به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هفته پیش سوفیا لورن در جشنواره کن مورد تقدیر قرار گرفت. اکنون او قرار است برای بازی در فیلم کوتاه «صدای انسانی»(Human Voice) که پسرش ادواردو پونتی کارگردانی کرده است، در پنجاه و هشتمین دوره جوایز دیوید دی دوناتلو، یک جایزه ویژه دریافت کند.

بازیگر ۷۹ ساله ۱۰ ژوئن(۲۰ خرداد) در مراسم جوایز دیوید دی دوناتلو که از آن به عنوان معادل ایتالیایی اسکار یاد می شود، شرکت می کند.

فیلم ۲۵ دقیقه ای «صدای انسانی» با بازی لورن، اولین بار در دنیا در کن به نمایش درآمد. او مهمان افتخاری بخش کلاسیک های کن بود. لورن در جلسه نمایش فیلم «ازدواج به سبک ایتالیایی»(ویتوریو دسیکا، ۱۹۶۴) با بازی خودش و مارچلو ماسترویانی هم حضور داشت و همچنین با برپایی یک کلاس پیشرفته در کن درباره ۶۰ سال حضور خود در دنیای سینما حرف زد.

«صدای انسانی» از روی نمایشی تک نفره نوشته ژان کوکتو نویسنده و شاعر فرانسوی که اولین بار در ۱۹۳۰ روی صحنه رفت، ساخته شده است. لورن نقش آنجلا را بازی می کند، زنی که با تلفن با مردی که او را ترک کرده، حرف می زند. صدای او هیچگاه شنیده نمی شود.

لورن نقشی را تکرار کرده که آنا مانیانی سال ۱۹۴۸ در فیلم «عشق» به کارگردانی روبرتو روسلینی بازی کرد. لورن گفت در ۱۴ سالگی بازی مانیانی را در آن فیلم دید و با دیدن آن تصمیم گرفت یک بازیگر شود.

«صدای انسانی» اولین نقش آفرینی لورن پس از چهار سال است. او سال ۲۰۱۰ در فیلم تلویزیونی زندگی نامه ای «خانه پر از آینه من» نقش مادر خود را بازی کرد. «صدای انسانی» همچنین اولین نقش آفرینی لورن در یک فیلم سینمایی پس از «کلی ماجرای عاشقانه… وقت فلفل دلمه ای است» به کارگردانی لینا ورتمولر در ۲۰۰۴ است.
لورن در ۱۹۶۱ برای فیلم «دو زن» برنده جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره کن شد و برای این فیلم اسکار بهترین بازیگر زن را هم برد. او اولین بازیگری بود که برای فیلمی غیر انگلیسی زبان اسکار بازیگری برد. لورن برای «ازدواج به سبک ایتالیایی» نیز نامزد اسکار بود و در ۱۹۹۱ یک جایزه اسکار افتخاری دریافت کرد.
«ارکیده سیاه»، «در ناپل شروع شد»، «ال سید»، «دیروز، امروز و فردا»، «کنتسی از هنک کنگ»، «مردی از لا مانچا»، «گذرگاه کاساندرا»، «یک روز خاص» و «لباس حاضری» از دیگر فیلم های اوست.

«زیبایی بزرگ» به کارگردانی پائولو سورنتینو که سال گذشته برنده اسکار بهترین فیلم خارجی زبان شد و «سرمایه انسانی» ساخته پائولو ویرزی که فیلمی درباره بحران اقتصادی است، نامزدهای پیشتاز پنجاه و هشتمین دوره جوایز دیوید دی دوناتلو هستند.

ورایتی/ ۲۸ مه / ترجمه: علی افتخاری

۵۸۵۸