به گزارش خبرآنلاین، مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد از اختصاص اعتبار ۳۲ میلیارد ریالی خرید کتاب برای اهدا به سراسر کشور خبر داد. همایون امیرزاده، در این باره گفت: معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد با هدف دسترسی اقشار مختلف کشور به تازه های کتاب و براساس تفاهمنامه های موجود با ادارات کل ارشاد استان ها در سال جاری و در مرحله نخست، به اهدای تازه های کتاب به استان ها با اعتباری بیش از بر ۳۲ میلیارد ریال اقدام کرده است.
وی افزود: در حال حاضر مرحله نخست اهدای کتاب به استان های کشور آغاز شده است و ادارات ارشاد استان ها می توانند تا پایان خردادماه سال جاری به انتخاب کتاب های خود اقدام کنند. امیرزاده با اشاره به زمان اجرای مرحله نخست اهدای کتاب ها گفت: ادارات کل ارشاد استان ها می توانند تا ۳۱ خرداد ماه برای انتخاب کتاب ها اقدام کنند.
مشاور علمی، فرهنگی و مدیریتی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد با بیان این که میزان کتاب های اهدایی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد با توجه به اعتبارات خرید کتاب تعیین می شود، افزود: با هدف اجرای عدالت فرهنگی در توزیع کتاب های خریداری شده از سوی معاونت امور فرهنگی وزارت ارشاد، هر ساله به هر یک از ادارات کل و با توجه به وضعیت مراکز فرهنگی، علمی و کتابخانه های استانی سهمیه در چند مرحله اختصاص داده می شود.
خبر دیگر از حوزه کتاب و معاونت فرهنگی وزارت ارشاد ایتکه، آنطور که خانه کتاب گزارش داده، مبلغ کل تراکنش های بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در طول ۱۰ روز برپایی این رویداد فرهنگی،۴۷۲ میلیارد و ۵۲۱ میلیون و ۹۶۷ هزار و ۱۲۲ ریالاست. در حالی که در بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، ۲۷۳ میلیارد و ۸۶۱ میلیون و ۵۰۲ هزار و ۴۵ ریال تراکنش بانکی صورت گرفته بود.
همچنین تعداد کل تراکنش های بانکی صورت گرفته در طول ۱۰ روز برپایی بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران، یک میلیون و ۳۵۴ هزار و ۲۳۱ تراکنش است. بیشترین میزان تراکنش بانکی با مبلغ ۶۵ میلیارد و ۵۳۹ میلیون و ۷۵۶ هزار و ۶۹۱ ریال در بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در روز پنج شنبه(۱۸ اردیبهشت ماه) یعنی نهمین روز از برپایی این رویداد فرهنگی صورت گرفته است.
بنابراین گزارش، پرفروش ترین ناشران در بخش های کودک و ناشران عمومی نیز به این شرح اعلام شده است:
ناشران کودک
مبلغ کل تراکنش های خرید: ۳۲ میلیارد و ۱۸۳ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۱۳۶ ریال
سه ناشر پرفروش به ترتیب میزان تراکنش های بانکی: «افق(کودک)»، «قدیانی» و «کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان»
ناشران عمومی
مبلغ کل تراکنش های خرید: ۱۵۵ میلیارد و ۸۳۸ میلیون و ۹۳۰ هزار و ۲۲۹ ریال
سه ناشر پرفروش به ترتیب میزان تراکنش های بانکی: «نشر نی»، «نسل نواندیش» و «سوره مهر»
۶۰۶۰