به گزارش خبرآنلاین، افروغ، درباره انگیزه اش از نوشتن این کتاب گفت: انگیزه ام از نوشتن این کتاب نقد و آسیب شناسی شرایط خاص جامعه بود و در زمانی که کتاب آماده شد شرایط چاپ نبود و قصد داشتم چاپ کتاب را به بعد ار مرگم موکول کنم اما فرصت پیدا شد تا کتاب «فریادهای خاموش روزنوشت تنهایی» چاپ و به اهالی روستای رییس کلای لفور(شهرستان سوادکوه) تقدیم شد.
وی درباره چگونگی نوشتن کتاب عنوان کرد: در حیات روزمره ما جرقه هایی به ذهن انسان خطور می کند که اگر مکتوب نشود باد آن را خواهد برد. من برای این خرده ریزه ها و براده های آهن یک آهن ربا درست کردم. این جرقه ها مسلما برای من آهن ربایی است که پر از رجوع به نویسندگان و آرای آنان است.
افروغ با اشاره به مقدمه کتاب گفت: کتاب فریادهای خاموش، هم فریاد است، هم سکوت. هم سکوت است و هم فریاد و خروش. هم حضور است و هم غیاب است. غیاب، هستی و هستی، غیاب است. امید آن که این دفتر بتواند تسلی بخش دردها و آلام کسانی باشد که آنان نیز فارغ و گریزان از جنجال ها، های و هوی ها، تظاهرها و وانمود کردن های انسان کش و اندیشه سوز عادت به خلوت و گفتگو با خدای عزیز، دردآشنا و آرامش بخش و فهم و درک مسوولیت های انسانی و اجتماعی دارند.
وی درباره انگیزه نگارش کتاب توحیدگرایی و صلح عنوان کرد: این کتاب دغدغه سالیان من در حوزه گفتگوی ادیان است و سال گذشته که به مکه رفتم با مشاهده اتفاقاتی که در سفرم افتاد این دغدغه پررنگ تر شد که چرا در جهان اسلام از بسترهای حج استفاده نمی شود؟ پس از بازگشت از مکه یادداشت هایی با نام شراب ناب در این باره به یکی از رسانه ها دادم و بعدها با یادداشت های روزانه در کتاب «توحیدگرایی و صلح» تدوین شد.
افروغ افزود: بخشی از این کتاب مربوط به نقد نظریه های هانتیتگتون است. وی در مقاله معروف(نبرد تمدن ها) با یکی دانستن مسحیت با فرهنگ غربی لیبرال، با نادیده انگاشتن مبنایی ترین و موجه ترین و مستحکم ترین پایه وحدت، یعنی خدا و خداپرستی می کوشد تا بر طبل اختلاف و تفرقه کوبیده و تمدن ها را به جان هم بیندازد و رندانه بستری برای مانور نظام سرمایه داری فراهم کند. با خواندن نقد نظریه های هانتیتگتون در کتاب «توحید گرایی و صلح» متوجه می شوید که وی چه شیطنت های کرده و چه مغلطه های آورده است.
آنطور که خبرگزاری ایبنا گزارش داده، عادل فردوسی پور، مجری برنامه ورزشی نود نیز از جمله میهمانان این نشست بوده که در سخنانی با اعتراف به برازندگی افروغ برای مقام استاد عنوان کرد: من ذهنیتی که از دکتر افروغ داشتم به عنوان یک نماینده مجلس بود و شناخت چندانی از وی نداشتم اما پس از این که افتخار شاگردی دکتر نصیبم شد و متوجه تسلط وی در جنبه های مختلف علمی شدم درک کردم که واژه استاد به راستی برازنده شخصیت فرهیخته عماد افروغ است.
وی با تاکید بر این که درک کتاب های دکتر افروغ سخت است، گفت: من خوشحالم که افتخار آشنایی با عماد افروغ را دارم، سعی می کنم که کتاب های دکتر را بخوانم اگرچه درک کتاب هایش سخت است اما حتما این کتاب ها را می خوانم و به دیگران نیز توصیه می کنم که این کتاب ها را مطالعه کنید.
۶۰۶۰