علی هاشمی پیشقدم آن شد در ارکستر ملی ایران به رهبری استاد فرهاد فخرالدینی و خوانندگی محمدرضا شجریان بود.
مرادخانی تصریح کرد: تمام آنچه را که همه ما در نمازهایمان برای فوت دوستانمان و آشنایانمان می خوانیم نثار او باد. من در بین همه شما شهادت می دهم که جز خوبی در علی هاشمی چیزی ندیدم. او هرگز به کسی بدهکار نبود و شاید این ما هستیم که به لحاظ اخلاقی به او بدهکاریم.
علی هاشمی یک پیشاهنگ واقعی اخلاق بود
شاهرخ نادری از دوستان نزدیک علی هاشمی نیز با اشاره به فعالیت های موثر وی در عرصه های فرهنگ و ورزشی گفت: علی هاشمی با توجه به پیشینه شغلی که داشت از تمام سجایای پیشاهنگی برخوردار بود. او تکیه کلام های زیادی داشت که همه ما هیچ وقت آن ها را فراموش نخواهیم کرد بویژه اینکه این ویژگی در کنار سجایای اخلاقی وی از او انسانی والا و فرهیخته ساخته بود.
پرویز کلانتری هنرمند پیشکسوت نقاشی هم در مراسم تشییع پیکر زنده یاد علی هاشمی گفت: من و علی از کودکی در یک محله بزرگ شدیم و از آن دوران تا به امروز که در کنارش هستم همواره با هم بودیم. در این مراسم دوستانم پیرامون شخصیت وی صحبت های زیادی کردند اما یک نکته را نگفتند و آن ویژگی اخلاقی بارز علی هاشمی بود که به نظر من شگفت انگیزترین اخلاق او بود. او در تمام زندگی زناشویی خود عاشق همسرش بود. ما مردم زیادی داریم که این شایستگی را ندارند اما علی هاشمی بزرگمردی بود که تا آخرین لحظات عمرش عاشقانه همسرش را دوست داشت.
ادای احترام محمدرضا شجریان به یک دوستی ۵۰ ساله
محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی هم در این مراسم خطاب به هنرمندان و حاضران گفت: از شما عزیزان که به احترام این مرد بزرگ در اینجا حضور داشتید و به بدرقه او آمده اید سپاسگزارم. من دوستی ۵۰ ساله ای با علی هاشمی داشتم. او همیشه در زندگی من حضور داشت و من نمی دانم که هرگاه ما گرفتاری داشتیم علی چگونه از ماجرا باخبر می شد و تمام تلاش خود را می کرد که بدون هیچ چشمداشتی کارها را انجام دهد.
وی افزود: تنها چشمداشت علی هاشمی به این موضوع مربوط بود که اگر کاری را انجام می داد از همان کسی که برایش کاری را می کرد می خواست تا همیشه به همنوع خود و دیگران کار خیر و نیک انجام دهد و همه می دانند که این فضیلت اخلاقی تعریف بیهوده و بیخودی از علی هاشمی نیست.
شجریان تصریح کرد: او برای سلامت دوستانش همیشه وقت می گذاشت و آن ها را در کنار هم جمع می کرد و خوب یادم می آید که پنجشنبه ها بزرگانی چون محمدرضا شفیعی کدکنی و دیگران را به کوه می برد. او یار نزدیک و دیرینه ما بود که حتی در طبقه ورزشکاران نیز محبوب بود به همین جهت از همه شما سپاسگزارم که برای بدرقه این مرد بزرگ در اینجا حضور دارید.
این خواننده موسیقی ایران در پایان صحبت های خود به همراه محمد موسوی نوازنده پیشکسوت نی قطعه موسیقی را در فقدان زنده یاد علی هاشمی اجرا کرد.
نجف دریابندری، شهرام ناظری، داریوش پیرنیاکان، فخرالدین فخرالدینی، پوری بنایی، شاهرخ تویسرکانی، حمیدرضا نوربخش، داوود گنجه ای، همایون شجریان، آوا مشکاتیان، بابک چمن آرا، علی بوستان، فاضل جمشیدی از جمله هنرمندانی بودند که در این مراسم حضور داشتند.
مراسم ترحیم زنده یاد علی هاشمی دهم خردادماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب برگزار می شود.
۲۳۵۰۳