به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، این حراجی شنبه برگزار شد و دو صفحه از طراحی های ژرژ رمی معروف به هرژه، هنرمند بلژیکی که سال ۱۹۳۷ خلق شده، پس از ۱۵ دقیقه نفس گیر، به قیمت ۲.۵ میلیون یورو(۳.۴ میلیون دلار) به فروش رسید.

پیش از آغاز حراجی تخمین زده شده بود این صفحات بین ۷۰۰ تا ۹۰۰ هزار یورو فروخته شود.

دو صفحه فروخته شده شامل ۳۴ طراحی کوچک از تن تن و «برفی / میلو»، سگ باوفای اوست. حراجی روز شنبه کاملا به طراح بلژیکی و مخلوق معروف او اختصاص داشت.

اریک لروی کارشناس کاریکاتور حراجی آرت کوریال گفت: «این رکورد جدید، جایگاه هنر کارتون به عنوان یک قالب هنری مهم را مورد تاکید قرار می دهد.

طرح روی جلد «تن تن در آمریکا» که هرژه سال ۱۹۳۲ آن را خلق کرد، ژوئن پیش ۱.۳ میلیون یورو به فروش رسید و تا قبل از حراجی اخیر، رکورددار بود.

کارشناسان اعتقاد دارند فروش های خیره کننده اخیر از علاقه جدید به آثار کارتونی خبر می دهد که قیمت آن ها در یک دهه اخیر سر به فلک گذاشته است.

دانیل ماگن صاحب یک گالری در پاریس که در حوزه هنر مصور فعال است، تخمین می زند قیمت های آثار این حوزه در ۱۰ سال گذشته ۱۰ برابر شده باشد.

وال استریت ژورنال از این هم فراتر می رود و می گوید اکنون قصه های مصور بیش از بازار بورس قابل اعتماد هستند.

سال ۲۰۱۳ چند اتفاق بزرگ در حوزه دنیای قصه های مصور قدیمی روی داد. در همان ماه که «تن تن در آمریکا» بیش از یک میلیون به فروش رسید، یک فروشنده در مینه سوتا برای یک نسخه از مجله «اکشن کامیکس شماره ۱»(۱۹۳۸) حدود ۱۷۵ هزار دلار به دست آورد. او این مجله را که شخصیت سوپرمن اولین بار در آن معرفی شد، در دیوار خانه اش پیدا کرد.

بازار قصه های مصور در سال ۲۰۱۳ در مقایسه با سال ۲۰۱۲ تقریبا ۱۵ درصد رشد داشت.

رمی شخصیت تن تن را در اواخر دهه ۱۹۲۰ خلق کرد. مجموعه قصه های مصور «تن تن» درباره یک خبرنگار جوان ماجراجو است که در این قصه ها دور دنیا می گردد و با ماجراهای مختلف روبرو و با شخصیت هایی چون کاپیتان هادوک، پروفسور کاتبرت کالکولوس و دو کارآگاه دست و پا چلفتی همراه می شود.
قصه های مصور «تن تن» در فاصله ۱۹۲۹ تا ۱۹۷۶ منتشر شد و تاکنون بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه از آن به فروش رسیده است. این مجموعه به بیش از ۵۰ زبان دنیا ترجمه شده است.

فرانس ۲۴ / ۲۵ مه / ترجمه: علی افتخاری

۵۸۵۸