به گزارش خبرگزاری مهر، مهدی چمران رئیس شورای عالی استان ها در نخستین مجمع نمایندگان ادوار شورای عالی استان ها که صبح امروز(پنج شنبه) در مجتمع آدینه تهران برگزار شد، اظهار داشت: هر چند که دوره شورا ها برای دوستان ادوار به پایان رسید اما انگیزه شورایی در آنان ادامه دارد زیرا هنوز انگیزه مشورت به پایان نرسیده است.

وی ادامه داد: انگیزه مشورت به پایان نرسیده بدین معناست که با برنامه شورایی در کشور تلاش کنیم و کار مردم را به دست مردم به پایان برسانیم؛ این مساله کمی شروع شده اما آن صورتی که مدنظر ماست هنوز شروع نشده است.

به گفته رئیس شورای عالی استان ها، شورا ها فعلا در دامنه های پایین ارتفاع هستند و باید مسیر طولانی را بپیمایند و این می طلبد همه کسانی که در شورا ها بودند، فعالیت مشترکشان را با هم آغاز کنند و این مسئولیت فقط بر عهده اعضای کنونی گذاشته نشود.

چمران خطاب به نمایندگان ادورا شورای عالی استان ها گفت: شما به لحاظ جایگاه شورایی، در بین مردم جایگاهی و راه و روشهای خاصی دارید که با اینجایگاه، امکانات، نفوذ و تجربه تان مسیر سخت رسیدن به قله را می توانید طی کنید.

وی ادامه داد: باید مثل کوهنوردان خودمان را قدم به قدم نزدیک تر به هدف غایی و نهایی کنیم که این هدف چیزی جز فرمان امام و قانون اساسی و روایات ائمه اطهار و آیات قرآن نیست. رسیدن به اینجایگاه نیاز به همکاری دارد و این همکاری باید با حضور کسانی که مسیر شورایی را طی کردند باشد. هدف تشکیل مجمع نمایندگان ادوار این است که بتواند با کمک دادن به سایر شورائیان مسیر رسیدن به این جایگاه را دنبال کند. شورائیان امروز باید از تجربه و آگاهی این شورائیان استفاده کنند زیرا تجربیات اندوخته شده گذشتکان، چیز کمی نبوده است.

رئیس شورای عالی استان ها با ابراز تاسف از انتقاد از دوران گذشته در همه ارگان ها و نهاد ها و همچنین شورا ها، تصریح کرد: گا ها مشاهده می شود که هر کسی که بر سر کار می آید، فکر می کند بهترین است و سعی می کند به انتقاد دوران گذشته بپردازد. یا اینکه بگوید فلان کار برای اولین بار انجام شده است.

چمران با بیان اینکه درست نیست که گذشته ها را فراموش کنیم، اظهار داشت: در شورا ها هم می گوئیم که مثلا این دوره مثل گذشته نیست و این کار تا بحال سابقه نداشته و ما اینگونه نظارت می کنیم و… این رفتار نشان دهنده از خود متشکر بودن فرد است. باید بدانیم که شوراهای امروز، براساس کار و زحمت شورای قبلی بوده و امروز بر پایه آن حرکت ها شوراهای استوار شدند و کار می کنند.

وی با تاکید بر اینکه این رفتار در دولت ها هم وجود دارد، گفت: این یک مساله طبیعی است که باید آمار بهتر باشد. به عنوان مثال، اتومبیلی که امروز سرعت ۲۰۰ کیلومتر در ساعت دارد، در گذشته سرعتی معادل ۲۰ داشته ولی ما نمی توانیم او را تقبیح کنیم.

عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه شورا ها باید از تجربه و آگاهی گذشتگان به درستی استفاده کنند، اظهار داشت: حق قدیمی تر ها را نشناختن کار خوبی نیست و شناختنش کار ارزشمندی است. نگذارند انقطاع بین دوره ها بوجود بیاید بلکه باید مسلسل وار تجربیاتمان را به کار ببریم.

چمران ادامه داد: هیچگاه به خاطر ندارم که شوراهای گذشته را تقبیح کرده باشم. اگر زمانی هم از شورای اول تهران نام می بریم به عنوان یک تجربه نام می بریم. البته آن ها هم زحمت کشیدند اما چند کار بد هم داشتند که سبب شد به شان آسیب برسد.

وی با بیان اینکه ان شا الله بتوانیم همین مسیر درست و منطقی را طی کنیم، خطاب به نمایندگان ادوار گفت: اولا این همبستگی خوب است و ایجاد محبت می کند و باید آن را قدر بدانیم. امروز قرار است ۱۴ سال تجربه شورایی در اختیار مردم گذاشته شود و این ارزشمند است.