در مورد حاشیه هایی که برای خانم حاتمی در جشنواره کن پیش آمده است، قصد نوشتن مطلبی در میان نبود. بهترین رفتار در برابر این جور موقعیت ها پرهیز از هر نوع بزرگ نمایی است. گمان می رود معمولا در چنین مواقعی، حتی خود مسئولان مربوط هم تا زمان مقتضی سکوت می کنند و بعد از اتمام التهاب های ناشی از برخی غوغامداری ها، با خود آن شخص جلساتی برپا می کنند و توضیحاتی می دهند و می شنوند و قرار و مدارهایی می گذارند و تمام. قرار نیست از کاه کوه ساخته شود. اما ظاهرا هر دم از این باغ چنان برهایی می رسد که هر چه کاه و کوه است پشت سر می نهد و فرصت اندیشیدن و تأمل های عقلانی را می ستاند. نمونه اخیر غریب این فضاسازی های پرغوغا، اخبار دال بر شکایت جمعی از خواهران دانشجوی حزب الله از خانم حاتمی است. آنان در شکوائیه ای خطاب به دادسرای فرهنگ و رسانه، درخواست اشد مجازات(شلاق و حبس) را طبق بندهایی از قانون مجازات اسلامی برای این هنرمند کرده اند. اینکه مسئولان محترم قضایی در برابر این نوع درخواست ها چه واکنشی نشان می دهند، هنوز معلوم نیست، اما به نظر می رسد ذکر چند نکته در این باب خالی از وجه نباشد:
۱ - آن چه این افراد به استنادش شکایت خود را تنظیم کرده اند، مربوط به قوانین مجازات اسلامی است. در برابر این سوال که اگر فردی ایرانی در خارج از ایران مرتکب جرمی شود، آیا محاکم داخلی می توانند او را محاکمه کنند یا نه؛ این قانون طبق مواد ۵ تا ۸، مواردی را تعیین و تبیین کرده است که در آن میان ماده ۷ ارتباط بیش تری با موضوع مورد بحثدارد: «… هریک از اتباع ایران در خارج از کشور مرتکب جرمی شود، در صورتی که در ایران یافت و یا به ایران اعاده گردد، طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران محاکمه و مجازات می شود مشروط بر اینکه: الف - رفتار ارتکابی به موجب قانون جمهوری اسلامی ایران جرم باشد. ب - در صورتی که جرم ارتکابی از جرائم موجب تعزیر باشد، متهم در محل وقوع جرم محاکمه و تبرئه نشده یا در صورت محکومیت، مجازات کلاً یا بعضاً درباره او اجراء نشده باشد. پ - طبق قوانین ایران موجبی برای منع یا موقوفی تعقیب یا موقوفی اجرای مجازات یا سقوط آن نباشد». طبق نظریه اداره کل امور حقوقی قوه قضاییه، این ماده ناظر به اعمالی است که در کشور محل ارتکاب هم جرم بوده و در آنجا مجازات نشده باشد؛ یعنی اگر اعمال ارتکاب‏ شده در کشور محل ارتکاب جرم نباشد، از شمول ماده ۷ قانون مجازات اسلامی خارج است. اگرچه در نهایت نظر قاضی پرونده، حکم را رقم خواهد زد، اما با توجه به این نظریه، به نظر می رسد موضوع به قطعیتی هم که در این شکوائیه مطرح شده است نیست.
۲ - ممکن است خواهران حزب الله معتقد باشند این مسأله، حوزه ای فرا تر از قانون و التزاماتش دارد و در گستره شرع قرار دارد و تکلیف شرعی آن ها را واداشته است تا در مقابل رفتاری غیرشرعی دست به شکایت برند. آیا اجازه هست بر اساس همین شرع که تقسیم بندی معروفی بین گناهان صغیره و کبیره دارد و بزرگان فراوان حوزوی از جمله مرحوم دستغیب درباره اش کتاب هایی معروف نوشته اند، از این خواهران حزب الله پرسیده شود رفتار خانم حاتمی در کدام یک از فهرست های گناهان کبیره قرار دارد؟ این در حالی است که در سال هایی نه چندان دور، گناهان کبیره مسلم و متعددی از دروغ گرفته تا افترا، از دزدی و اختلاس گرفته تا آبروبری و حیثیت زدایی از دیگران، از قتل بیگناه گرفته تا عمل نکردن به عهد و وفا و… از جانب مدعیانی قدرت مدار سر می زد که نه فقط این خواهران حزب الله، بلکه بسیاری دیگر از همتایان مشابه شان از مذکر و مونث، نه تنها ماجرا را با شکایت و غوغا همراه نکردند که سکوت هم پیشه کردند و از آن فرا تر حتی گاه تلویحا و تصریحا از این «گناهان کبیره» حمایت هایی توجیه شده هم به عمل آوردند. اینکه برخی دوستان یاد گرفته اند به جای داد و فریاد و تهدید و ارعاب وسط خیابان، رفتار مدنی همچون شکایت نزد نهادهای قانونی بروز دهند، البته جای شکر فراوان دارد، اما بد نیست گاهی هم به این بیندیشند که چه شده وزن گناهان کبیره برای برخی از کسانی که خود را حزب الله می نامند، بسیار بسیار سبک تر از موضوعاتی است که در فهرست معاصی بزرگ ثبت نشده اند. آیا این تداعی بخش سخن معروف امام علی نیست که اسلام را همچون پوستین وارونه ای بر تن کرده اند؟ حزب اللهی بودن به شعار و شعر و شعائر نیست؛ به شعوری است که توانایی درک مقدورات و مقدرات دینی و الهی را داشته باشد.
۳ - از بانویی هنرمند که رفتار و موقعیتش در طول سال ها فعالیت حرفه ای اش در سینما، دلالت بر وقار و متانتی مثال زدنی می کرد، در برابر یک غافلگیری کوچک، موقعیتی سر زده که تناسبی با برخی هنجارهای رسمی داخل ایران ندارد و البته فی نفسه و به ویژه در چهارچوب آداب اجتماعی غیرایرانیان، نه تنها غیراخلاقی نبوده که متناسب با هنجارهای اخلاقیشان هم هست. برخی رفتار ها ذاتا قبیح و غیراخلاقی است(مثل دروغ و قتل و غیبت و…) و برخی دیگر در چارچوب قراردادهای درون گروهی یا آیینی یا ایدئولوژیک قالب هنجار و ناهنجار به خود می گیرند. بد نیست در مواجهه با برخی مسائل، ابتدا سابقه و صبغه و اراده و نیت اشخاص و نیز ظرفیت ذاتی هنجاری رفتارشان مد نظر قرار گیرد و سپس به نمایش تورم رگ گردن پرداخته شود. موجب تأسف فراوان است که موضوعی جزئی(که می توانست بعدا در برخی گفت و گو ها با متولیان امر حل و فصل شود)، چنان بزرگنمایی شده که نفس افتخار شرکت بانوی هنرمند سینمایمان در داوری جشنواره ای معتبر و بزرگ، تحت الشعاعش قرار گرفته است و حتی پای متن نویسی رییس جشنواره هم پیش آمده که چه کسی در این باب پیشقدم بوده و… فضایی نازل و زننده جایگزین ساحتی هنری و فرهنگی شده است. معلوم نیست نهایت خواسته معترضان به کجا قرار است برسد؛ حذف لیلا حاتمی از سینمای ایران؟ همان سان که چند سال قبل به دلیل سختگیری های نا به جا و بیش از حد، هنرمند جوان توانای سینمایمان را خودمان هل دادیم به سمت آن سوی مرز ها و اینک از شمایلش، چیزی جز بازی هایی گاه به گاه و به چشم نیامدنی باقی نمانده است؟ شاید هم دوستان دلشان را خوش کرده اند به برخی بازیگران کم استعداد که اخیرا در تملق گویی از بزرگان، استعداد خود را بروز داده اند و یا شاید آن هایی که اخیرا به جای راه رفتن روی زمین، به میزان سطح پرواز خود می اندیشند و از آن بالا دیگران را کرم خاکی می بینند…