به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی چمران رئیس شورای عالی استانها صبح امروز(پنج شنبه) در حاشیه نخستین مجمع نمایندگان ادوار شورای عالی استانها در جمع خبرنگاران گفت: از مدت ها قبل پیشنهاد شده بود که نمایندگان ادوار گذشته شورای عالی استان ها، دور هم جمع شوند که این کار ساده ای نبود. خوشبختانه با تلاشهای صورت گرفته و برقراری ارتباط با نمایندگان سابق نامنویسی از آنان صورت گرفت و امروز با حضور یکصد نفر از این نمایندگان، جلسه مجمع نمایندگان ادوار شورای عالی استانها برگزار شد.

وی افزود: اولین هدف از تشکیل این مجمع، ایجاد یک جمع متشکل از شورائیان است تا بتوان با انتقال تجربیات به قدرت شورا ها افزود و هم افزایی لازم را در این بخش ایجاد کرد. ما نهایتا به دنبال رسیدن به متن دستور حضرت امام(ره) هستیم.

رئیس شورای عالی استان ها ادامه داد: هم اکنون شعار سبک کردن دولت داده می شود که بسیار مناسب است اما عملیاتی کردن آن بسیار سخت است که امیدواریم با حرکتهای شورایی بتوانیم این مهم را محقق کنیم.

چمران اظهار داشت: هم اکنون اساسنامه مجمع نمایندگان ادوار تهیه شده است و اقدامات علمی لازم روی آن انجام می شود.

وی افزود: یکی از برنامه های مجمع نمایندگان ادوار شورای عالی استان های کشور در نخستین جلسه تدوین و تصویب اساسنامه مجمع نمایندگان ادوار شورای عالی استان ها بود که در نهایت این اساسنامه در ۱۸ ماده و ۱۱ تبصره به تصویب رسید.

رئیس شورای عالی استان ها خاطرنشان کرد: این اساسنامه با هدف استفاده از تجارب نمایندگان ادوار شورای عالی استان ها و همچنین رفع معضلات شهر ها و روستا ها در زمینه هایی چون آلودگی هوا، مدیریت یکپارچه شهری، خالی شدن روستا ها و آسیب دیدن کشاورزان تصویب شده است.

چمران افزود: متأسفانه در سال های گذشته نمایندگان ادوار شورای عالی استان ها نتوانستند در یک مکان و در یک زمان با هم جمع شوند و از تجارب یکدیگر استفاده کنند و این در حالی است که سایر دستگاه ها از جمله مجلس خبرگان و نمایندگان مجلس در طول سال چنین جلساتی را برگزار می کنند و ما نیز به این نتیجه رسیدیم که برای پیشبرد اهداف در شهر ها و روستا ها باید جلساتی را با نمایندگان ادوار شورای عالی استان ها داشته باشیم.

وی در ادامه با اشاره به حق الجلسه شورا ها گفت: متأسفانه این حق الجلسه بسیار ناچیز و بخور و نمی ر است و امیدواریم دولت ویژه ای را به شورا ها و ارائه تسهیلات به آن ها داشته باشد.

چمران افزود: شورا ها می توانند بازوی قوی ای برای دولت در شهر ها و روستا ها باشند و موجب چابک شدن دولت باشند.