به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هوشنگ سیحون دوشنبه بر اثر کهولت سن در ونکوور در کانادا درگذشت. او ۹۳ ساله بود.

از سیحون به عنوان «مرد بناهای ماندگار» یاد می شود. از میان پروژه های طراحی و ساخته شده او می توان به آرامگاه خیام، کمال الملک، بوعلی سینا، نادرشاه افشار، کلنل محمدتقی خان پسیان و ده ها مقبره و آرامگاه دیگر و نیز طراحی بنای «موزه توس» در سال ۱۳۴۷ و همچنین ساختمان بانک سپه در میدان توپخانه تهران اشاره کرد.

او سال ۱۲۹۹ در تهران در خانواده ای آشنا با موسیقی به دنیا آمد. پدربزرگ او میرزا عبدالله فراهانی از پیشگامان موسیقی سنتی ایران بود. مادر او مولود خانم از نوازندگان تار و سه تار و دایی او احمد عبادی استاد سه تار بود.

سیحون پس از پایان تحصیل معماری در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، به دعوت آندره گدار رئیس اداره باستان شناسی وقت ایران برای ادامه تحصیل راهی پاریس شد و در مدت حدود سه سال در دانشسرای عالی ملی هنرهای زیبای پاریس(بوزار) به تکمیل دانش معماری خود پرداخت. او سال ۱۹۴۹ به درجه دکترای هنر رسید. سیحون در بازگشت به ایران در ۲۳ سالگی نخستین اثر معماری خود را که بنای یادبودی بر آرامگاه بوعلی سینا بود طراحی کرد.

او همچنین طراحی ساختمان های سازمان نقشه برداری کل کشور، کارخانه آرد مرشدی، مجتمع آموزشی یاغچی آباد، سینما آسیا، سینما سانترال، کارخانه کانادادرای(زمزم فعلی) در تهران و اهواز و حدود ۱۵۰ پروژه مسکونی خصوصی را بر عهده داشته است
سیحون در سال های فعالیت خود عضو شورای ملی باستان شناسی، شورای عالی شهرسازی، شورای مرکزی تمام دانشگاه های ایران و کمیته بین المللی ایکوموس وابسته به یونسکو بود و به مدت ۱۵ سال مسئولیت مرمت بناهای تاریخی ایران را برعهده داشت.

سیحون در کنار معماری به نقاشی از مناظر و روستاهای ایران می پرداخت و نمایشگاه هایی از آثار خود را در ایران و در خارج از ایران برپا کرد.

او بین سال های ۱۳۴۱ تا ۱۳۴۷ رئیس دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود و در این دوران رشته های موسیقی و هنرهای نمایشی را به رشته های درسی افزود.
سیحون بیش از دو دهه بود در ونکوور زندگی می کرد و شهروند افتخاری فرانسه نیز بود.
۵۸۵۸