به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، سرویس «نیلسن سانداسکن» که از مارس ۱۹۹۱ آمار فروش موسیقی و موزیک ویدیوها را جمع آوری می کند، تایید کرد آلبوم «متالیکا» هفته پیش سه هزار نسخه فروش داشت و به این ترتیب توانست با در مجموع ۱۶.۰۰۲. ۰۰۰ نسخه فروش، اولین آلبومی شود که از ۲۳ سال پیش تاکنون در ایالات متحده بیش از ۱۶ میلیون نسخه فروخته است.

روی جلد آلبوم «متالیکا»، لوگوی گروه و طرحی از یک مار بر صفحه ای کاملا سیاه نقش بسته که باعثشد خیلی از طرفداران نام «آلبوم سیاه» را برای آن انتخاب کنند. «متالیکا» / «آلبوم سیاه» پنجمین آلبوم استودیویی گروه متالیکا است.

این آلبوم اوت ۱۹۹۱ به بازار عرضه شد و شامل ترانه های معروفی چون «هیچ چیز دیگری مهم نیست»(Nothing Else Matters)، «نابخشوده»(The Unforgiven) و «Enter Sandman» است. «متالیکا» آلبوم اول ۲۰۰ آلبوم برتر بیلبورد شد و هنوز هم محبوب است.

گروه موسیقی هوی متال متالیکا فعالیت خود را از سال ۱۹۸۱ در لس آنجلس شروع کرد و تاکنون ۹ آلبوم استودیویی به بازار داده است. بیش از ۱۲۰ میلیون نسخه از آثار آن ها در دنیا فروخته شده است.
دیگر آلبوم موفق در آمریکا از آغاز فعالیت «سانداسکن»، آلبوم «Come on Over» شانیا تواین با ۱۵.۵ میلیون نسخه فروش است.

متالیکا دسامبر ۲۰۰۹ از تواین جلو زد، اما هر دو آلبوم تنها آلبوم هایی هستند که از سال ۱۹۹۱ تاکنون در آمریکا بیش از ۱۵ میلیون نسخه فروخته اند. ۲۲ آلبوم مرز ۱۰ میلیون نسخه فروش را رد کرده اند. «۱۲» ادل آخرین آلبومی بود که به این مرز فروش رسید.

متالیکا تابستان امسال برای اولین بار در جشنواره موسیقی گلاتسنبری در بریتانیا برنامه اجرا می کند.

ایندیپندنت / ۲۹ مه / ترجمه: علی افتخاری

۵۸۵۸