به گزارش خبرنگار مهر، مهمترین خبر این هفته اعدام مه آفرید، محکوم ردیف اول پرونده فساد سه هزار میلیاردی بود. همچنین در این هفته مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان از عدم تعهدات دولت گله کرد. محاکمه " م. ر " در دادگاه کیفری دیگری خبر مهم این هفته بود.

مه آفرید اعدام شد

مه آفرید امیر خسروی، محکوم ردیف اول پرونده فساد سه هزار میلیاردی در زندان اوین به دار مجازات آویخته شد. این خبر درابتدا از سوی سایت دادستانی تهران منتشر شد. عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران در جلسه رسیدگی به اتهامات اعضای این گروه در تشریح کیفرخواست گفت: صاحبان اصلی شرکت سرمایه گذاری آریا، چهار فرزند ذکور منصورخان امیرخسروی، از ملاکین منطقه ی عمارلو در شهرستان رودبار می باشند. برادران خسروی پیش از تأسیس شرکت آب معدنی داماش، زندگی کاملاً معمولی داشتند، تا این که چند سال قبل، تصمیم به اخذ وام و تأسیس یک واحد صنعتی تولید آب معدنی در منطقه داماش شهرستان رودبار گرفتند. آنان در همان گام اول برای تسریع در روند اجرایی و پیش برد اهداف خود، با ارتباط های ناصحیح با برخی عناصر اجرایی و سیاسی و پرداخت رشوه اولین قدم را برداشتند و ثروتی کسب کردند. این ارتباط های ناصحیح و پرداخت رشوه و کسب درآمد نامشروع به کام آنان شیرین آمد. آنان در سال ۱۳۸۵ شرکتی به نام «توسعه سرمایه گذاری امیرمنصور آریا» تأسیس کردند و برای رسیدن به اهداف خود از هیچ اقدامی در آلوده سازی افراد و عوامل موثر دستگاه ها فروگذار نکرده اند. طبق اسناد موجود در پرونده، ده ها مورد پرداخت رشوه به برخی از کارکنان، مدیران بانک ها و افراد و برخی دستگاه های اجرایی تحت عناوین مختلف صورت گرفته است. گروه مذکور در چند سال اخیر با رهبری «مه آفرید» با فساد پیچیده و سازمان یافته و ارتباطات ناصحیح و پرداخت رشوه های کلان و یا پرداخت هایی تحت عناوین دیگر به چند هزار میلیارد تومان ثروت نامشروع دست یافت. پس از رسیدگی به این پرونده در دادگاه انقلاب چهار متهم اصلی این پرونده به اعدام محکوم شدند که حکم مجازات آنها در دیوان عالی کشور تائید شد.
اجرای این حکم با واکنش وکیل و همسرم مه آفرید و توضیح قاضی پرونده همراه بود.

از اعدام بی اطلاع بودم

غلامعلی ریاحی، وکیل مه آفرید:صبح امروز - شنبه - حکم مه آفرید در زندان اجرا شد که من و خانواده وی در محل اجرای حکم حضور نداشتیم. زمان اجرای حکم نیز به ما اعلام نشده بود. درخواست اعاده دادرسی محکوم ردیف دوم پرونده پذیرفته شده است.

جزئیات آخرین ملاقات مه آفرید و همسرش

سارا خسروی، همسر مه آفرید:امروز صبح از طریق رسانه ها مطلع شدیم که حکم اعدام همسرم در زندان اجرا شده است. در ابتدا تصور می کردیم این موضوع صحت ندارد، اما وکیلمان با پیگیری ماجرا و مشاهده جسد مه آفرید به ما اعلام کرد حکم اجرا شده است. دیروز به ما اجازه دادند که در مقابل دادسرا با مه آفرید دیدار کنیم. در این دیدار روحیه همسرم مثل همیشه خوب بود و نمی دانست که فردا قرار است حکم مجازاتش اجرا شود. او در این دیدار اعلام کرد سه درخواست را مطرح کرده که یکی از این درخواست ها این بود که برایش تلفن فراهم کرده تا او بتواند با تلفن صحبت کند. کاش همسرم می دانست که این آخرین ملاقات است تا اگر وصیتی داشت، آن را به ما می گفت. همه اموال شوهرم توقیف شده و او دیروز می گفت تا تمام بدهی هایم را ندهم، حکم اجرا نمی شود. این موضوع نشان می داد که همسرم هنوز برای تغییر حکم اعدامش امید داشت.

۶۰۰ میلیارد به حساب دولت واریز شد

ناصر سراج، قاضی رسیدگی کننده به پرونده:در خصوص جزای نقدی مه آفرید محکوم ردیف اول پرونده فساد ۳ هزار میلیاردی، ۶۰۰ میلیارد تومان از اموال و اسناد املاک وی توقیف و به حساب دولت منتقل شده است. در خصوص رد مال مه آفرید نیز، اموال و شرکتهای مه آفرید توقیف و در اختیار دادستانی است و از طریق این اموال، دیون پرداخت می شود.

مه آفرید در قطعه ۱۱۰ دفن شد

یکی از بستگان مه آفرید:روز یکشنبه جسد مه آفرید تحویل خانواده اش شده و در قطعه ۱۱۰ بهشت زهرا(س) دفن شد.

محاکمه " م. ر " در دادگاه کیفری

این هفته جلسه رسیدگی به پرونده " م. ر " در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری برگزار شد. این جلسه به صورت غیرعلنی برگزار و بدون حضور خبرنگاران تشکیل شد. در این جلسه همچنین(ج. الف) و(د. س) متهمان اصلی پرونده اختلاس از بیمه ایران و استانداری نیز حضور داشتند.(د. س) معروف به جعبه سیاه پرونده اختلاس از بیمه ایران در دور اول رسیدگی به این پرونده اظهاراتی را علیه(م. ر) مطرح کرده بود.

دولت فقط یک پنجم بودجه مارا داد

نصیری، مدیرعامل انجمن حمایت از زندانیان در این هفته در جمع خبرنگاران حاضر شد و گفت: سال گذشته ردیف بودجه ۱۰۰ میلیارد تومانی برای کمک به خانواده زندانیان از سوی دولت در نظر گرفته شد که تنها ۵ میلیارد تومان در اختیار انجمنهای سراسر کشور قرار گرفت. تا سال ۱۳۷۵ هر ساله دولت به سازمان زندان ها کمک می کرد تا به خانواده زندانیان بدهد اما از سال ۷۵ قرار شد این کمک در اختیار کمیته امداد قرار گرفته تا از طریق این نهاد به خانواده زندانیان کمک شود که عملاً این اتفاق نیافتاد و خدمات بهتر نشد. البته از سال ۹۰ پس از امضای تفاهمنامه سرویس دهی از سوی کمیته امداد بهتر شد.