به گزارشافکارنیوز، معاونت نیروی انسانی ستادکل نیروهای مسلح، نام ساختمانی است در این ستاد که برای اغلب جوانان به ویژه آنان که سربازی نرفته اند یا در حال خدمت هستند، اخبار مربوط به آخرین تصمیمات اتخاذ شده در آن را که این روزها از سوی سردار موسی کمالی اعلام می شود، در روزنامه ها و سایت ها دنبال می کنند، کمالی سال گذشته در مصاحبه های مختلفی با خبرگزاری ایسنا آخرین قوانین و تغییرات مربوط به سربازی را تشریح کرد که در ادامه مهم ترین آنها را می خوانید.

نحوه بهره مندی نخبگان و استعدادهای برتر از تسهیلات سربازی
سردار موسی کمالی، جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح در گفت وگویی که در شهریور ماه سال گذشته با ایسنا داشت تسهیلات در نظر گرفته شده برای انجام خدمت سربازی رتبه های برتر کنکور سراسری(استعدادهای برتر) و نخبگان را تشریح کرد و با اشاره به قوانینی که شورای عالی انقلاب فرهنگی پیرامون خدمت سربازی نخبگان و استعدادهای برتر تصویب شده است، گفت: بر این اساس نفرات برتر کنکور رشته های مختلف، نفرات اول تا سوم المپیادهای جهانی دانش آموزی و دانشجویی و کلیه راه یافتگان المپیادهای معتبر دانش آموزی به عنوان نخبه و استعداد برتر شناخته می شوند.

جانشین اداره منابع انسانی ستاد کل نیروهای مسلح درباره نفرات برتر کنکور سراسری و شرط شناخته شدن آنان به عنوان استعداد برتر نیز گفته بود که ۱۰۰ تن برتر کنکور در رشته ریاضی فیزیک، ۵۰ تن اول رشته تجربی، ۵۰ تن رشته انسانی و ۲۰ تن اول رشته هنر به عنوان استعداد برتر شناخته می شوند.
به گفته کمالی در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، شرایطی برای پذیرش نفرات برتر کنکور زبان های خارجی به عنوان استعداد برتر نیامده است.

کمالی با تاکید بر اینکه " فقط قرارگرفتن در زمره استعدادهای برتر(نفرات برتر کنکور) و نخبه(مخترعان، نفرات اول تا سوم المپیادهای جهانی دانش آموزی و دانشجویی و راه یافتگان به مرحله نهایی المپیادهای معتبر دانش آموزی) سبب تسهیل خدمت سربازی نمی شود " افزود: این افراد در صورت ارائه پروژه تحقیقاتی پیرامون مسائل مختلف کشوری و لشگری به بنیاد نخبگان نیروهای مسلح و تایید آن از سوی این بنیاد می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.

وی ادامه داد: در صورتی که پروژه تحقیقاتی این افراد تائید شود، آنان پس از طی دوره آموزش نظامی می توانند نسبت به دریافت کارت پایان خدمت خود اقدام کنند.

لغو شرط کنکور برای استفاده از معافیت
تسهیل شرایط خروج از کشور دانشجویان
کمالی همچنین در گفت وگویی دیگر تسهیلات پیش بینی شده برای ادامه تحصیل دانشجویان مقاطع مختلف و انصرافی که تاکنون به خدمت سربازی اعزام نشده اند را تشریح کرد و با اشاره به برداشته شدن شرط پذیرش از طریق کنکور برای بهره مندی دانشجویان از معافیت تحصیلی گفت: در قانون جدید سربازی، شرط عبور از کنکور برای بهره مندی از معافیت تحصیلی برداشته شده و در حال حاضر نیز هر یک از مشمولان در صورتی که وارد غیبت نشده باشند، می توانند با ثبت نام در دانشگاه ها، نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام کنند.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: در قانون قدیم به دانشجویانی که از طرقی به جز کنکور وارد دانشگاه می شوند، معافیت تحصیلی تعلق نمی گرفت و همین امر باعثمی شد که برخی دانشگاه ها، مانند دانشگاه آزاد اسلامی با هزینه هایی بالا، اقدام به برگزاری کنکور کنند که تصویب این قانون به نفع آنها نیز شد.

به گفته کمالی در این قانون همچنین مشکل آن دسته از دانشجویانی که در پردیس های بین المللی دانشگاه های مختلف دولتی در مناطقی نظیر کیش، چابهار، قشم و… پذیرفته شده و به دلیل عدم اطلاع کافی از قوانین، وارد غیبت از سربازی می شدند، نیز حل شد.

امکان ادامه تحصیل دانشجویان تا دکتری تخصصی
وی همچنین با اشاره به اینکه در قانون جدید امکان ادامه تحصیل و صدور معافیت تحصیلی برای دانشجویان مقطع دکتری تا سطح تخصص فراهم شده است به ایسنا گفت: در گذشته تنها دانشجویان می توانستند تا دکتری عمومی از معافیت تحصیلی بهره بگیرند و برای ادامه تحصیل باید ابتدا به سربازی اعزام می شدند که در قانون جدید، این مسئله نیز حل شد.
به گفته کمالی از دیگر تسهیلاتی که در این قانون برای دانشجویان مصوب شده، امکان انصراف از تحصیل برای یکبار و تحصیل در رشته دلخواه است.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح اضافه کرد: دانشجویان انصرافی در صورتی که بخواهند در مقطع جدید ادامه تحصیل بدهند، مدت بهره مندی از معافیت تحصیلی برای آنان از نو محاسبه می شود و سال های قبل در مدت بهره مندی اش از معافیت تحصیلی تاثیری نخواهد داشت.

تسهیل شرایط خروج از کشور دانشجویان
کمالی با بیان اینکه در گذشته قوانین سختی برای خروج از کشور دانشجویانی که به سربازی نرفته اند، وجود داشت به ایسنا گفت: در حال حاضر مشمولان لیسانس به بالا با تایید وزارت علوم و سپردن وثیقه ای که مقدار آن از سوی سازمان وظیفه عمومی ناجا تعیین می شود، می توانند به راحتی از کشور خارج شوند.

وی افزود: در حال حاضر مقدار این وثیقه حدود، ۱۵۰ میلیون ریال است.

فرصت یکساله به مشمولان دیپلم به بالا
جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح، با اشاره به تسهیلات در نظر گرفته شده برای امکان ادامه تحصیل مشمولان نیز، اظهارکرد: در حال حاضر هر فرد ذکور دارای مدرک تحصیلی دیپلم و بالاتر از آن یکسال فرصت دارد تا برای قبول شدن در مقطع بالاتر درس بخواند یا به خدمت سربازی اعزام شود.

کمالی ادامه داد: با این قانون دیگر فردی بهانه ای نخواهد داشت که فرصت کافی برای مطالعه دروس نداشته است.

آخرین تغییرات مرخصی
افزایش مرخصی سربازان متاهل
جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح همچنین در تشریح آخرین تغییرات مربوط به مرخصی سربازان از افزایش ۱۰ روزه مرخصی سربازان مناطق بد آب و هوا و متاهلان خبرداد و گفت: مرخصی سربازان متاهل ۱۰ روز در سال بیشتر از مرخصی سربازان مجرد است.

وی با بیان اینکه مدت مرخصی در مناطق بد آب و هوای درجه ۲ شش روز، درجه ۳ هشت روز و درجه۴،۱۰ روز اضافه می شود گفت: ۳۰ روز مرخصی نیز در اختیار فرماندهان و مسئولان است که به مقتضای ابراز لیاقت و شایستگی به سربازان داده می شود.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح با بیان اینکه ایام تعطیل جزو مرخصی سربازان محسوب نمی شود، خاطرنشان کرد: روزهای پنجشنبه دربرخی از یگان ها تعطیل است که این روز نیز برای سربازان مشغول به خدمت مانند جمعه ها و سایر ایام تعطیل به عنوان تعطیلات حساب شده و جزو مرخصی آنان محسوب نمی شود.

کمالی با بیان اینکه این قوانین به عادلانه ترشدن مرخصی سربازان در مناطق مختلف کمک کرده و در بسیاری از موارد روزهای مرخصی را افزایش داده در خصوص قوانین جدید مدت مرخصی سربازان نیز گفت: برابر مقررات قبلی مدت مرخصی کارکنان وظیفه در مناطق عادی ۳۰ روز در سال و در مناطق بدآب و هوا ۴۵ روز در سال بود که در این مقررات تفاوتی میان مرخصی افرادی که در مناطق بد آب و هوای درجه یک تا چهار خدمت می کردند، وجود نداشت.
کمالی ادامه داد: در قانون قبلی در مرخصی کسانی که در محل سکونت خود اشتغال داشتند و گاهی بعد از ساعت اداری به منزل می رفتند با کسانی که صدها کیلومتر دورتر از محل سکونت خود خدمت می کردند، تفاوتی وجود نداشت.

به گفته کمالی در همین راستا به منظور عادلانه تر شدن مرخصی تغییراتی در مقررات صورت گرفت که بر اساس آن مرخصی کارکنان وظیفه مستقر در مناطق جنگی، امنیتی و عملیاتی به ازای هر ۴۵ روز ۱۰ روز، مرخصی یگان های پدافندی و انتظامی مناطق مهم به ازای هر ۳۰ روز هفت روز و مرخصی در مناطق عادی به ازای هر سال ۱۲ روز است.

جانشین اداره منابع انسانی ستادکل نیروهای مسلح ادامه داد: مدت این مرخصی به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر دوری از محل زندگی نیز یک روز اضافه می شود و علاوه بر این برای مسافت های بین ۳۰۰ تا ۶۰۰ کیلومتر نیز یک روز و بیش از ۶۰۰ کیلومتر دو روز و حداکثر سه بار در سال مرخصی اضافه می شود.

وی گفت: اگر محل سکونت سربازی ۳۰۰ کیلومتر تا یگان خدمت وی فاصله داشته باشد علاوه بر سه روز مرخصی که به خاطر مسافت دریافت می کند یک روز نیز به عنوان درراهی به وی تعلق می گیرد که این مرخصی حداکثر تا سه بار تا پایان خدمت قابل تکرار است.

کمالی با تاکید بر اینکه مقررات اعلام شده پیرامون شرایط مرخصی سربازان از مهرماه امسال اجرایی شده است به ایسنا گفت: مرخصی کارکنان وظیفه به ازای خدمتی که قبلا انجام داده اند برابر مقررات قبلی محاسبه می شود و اضافه خدمتی به آنان تعلق نخواهد گرفت.

احتمال لغو فروش خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور
کمالی همچنین در گفت وگوی بهمن ماه خود با خبرگزاری ایسنا از احتمال لغو فروش خدمت سربازی مشمولان خارج از کشور خبرداد و گفت: در حال حاضر آن دسته از افراد ذکور ایرانی مقیم خارج از کشور که تا پیش از پایان سال ۸۲ از کشور خارج شده اند، می توانند نسبت ب