به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فرزانه طاهری، مدیر بنیاد گلشیری در ِآغاز سخنان خود ضمن خوشامدگویی، اظهار امیدواری کرد شرایطی فراهم شود که جایزه گلشیری بتواند هر چهار بخش جایزه را دوباره از سر بگیرد.
نسترن موسوی عضو هیات مدیره و کمیته جایزه بنیاد گلشیری نیز گزارشی از روند داوری این دوره از جشنواره داد و یادی هم از درگذشتگان اهل قلم کرد.
او گفت که کار بررسی آثار برای سیزدهمین دوره جایزه گلشیری از اسفند ۱۳۹۱ آغاز شده ولی از نیمه تیرماه ۱۳۹۲ فهرست کتاب هایی که می بایست برای این دوره از جایزه خوانده می شد، تهیه شده است.»
به گفته موسوی، در شهریور سال گذشته، داوران نیز مشخص شدند. داوران رمان، در تهران و داوران مجموعه داستان در اصفهان شروع به بررسی آثار کردند. در اوایل اسفندماه نامزدها مشخص شدند و سرانجام در فروردین ۹۳ از میان نامزدها کتاب های برنده انتخاب شد.
او همچنین گفت که تاخیر پیش آمده در برگزاری جایزه گلشیری باعثشد عده ای بنویسند و بگویند که امسال از جایزه هوشنگ گلشیری خبری نیست و اضافه کرد: «خیر! ما پوست کلفت تر از آن شده ایم که کنار بکشیم.»
بهمن فرزانه، علیشاه مولوی، محمود استادمحمد، منصور کوشان و احمد کسیلا نیز از جمله درگذشتگان وادی ادبیات بودند که در این مراسم یاد و خاطره آنها گرامی داشته شد.
بعد از سخنان موسوی، مهدی ربی به نمایندگی از داوران مجموعه داستان اول بیانیه کوتاهی خواند که به نحوه داوری و کم و کیف آثار این دوره پرداخته بود.
داوران این بخش یعنی هلن اولیایی نیا، شاپور بهیان، علی خدایی، مهدی ربی و فرهاد کشوری، از بین پنج اثر «بهت زدگی و داستان های دیگر» پیام ناصر / نشر مرکز، در هوای گرگ و میش، محسن عباسی / نشر رخداد نو، «شما از کجا بادمجان می خرید؟» دینا کاویانی / انتشارات هیلا، «کاج های مورب» علی چنگیزی / نشر چشمه و «کتلت سرد»، امید پناهی آذر / انتشارات هیلا، دو اثر را به طور مشترک شایشته دریافت جایزه شناخت: محسن عباسی برای «در هوای گرگ و میش» و علی چنگیزی برای «کاج های مورب».
عباسی لوح تقدیر خود را از محمود دولت آبادی و چنگیزی نیز لوح تقدیر خود را از حسین سناپور دریافت کردند.
در این دوره از جایزه گلشیری از گلی ترقی، نویسنده نیز تقدیر شد. پیش از این نیز در چند دوره گذشته از اسماعیل فصیح، علی اشرف درویشیان و محمود دولت آبادی تقدیر شده بود. گلی ترقی که قرار بود در این مراسم شرکت کند، به دلایلی چند روزی در سفرش تاخیر افتاد و به همین خاطر مژده دقیقی مترجم و ویراستار لوح تقدیر را به نمایندگی از این نویسنده دریافت کرد.
در این بخش کامران فانی، با مروری کوتاه بر آثار ترقی و بینش و جایگاهش در ادب معاصر فارسی، نثر «چون بلور خوش تراش» او را ستود. فرزانه طاهری نیز متن لوحی را که بنیاد گلشیری تهیه بود خواند.
در این متن آمده بود: «برای گلی ترقی، رهرو آهسته و پیوستة ادبیات داستانی ایران که نزدیک به پنج دهه بر سر «میعاد» ش ایستاده و با داستانهایش توان ستایش زندگی و ذهن و زبانی رنگین و زیبا را پیشِ رویمان نهاده است؛ «بزرگ بانوی هستی» که با پرسش های فلسفی اش همدوش «پری دریایی» شوخ و شنگ و طنازش لغزان از میان زمانها چند نسل را به سحر کلامش با خود همراه کرده است؛ برای گلی ترقی، روایتگر زنانی که با زنان اساطیر پهلو میزنند، کاشف کودکیهای شاد و بیخیال در عین دلهره ها و رنج و رازهای تشرف به بلوغ و بزرگسالی و عشق و مرگ، کاوشگر گذشتهای که از ازل تا به اکنون و آینده رسوخ میکند، روایتگر دغدغه های مهاجرت و غربت که در بندِ مرزهای جغرافیایی یا نوستالژی سترون و نوحه سرایی گرفتار نیست، ترسیم گرِ دغدغه های انسانی که اگر «جایی دیگر» است، در «خواب زمستانی» نمی ماند و در میانة «دو دنیا»، بر دو پای استوار می ایستد؛
برای گلی ترقی، خالق شخصیت هایی جاندار با فردیت انکارناپذیرشان در عین تعمیم پذیری به انسان و وضعیتش با حماقت ها و تراژدی ها و ناتوانایی هایش، نظاره گر و راویِ تیزبین و مهربان و منصف و همدل تجربه ها و اشتباه ها و ناتوانایی های تراژیک آفریده هایش؛ برای گلی ترقی و روایت های لایه لایه اش از آدم ها و موقعیت های تراژیک بدون انگیختن رقت قلب، که به اعجاز طنزش برون از طاقت مان سنگین بارمان نمی کند؛
برای گلی ترقی که از «خاطره های پراکنده» اش داستان هایی درخشان آفریده است با ریشه های عمیق در سنّت داستان گویی این ملک و جهان، داستان هایی که در آنها واقعیت و رؤیا، حقیقت و آرزو، خاطره و خرافه و افسانه با هم گره خورده اند؛
برای گلی ترقی و بهره گیریِ عاشقانه اش از امکانات زبان فارسی، احترامش به جادوی کلمات، و زبان زلال و روان و موجز و رنگارنگِ کاملا هماهنگ با جهان داستانی اش، به پاس تشبیهات و تعابیر بدیعش، موسیقی و ضرباهنگ کلامش در خدمت ساختن فضا و شخصیت ها، وسواسش در گزینش واژه ها، و فضاسازی ها و تصاویر درخشانش، برای گلی ترقی به پاس رهرو ماندن و جا خوش نکردن بر قله های فتح شده اش، به میمنت «فرصت دوباره» ای که برای خواندن داستان هایش یافته ایم و چشم به راه «اتفاق» تازه ای که در داستان نویسی رقم خواهد زد و به امید «بازگشت» اش؛ و به شکرانة اقبال بلندمان که نوشت و می نویسد، و بدون او زندگی و ادبیات و تجربه های زیسته و نازیستة ما در این جهان قطعا چیزی نه خُرد کم داشت. باشد که این بانوی قصه گو هماره قصه ببافد و بگوید، و در همان «خیابان خوشبختی» زادگاهش گام بزند، با کلیدهای آینده در جیبش.»
در بخش رمان اول نیز چهار رمان «دکتر داتیس» حامد اسماعیلیون / نشر زاوش، «گرمازده» مهام میقانی / نشر چشمه، «نامحرم» یاسر نوروزی / آموت و «یک رمانس دانشگاهی مرگبار» محمود سعیدنیا / انتشارات حرفه هنرمند نامزد شده بودند. هیات داوران در این بخش «دکتر داتیس» حامد اسماعیلیون به عنوان برنده و «یک رمانس دانشگاهی مرگبار» محمود سعیدنیا مورد تقدیر ویژه قرار گرفت.
بعد از معرفی برگزیدگان رمان اول، مهدی ربی، تک داستان های برگزیده را هم معرفی کرد. داستان های برگزیده از این قرار بودند:
«شاید، احتمالاً، حتماً» از مجموعۀ «آقای قاضی چه حکمی می دهید؟» نوشتۀ فرحناز علیزاده، گلآذین
«پیرهن قرمزی» از مجموعۀ «از خانه تا خیابان»، نوشتۀ افسانه عیسیزاده، فرهنگ ایلیا
«پیرمرد و نبرد الجزیره» از مجموعۀ «این سفیدی برف نیست»، نوشتۀ حسن فرامرز، افکار
«ممکن است خیلی ها برای مردنش گریه کرده باشند» از مجموعۀ «بوی قیر داغ»، نوشتۀ علی اکبر حیدری، روزنه
«بیدارش کن» از مجموعۀ «بهت زدگی و داستان های دیگر»، نوشتۀ پیام ناصر، نشر مرکز
«مرغ دریایی» از مجموعۀ «در هوای گرگ و میش»، نوشتۀ محسن عباسی، رخداد نو
«مردمکهای لیلی» از مجموعۀ «رنگ لثه ی ببر»، نوشتۀ حمید پارسا، افکار
«خط خوردگی» از مجموعۀ «سمفونی قورباغه ها»، نوشتۀ کرم رضا تاجمهر، نشر قطره
«مرد اسیر» از مجموعۀ «شما از کجا بادمجان می خرید؟»، نوشتۀ دینا کاویانی، هیلا
«مرمت» از مجموعۀ «کاج های مورّب»، نوشتۀ علی چنگیزی، نشر چشمه
«طیاره پرواز میکند» از مجموعۀ «کتلت سرد»، نوشتۀ امید پناهی آذر، هیلا
«برای ح. م.» از مجموعۀ «کی سیب می خوره؟»، نوشتۀ میلاد صادقی، کتابسرای تندیس
«پشه ها» از مجموعۀ «گفته بودی به هرحال»، نوشتۀ انسیه ملکان، مروارید
«جریش کشی» از مجموعۀ «مرده بازی»، نوشتۀ مهدی موسوی نژاد، افراز
«کلمه بازی» از مجموعۀ «هزارگره»، نوشتۀ مریم فردوسی، نیستان
«رؤیا قانون نداره» از مجموعۀ «هیچکس به من نگفت»، نوشتۀ آناهیتا حداد، فرهنگ ایلیا
«شوهر زعفرانی» از مجموعۀ «هیچوقت پای زن ها به ابرها نمی رسد»، نوشتۀ مرضیه سبزعلیان، ثالث
در این مراسم محمود دولت آبادی، ایرج کابلی، عباس مخبر، حسین سناپور، ضیاء موحد، مژده دقیقی، کامران فانی، بابک احمدی، حسین کریمی مدیر انتشارات نیلوفر، امیر حسین زادگان مدیر انتشارات ققنوس، خالقی مدیر انتشارات رخداد نو، مرتضی ثقفیان، عبدالعلی عظیمی، ساعد مشکی، بهمن فرمان آرا، حسن شهسواری و سلمان امین برنده دوره قبل رمان اول حضور داشتند.
همچنین، در بخشی از مراسم فیلمی از داستان خوانی هوشنگ گلشیری هنگام خواندن بخشی از داستان «خانه روشنان» پخش شد.
۵۷۲۴۴