به گزارش خبرگزاری مهر، حجت الاسلام نقویان در نخستین همایش نمایندگان ادوار شورای عالی استان ها که صبح امروز(پنج شنبه) در مجتمع آدینه برگزار شد، اظهار داشت: از منظر دینی دو رویکرد به شهر اسلامی داریم. یک رویکرد رویکرد هنری است که قرآن صراحتا در روایات ما اسمش را حُسن و زیبایی می گذارد.

وی با تاکید بر بنای ساختار شهری براساس زیبایی اظهار داشت: در اروپا برخی شهر ها دو بخش قدیم و جدید دارد. مسئولین حتی اجازه نمی دادند در بخش هایی آنتن ماهواره نصب کنند زیرا نمای شهر را زشت می کند. حتی مردم روی بالکن حق ندارند لباس آویزان کنند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زیبایی استاندارد جهانی دارد و منطقه ای نیست، به استاندارد شهری در سوره قریش اشاره کرد و افزود: استاندارد شهری در سوره قریش دارای سه ویژگی است. اول اینکه هر شهری اگر می خواهد شهر مسلمانی باشد باید مردمش خدا شناس باشند. در اروپا خدا شناسی یا اساسا نیست یا برای روز مباداست.

نقویان ادامه داد: دومین ویژگی شهر استاندارد، شهری است که گرسنه و فقیر در آن نباشد. آقای جوادی آملی اخیرا به همایشی پیام دادند که «ملتی که دستش و جیبش تهی است به درد قیام نمی خورد چه رسد به مقاومت». شهر گرسنه خدا نمی شناسد.

وی افزود: سومین ویژگی شهر مسلمان، که مهم تر از دوتای اولی است، این است که مردم نباید ترس و اضطراب داشته باشند.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: اگر بخواهیم پیشرفت کنیم باید شورای مشورتی از تجربه صاحبنظران شکل بگیرد. من با کارهای دولت قبل خیلی انتقاد کردم اما این را بگویم که چه اشکالی دارد یک مجموعه مشورتی از رئیس جمهورهای قبلی شکل بگیرد و از آن ها مشورت گرفته شود؟