به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «یخ زده» در تعطیلات آخر هفته مجموع فروش جهانی خود را به ۱.۲۱۹ میلیارد دلار رساند و با کنار زدن «آیرون من ۳» پنجمین فیلم پرفروش تاریخ سینما در بازار جهانی شد.

این انیمیشن برنده اسکار تا پایان یکشنبه در آمریکای شمالی ۴۰۰.۵ میلیون دلار و در بازار بین المللی ۸۱۸.۷ میلیون دلار فروخت. فروش خیره کننده «یخ زده» در ژاپن به رکوردشکنی جدید این فیلم کمک کرد. مجموع فروش «یخ زده» در ژاپن ۱۹۴ میلیون دلار شده است.

«یخ زده» اکنون پس از «انتقامجویان» دومین فیلم پرفروش دیزنی است. «انتقامجویان» با ۱.۵ میلیارد دلار پس از «آواتار» و «تایتانیک» سومین فیلم پرفروش تاریخ سینما در بازار جهانی است. «آیرون من ۳» سال گذشته در دنیا ۱.۲۱۵ میلیارد دلار فروخت.

«یخ زده» اکنون پس از «هری پاتر و یادگاران مرگ: قسمت ۲» قرار دارد که با ۱.۳۴ میلیارد دلار چهارمین فیلم پرفروش تاریخ سینماست.

این فیلم که حدود هفت ماه است به نمایش درآمده، با پیشی گرفتن از «داستان اسباب بازی ۳»(۱.۰۶۳ میلیارد دلار) پرفروش ترین فیلم انیمیشن تاریخ است.

«یخ زده» در ژاپن برای یازدهمین هفته پیاپی پرفروش ترین فیلم هفته شد و فعلا سومین فیلم غربی پرفروش در این کشور است. این یک موفقیت قابل توجه برای «یخ زده» است، بخصوص از این جهت که صنعت تولید انیمیشن در ژاپن، قوی است.

انیمیشن دیزنی انیمیشن استودیوز در کره جنوبی نیز در مجموع ۷۷ میلیون دلار فروخته و فروش کلی آن در بریتانیا حدود ۶۵.۳ میلیون دلار و در چین حدود ۴۸.۷ میلیون دلار شده است.
«یخ زده» به کارگردانی کریس باک و جنیفر لی اقتباسی آزاد از قصه پریان «ملکه برفی» نوشته هانس کریستین آندرسن است.
داستان درباره یک پرنسس بی باک(با صدای کریستن بل) است. او برای پیدا کردن خواهرش که قدرت های یخی او باعثیک زمستان ابدی شده راهی سفری حماسی می شود.
«یخ زده» در هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار برنده جوایز بهترین فیلم بلند انیمیشن و بهترین ترانه شد.

ورایتی/ ۲۵ مه / ترجمه: علی افتخاری

۵۸۵۸