به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، طرفداران سلامت در اجلاس برنامه محیط زیست سازمان ملل(UNEP) که با موضوع «ائتلاف مطالعات جوی و هوای پاک» در پاریس برگزار شد اعلام کردند: آلودگی هوا در محیط های داخلی و سرپوشیده تبدیل به عامل اصلی بسیاری از بیماری ها به ویژه در کشورهای جنوب و شرق آسیا و غرب صحرای آفریقا می شود. این یافته سبب شده که مسئولان سازمان جهانی بهداشت در اجلاس اخیر خواستار اقدام سریع جهان برای کاهش این عامل خطرزا شوند.
در حال حاضر از این فاکتور خطرزا به عنوان «بزرگ ترین تهدید سلامت انسان» یاد می شود. دکتر ماریا نیرا، مدیرکل بخش سلامت عمومی و محیط زیست آژانس سلامت سازمان ملل در حاشیه اجلاس فوق گفت: برآوردها حاکی از آن است که سالانه ۳/۵ میلیون مرگ زودرس در افراد خانه دار و ساکن فضاهای سرپوشیده و ۳/۳میلیون مرگ در فضای آزاد است.
همچنین آلودگی هوای سطح زمین سبب افزودن سالانه ۲۰۰هزار مورد مرگ ومیر زودرس می شود. براساس این گزارش ذرات آلوده کننده هوا که برای سلامت انسان بسیار پرخطر هستند از منابع مختلفی آزاد می شوند که از موتورهای دیزلی گرفته تا اجاق های طبخ غذا را شامل می شوند. برای مثال بسیاری از اجاق ها صد برابر بیشتر از حد مجاز گاز منواکسید کربن از خود منتشر می کنند.