به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، فیلم تحسین شده «افراد ایکس: روزهای گذشته آینده»(X - Men: Days of Future Past) به کارگردانی برایان سینگر که در هفته یادبود قربانیان جنگ روی پرده رفته، در سه روز اول اکران در آمریکای شمالی در ۳۹۹۶ سینما ۹۰.۷ میلیون دلار فروخت و پرفروش ترین فیلم هفته شد.

انتظار می رود این فیلم تا دوشنبه که پایان تعطیلات چهار روزه است، حدود ۱۱۰ میلیون دلار به دست بیاورد.

فیلم شرکت های مارول اینترتینمنت و فاکس قرن بیستم در تعطیلات آخر هفته در بازار بین المللی ۱۷۱.۱ میلیون دلار دیگر به دست آورد و مجموع فروش جهانی خود را در هفته اول اکران به رقم خیره کننده ۲۶۱.۸ میلیون دلار رساند که بهترین فروش افتتاحیه فیلمی از سری فیلم های «افراد ایکس» است.

«روزهای گذشته آینده» همچنین با کنار زدن «آواتار» بهترین فروش افتتاحیه فیلمی تولید فاکس در سطح بین المللی را به نام خود ثبت کرد.

در همین حال کمدی «مخلوط»(Blended) با بازی آدام سندلر و درو باریمور خیلی خوش شانس نبود.

این فیلم در سه روز اول نمایش با ۱۴.۲ میلیون دلار فروش در ۳۵۵۵ سینما پس از «روزهای گذشته آینده» و «گودزیلا» سوم شد. انتظار می رود «مخلوط» تا پایان تعطیلات چهار روزه ۱۸.۱ میلیون دلار بفروشد که یکی از بدترین فروش های افتتاحیه فیلمی با بازی سندلر است.

موفقیت «روزهای گذشته آینده» یک پیروزی برای فاکس و سینگر است که در یک ماه اخیر نامش به خاطر یک رسوایی اخلاقی در رسانه ها می چرخد. مردی ۳۱ ساله اخیرا سینگر را متهم کرده که در فاصله اوت ۱۹۹۹ تا اوایل ۲۰۰۰ که او یک بازیگر نوجوان جویای نام بود، ازش سوء استفاده کرده است. واکنش ها به این خبر به قدری منفی بود که سینگر ناچار شد خود را از حضور برنامه های تبلیغاتی برای فیلم جدیدش کنار بکشد.

«روزهای گذشته آینده» با ۲۶۱.۸ میلیون دلار فروش جهانی در سه روز اول اکران به راحتی توانست «افراد ایکس: ایستگاه آخر»(۲۰۰۶) را کنار بزند که پیش از این با ۲۰۳ میلیون دلار رکورددار بهترین فروش افتتاحیه یک فیلم مجموعه «افراد ایکس» بود.


میشائل فاسبندر در نقش مگنتو در صحنه ای از فیلم فیلم «افراد ایکس: روزهای گذشته آینده»

«روزهای گذشته آینده» هفتمین قسمت سری فیلم های «افراد ایکس» و دنباله دو فیلم «ایستگاه آخر» و «افراد ایکس: درجه یک»(۲۰۱۱) است. این فیلم با با بودجه ای ۲۰۰ میلیون دلاری ساخته شده است.
در فیلم جدید، پروفسور زاویر(پاتریک استیوارت)، مگنتو(ایان مکلن)، وولورین(هیو جکمن) و اعضای فعلی تیم ایکس با یک دنیای تیره روبرو می شوند که در آن موجودات جهش یافته، گونه هایی در معرض خطر به حساب می آیند و تحت برنامه بولیوار تراسک(پیتر دینکلیج) و به خاطر بالا رفتن سطح بی اعتمادی انسان ها به آن ها، تحت تعقیب هستند، به زندان می افتند یا کشته می شوند.
آن ها نقشه ای جسورانه طراحی می کنند تا وولورین را به گذشته بفرستند تا پروفسور زاویر جوان(جیمز مک آووی)، مگنتو جوان(میشائل فاسبندر) و باقی گروه را راضی کنند برای متوقف کردن تهدیدات همکاری کنند.
هالی بری، آنا پاکویین، شاون اشمور، الن پیج، جنیفر لارنس، نیکلاس هولت، لوکاس تیل، عمر سی، بوبو استیوارت، فان بینگ بینگ، آدام کانتو، ایوان پیترز و جاش هلمن دیگر بازیگران «روزهای گذشته آینده» هستند که با اقتباس از شخصیت های قصه های مصور انتشارات مارول ساخته شده است.
فیلمنامه را سایمن کینبرگ بر مبنای داستانی از سینگر نوشته است. فیلم بر اساس خط داستانی «روزهای گذشته آینده» از مجموعه «افراد ایکس مرموز» اثر کریس کلرمونت و جان بیرن ساخته شده که در ۱۹۸۱ منتشر شد.
«افراد ایکس: روزهای گذشته آینده» پس از «افراد ایکس»(۲۰۰۶) و «ایکس ۲»(۲۰۰۳) سومین فیلم «افراد ایکس» است که سینگر کارگردانی کرده است. او کارگردان فیلم هایی چون «مظنونین همیشگی»، «شاگرد زرنگ»، «سوپرمن بازمی گردد»، «والکری» و «جک غول کش» است.

«روزهای گذشته آینده» در بازار بین المللی در چین حدود ۳۷.۷ میلیون دلار فروخت که پس از «تایتانیک سه بعدی» دومین افتتاحیه برتر فیلمی تولید فاکس در این کشور است. «روزهای گذشته آینده» در ۱۱ بازار از جمله کره جنوبی(۱۳.۵ میلیون دلار) رکورد بیشترین فروش افتتاحیه یک فیلم را جابجا کرد.

این فیلم در بریتانیا با ۱۴.۲ میلیون دلار کار خود را شروع کرد و در فرانسه هم ۱۳.۵ میلیون دلار فروخت که بیشترین فروش هفته اول یک فیلم هالیوودی در این کشور از آغاز سال ۲۰۱۴ تاکنون است.
«روزهای گذشته آینده» در آمریکای شمالی پنجمین فروش افتتاحیه برتر یک فیلم اکران شده در هفته یادبود قربانیان جنگ را به نام خود ثبت کرد. چهار فیلم اول «دزدان دریایی کارائیب: در انتهای دنیا»(۱۳۹.۸ میلیون دلار)، «ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین»(۱۲۶.۹ میلیون دلار)، «افراد ایکس: ایستگاه آخر»(۱۲۲.۹ میلیون دلار) و «سریع و خشمگین ۶»(۱۱۷ میلیون دلار) است.


آدام سندلر و درو باریمور در فیلم کمدی «مخلوط»

«مخلوط» به کارگردانی فرانک کوراچی دیگر فیلمی است که از این هفته به طور گسترده در ایالات متحده و کانادا روی پرده رفت. سندلر و باریمور بار دیگر در یک فیلم کنار هم قرار گرفته اند.

آن ها در کمدی «مخلوط» نقش پدر و مادری مجرد را بازی می کنند که همراه فرزندانشان راهی سفری به دنیای وحش در آفریقا می شوند. تماشاگران در وبسایت سینمااسکور با این پروژه ۴۰ میلیون دلاری مهربان تر بودند و به آن درجه A - داده اند.

فروش چهار روز اول اکران «مخلوط» یکی از پایین ترین فروش های افتتاحیه فیلمی با بازی سندلر در پنج سال اخیر است و تنها بالاتر از «به این بچه افتخار می کنم» قرار می گیرد که دو سال پیش با ۱۳.۵ میلیون دلار کار خود را شروع کرد. فیلم قبلی سندلر «آدم بزرگ ها ۲» ژوئیه پارسال در سه روز اول اکران ۴۲.۵ میلیون دلار فروخت که یک موفقیت بزرگ برای او بود.

«گودزیلا» به کارگردانی گرت ادواردز که هفته پیش پرفروش ترین فیلم آمریکای شمالی بود، این هفته با ۶۶ درصد کاهش در سه روز ۳۱.۴ میلیون دلار فروخت و فیلم دوم شد. انتظار می رود فروش فیلم تا پایان روز دوشنبه حدود ۴۰ میلیون دلار شود. فیلم جدید هیولای اتمی ژاپنی یکشنبه مجموع فروش خود را در بازار بین المللی از مرز ۳۰۰ میلیون دلار گذراند.
کمدی «همسایه ها» با بازی ست روگن و زاک افرون و «اسپایدرمن شگفت انگیز ۲» شرکت سونی به ترتیب رده های چهارم و پنجم را به خود اختصاص دادند.

جدول فروش فیلم ها در ایالات متحده و کانادا(۲۳ تا ۲۵ مه)

رتبه

عنوان فیلم

فروش جمعه تا یکشنبه(میلیون دلار)

تعداد سالن

متوسط فروش در هر سینما(دلار)

مجموع فروش(میلیون دلار)

بودجه(میلیون دلار)

هفته اکران

۱

«افراد ایکس: روزهای گذشته آینده»

۹۰.۷

۳۹۹۶

۲۲.۶۹۸

۹۰.۷

۲۰۰

۱

۲

«گودزیلا»

۳۱.۴

۳۹۵۲

۷.۹۵۲

۱۴۸.۷

۱۶۰

۲

۳

«مخلوط»

۱۴.۲

۳۵۵۵

۴.۰۰۷

۱۴.۲

۴۰

۱

۴

«همسایه ها»

۱۳.۹

۳۲۶۶

۴.۲۷۰

۱۱۳.۶

۱۸

۳

۵

«اسپایدرمن شگفت انگیز ۲»

۷.۸

۳۱۶۰

۲.۴۶۸

۱۸۴.۹

-

۴

۶

«دست میلیون دلاری»

۷.۱

۳۰۱۹

۲.۳۴۹

۲۰.۶

۲۵

۲

۷

«زن دیگر»

۳.۶

۲۱۵۴

۱.۷۰۶

۷۷.۷

۴۰

۵

۸

«ریو ۲»

۲.۵

۱۷۰۱

۱.۴۷۰

۱۲۱.۵

۱۰۳

۷

۹

«سرآشپز»

۲.۲

۴۹۸

۴.۵۳۸

۳.۵

-

۳

۱۰

«بهشت واقعی است»

۱.۹

۱۷۲۰

۱.۱۳۴

۸۵.۷

۱۲

۶

هالیوود ریپورتر/۲۵ مه/ ترجمه: علی افتخاری

۵۸۵۸