به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این برای نخستین باراست که یک سینماگر ایرانی ریاست هیات داوران این جوایز را به عهده می گیرد.
فرهادی که فیلم «جدایی نادر از سیمین» او توانست اسکار فیلم خارجی زبان جوایز اسکار را برای سینمای ایران به ارمغان بیاورد، از سال ۲۰۰۹ به عضویت آکادمی «آپسا» درآمد. او تاکنون سه بار موفق به دریافت جوایز آسیا پاسفیک شده است.
مایکل هاوکینز، رئیس جوایز آسیا پاسیفیک این طور که ایسنا گزارش داده درباره ریاست اصغر فرهادی بر این جشنواره گفته است: «آپسا» شکل گرفتن ارتباط و ادامه دادن آن با فیلمسازانی همچون اصغر فرهادی را قدر می داند. این افتخار بزرگی است که ما دوباره اصغر فرهادی را به عنوان رئیس هیئت داوران، در این جشنواره خواهیم داشت. او به عنوان یکی از اعضای دائم «آپسا»، کسی که جوایز متعددی گرفته و بارها کاندیدای دریافت جایزه شده است، همکاری بی نظیر و درکی عمیق از جشنواره آسیا پاسیفیک دارد. ما بی صبرانه منتظریم تا بقیه اعضای هیئت داوران را که زیر نظر آقای فرهادی به فعالیت می پردازند، به زودی معرفی کنیم.»
جوایز فیلم آسیا پاسیفیک از سال ۲۰۰۸ کارش را آغاز کرده و هشتمین دوره آن، ۱۱ دسامبر ۲۰۱۴(۲۰ آذر ۱۳۹۳) در شهر بریسبان استرالیا برگزار می شود.
این جوایز به فیلم های برگزیده از فیلمسازان منطقه آسیا پاسیفیک که بیش از ۷۰ کشور را شامل می شود، تعلق می گیرد. فرهادیسال ۲۰۰۹ جایزه ویژه هیئت داوران و نیز جایزه بهترین فیلم آسیا پاسفیک را برای «درباره الی» به دست آورد.
۵۷۵۷