رئیس سازمان سینمایی کشور گفت: قصد داریم دیوار بی اعتمادی بین دولت و هنرمندان را که در دولت گذشته به وجود آمده و به هنرمندان خدشه وارد کرده است را از بین ببریم.
حجت الله ایوبی چهارشنبه شب در جلسه هم اندیشی با هنرمندان و فعالان سینمایی خراسان رضوی، ابراز کرد: در دولت گذشته دیوار بی اعتمادی بین دولت و هنرمندان تلخ ترین اتفاق بود. که این امر به هنرمندان سینما و تئاتر خدشه بسیاری وارد کرد که قصد داریم در دولت جدید این اعتماد را دوباره برقرار کنیم.
وی با بیان اینکه سینمای ایران حامی بزرگی به نام مقام معظم رهبری دارد، عنوان کرد: سالانه ۱۰۰ تا ۱۲۰ فیلم ساخته شده روی ۳۰۰ پرده سینما در کشور به اکران در می آیند اما این مقدار برای جمعیت کشور ما کافی نیست.
راه اندازی نهضتی برای احداثسینما
رئیس سازمان سینمایی کشور با بیان اینکه برخی از مردم کشور ۳۰ تا ۴۰ سال است که به سینما نرفته اند، عنوان کرد: در حال راه اندازی نهضتی برای احداثسینما در کشورهستیم.
وی با اشاره به دیجیتال کردن سالن های سینمای کشور ابراز کرد: مشکل سینمای کشور زیرساخت های آن است و باید بازار سینما را رونق ببخشیم.
ایوبی افزود: به فکر تمرکززدایی در کل کشور هستیم، بنابراین با رایزنی های انجام شده با مسئولان مرتبط می خواهیم خواسته هنرمندان خراسانی که اعطای مجوز ساخت فیلم های بلند است را برآورده کنیم.
وی با اشاره به ظرفیت های هنری بالایی که در خراسان رضوی وجود دارد، عنوان کرد: اداره ارشاد مشهد هیئتی را برای تأیید به تهران بفرستد تا پس از انجام کارهای لازم مشکل اعطای مجوز ساخت فیلم های بلند به هنرمندان رفع شود.
اکران فیلم های سینمایی تجربی در مشهد
رئیس سازمان سینمایی کشور به مجتمع های نیمه کاره نیز که یکی از مشکلات هنرمندان سینمایی استان بود اشاره کرد و متذکر شد: با رایزنی های انجام شده در نظر داریم این مجتمع ها را که می توانند سالن سینمایی مناسب داشته باشند، شناسایی و تکمیل کنیم تا مشکلات اصحاب هنری سینما در سرزمین خورشید رفع شود.
ایوبی به اختصاص شش سالن سینما در تهران به اکران فیلم های سینمایی تجربی اشاره کرده و گفت: از هنرمندان مشهدی می خواهیم یک سالن مناسب برای اکران این فیلم ها به ما معرفی کنند تا مشهد نیز همزمان با تهران این فیلم ها را پخش کند.
مشهد پایتخت فرهنگی جهان اسلام
وی عنوان کرد: مشهد مهد فرهنگ و تمدن سینمایی کشور است و اگر بخواهیم در سال ۲۰۱۷ مشهد را به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی کنیم باید از هم اکنون برنامه ریزی و اقدامات لازم را انجام دهیم.
رئیس سازمان سینمایی کشور به تاسیس مدرسه عالی سینما اشاره کرده و افزود: بالا بردن دانش سینمایی و تاسیس مدرسه عالی سینما از جمله کارهایی است که در زمینه بالا بردن سطح دانش سینمای کشور انجام داده ایم.
ایوبی ادامه داد: در واقع این مدرسه بزرگترین کارگاه سینمایی در یک کشور است و در حال حاضر در هشت کشور دنیا مدرسه سینمایی تاسیس شده است.
در پایان این مراسم، هنرمندان سینمایی خراسان رضوی به ارائه مشکلات مشهد در این عرصه پرداختند و مواردی از جمله حمایت مالی و معنوی از هنرمندان، افزایش سالن های سینما در استان و افزایش رابطه علما و روحانیون با سینما را خواستار شدند.
۲۳۵۰۳