به گزارش ملت ایران به نقل از افکارنیوز، قدیم ترها دکتر را طبیب جسم و جان می دانستند و نه تنها دارویشان بلکه دست و نگاهشان برای جسم خسته بیماران حکم دوا داشت. هنوز یادمان نرفته بزرگان طبیبی که اسمشان جاودانه و درمانشان به مثابه معجزه ای ماندگار شد.

البته ناگفته نماند کم نیستند پزشکانی که هنوز به آئین گذشتگانشان برای بیمار دل می سوزانند و وقت گذاشتن برای بیمار خود را با پول بیشتر معاوضه نمی کنند.

بررسی ها نشان می دهد حدود ۳۰ درصد بیماران به دلیل مشکلات جسمانی به پزشک مراجعه نمی کنند بلکه به دنبال انجام مشاوره و فردی امین هستند تا دستشان را به مهربانی بفشارد و با آنها کمی به گفت وگو بنشیند.

بر اساس آمار رسمی جهانی، مدت زمان متوسطی که یک پزشک متخصص باید برای هر بیمار صرف کند ۱۵ دقیقه و برای پزشک عمومی ۱۰ دقیقه است.

این درحالی است که به گفته کارشناسان سلامت، این زمان در مطب پزشکان ایرانی صرف نمی شود چرا که هزینه های بالای مطب، به آنها این اجازه را نمی دهد که روزانه کمتر از ۱۶ بیمار را معاینه کنند.

اما خساراتی که به دلیل بی مهری پزشکان، متوجه بیماران می شود بسیار بالاست و طبق پرونده های موجود در هیئت های انتظامی سازمان نظام پزشکی، شکایات از این دست به قدری بالاست که حتی به خوبی به آنها رسیدگی نمی شود.

مهران. ش در بیان شکایتش از پزشک معالج می گوید: مدتی بود که درد بسیار شدیدی در ناحیه سر احساس می کردم و به دنبال پزشک حاذق و معروفی بودم تا خیالم از بابت تجویزش راحت باشد. بنابراین به تعریف دوستان و آشنایان، به مطب یکی از متخصصان معروف مغز و اعصاب رفتم و در کمال ناباوری پس از صرف زمان طولانی برای نوبت گرفتن، بدون اینکه حتی به من نگاه کند یکی دوتا سوال سریعاً پرسید و شروع به نوشتن کرد. هنگامی که نسخه را به دست من داد لبخندی زد و گفت بهتر باشید. همین!

مهدیه. ب بیمار دیگری است که به دلیل احساس درد در ناحیه پهلو به فوق متخصص کلیه و مجاری ادرار مراجعه کرد اما پزشک معالج در حالتی دست به سینه به گفته هایش گوش داده و بدون اینکه معاینات پایه و اولیه را انجام دهد مجموعه ای از آزمایش و سونوگرافی را تجویز کرد. آزمایش هایی که بسیار گران تمام شد.

متخصصان در هر ساعت ۴ بیمار را معاینه کنند

ایرج خسرونیا، رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران درباره علت بی توجهی متخصصان در وقت گذاشتن برای بیماران می گوید: باید متخصصان در هر ساعت ۴ بیمار را معاینه کنند به شرطی که مبلغ ویزیت به گونه ای باشد که با معاینه ۳ تا ۴ بیمار در هر ساعت هزینه زندگی آنها را پاسخگو باشد.

وی ادامه داد: در واقع درآمد ماهانه این متخصصان ۴ میلیون تومان می شود که فقط اجاره بها و هزینه های مالیاتی مطبشان است بنابراین مقدار ویزیت و تعرفه بسیار کم است و پزشکان متخصص برای جبران این هزینه ها وقت کمتری برای بیماران در نظر می گیرند.

خسرونیا با بیان اینکه بسیاری از پزشکان رفتار مناسبی با بیماران دارند، گفت: بیماران احساس می کنند با یکبار نسخه پیچی درمان می شوند. گاهی هم متخصصان باسواد و ماهری را می بینیم که رابطه خوبی با بیماران برقرار نمی کنند و مطب خلوتی دارند. این پزشکان به دلیل عدم برقراری رابطه مناسب با بیماران موفق نیستند.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران افزود: بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از بیمارانی که به پزشک متخصص مراجعه می کنند مشکل جسمانی ندارند بلکه به دنبال مشاوره و گفتاردرمانی هستند و به دنبال نقش پزشک به عنوان حکیم می گردند.

خسرونیا افزود: بنابراین پزشکان باید احترام بیمار را حفظ کرده و برای آنها وقت کافی در نظر بگیرند البته احترام متقابل میان پزشک و بیمار لازم است چرا که متأسفانه امروزه پزشکان احترام ۳۵ سال پیش را ندارند که شاید به دلیل عدم رعایت مسائل اخلاقی از سوی برخی پزشکان باشد.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران تصریح کرد: برخی پزشکان سریع عصبانی می شوند و وقت کافی برای بیماران اختصاص نمی دهند اما نباید این خصوصیت را به تمام جامعه پزشکی تعمیم داد.

وی ضمن بیان این توصیه به پزشکان که زمان کافی برای معاینه و صحبت کردن بیماران در نظر بگیرند گفت: برخی از بیماران ساعت ها منتظر معاینه پزشک می مانند از شهرستان ها به تهران می آیند. جایز نیست که پزشک معالج فقط ۵ دقیقه برایش وقت بگذارد.

خسرونیا طبق آمار جهانی اعلام کرد: در دنیا یک متخصص باید برای هر بیمار ۱۵ دقیقه زمان صرف کند در حالی که در کشور ما به دلیل کافی نبودن درآمدها و واقعی نبودن سرانه درمان این کار انجام نمی شود.

سه تا سه تا بیمار می بینند

عباس. م نیز دراین باره می گوید: چند وقت پیش به مطب پزشکی مراجعه کردم که منشی آن، سه تا سه بیمار را به اتاق پزشک راهنمایی می کرد. بعد از گذشت یک ربع، نوبت دسته سه نفری ما شد. وارد اتاق شدیم با خودم فکر کردم شاید بیماری مشکل خصوصی داشته باشد. نفر اول در جریان معاینه شرح حال خود را بازگو کرد و بیمار دیگر در این وضعیت شروع به خندیدن کرد. از این وضعیت پیش آمده بسیار ناراحت شدم و پس از خروج از اتاق به منشی اعتراض کردم که شاید بیماری مشکل خصوصی داشته باشد و نتواند بازگو کند که منشی پزشک به راحتی گفت ما اینجا بیمار و حرفهای خصوصی نداریم.

تخلف در ۵ درصد پزشکان عمومی

مسعود مسلمی فرد، نایب رئیس انجمن پزشکان عمومی در این رابطه گفت: هر پزشک عمومی برای هر بیمار ۱۰ دقیقه باید زمان صرف کند اما با توجه به شناختی که از جامعه پزشکان عمومی وجود دارد گاهی کمتر از ۵ درصد از آنها در مطب های خود ۲ تا ۳ بیمار را به صورت همزمان معاینه می کنند که این خلاف ادب و اخلاق پزشکی است و این رفتار از نظر قانونی نیز موجه نیست.

وی ادامه داد: پزشکان باید محرم اسرار بیمار خود باشند و با این حال بیمارانی که تمایل دارند مطالب خود را فقط با پزشک در میان بگذارند در این حالت دچار اضطراب شده و مشکلات خود را بیان نمی کنند.

مسلمی فرد گفت: گاهی در شرایط اضطرار ممکن است به دلیل نبود وقت کافی چند بیمار را همزمان معاینه کرد اما در شرایط عادی قانونی نیست و پزشکان باید برای بیماران حتماً وقت کافی در نظر بگیرند.

نائب رئیس انجمن پزشکان عمومی گفت: البته اکثریت پزشکان تقریباً بیش از زمان قانونی وقت می گذارند چرا که با توجه به شکایت های صورت گرفته از پزشکان و بازرسی های انجام شده مشخص شد که ۹۵ درصد از پزشکان عمومی به درستی وقت می گذارند و با آنهایی که خلاف ادب رفتار می کنند برخورد قانونی شده است.

مسلمی فرد در مورد استاندارد جهانی معاینه پزشکان عمومی گفت: برای اینکه تعیین کنیم هر پزشک عمومی چه میزان وقت برای بیمار باید صرف کند به وضعیت متفاوت بیماران برمی گردد چرا که گاهی یک بیمار یک ساعت لازم دارد و دیگری با تشخیص سریع معاینه می شود.

وی افزود: با توجه به شرایط بیماری ها برای یک پزشک عمومی ویزیت حدود ۶ بیمار در یک ساعت در نظر گرفته شده است در حالی که مطب پزشکان عمومی این حجم را نداشته و فقط در مراکز وابسته به تأمین اجتماعی آن را شاهد هستیم به طوری که در یک شیفت حتی بیش از ۱۳۰ بیمار معاینه می شود اما در مطب های خصوصی حجم بیمار زیاد نیست.

مسلمی فرد اظهار کرد: با توجه به اینکه پزشکی کاری علمی است که با جسم و جان سرکار دارد بنابراین یکی از مسائلی که باعثاثربخشی در درمان می شود برقراری رابطه مناسب روحی و روانی پزشک با بیمار است و اگر به درستی انجام نشود پذیرش بیماری مشکل می شود چرا که خیلی از بیماران به پزشک مراجعه می کنند دارویی را می گیرند اما به دلیل عدم برقراری ارتباط و احساس و اینکه پزشک معالج به حرف هایش خوب گوش نداده و متوجه بیماری اش نشده است درمان را رها کرده و دارو را مصرف نمی کنند.

مسلمی فرد گفت: در مراکز درمانی یکی از مسائلی که باعثافزایش روند بهبودی می شود توجه پزشکان به خواسته های روحی بیماران است و از مشکلاتی که در بخش درمان وجود دارد عدم ارتباط روانی و توجه خاص پزشک با بیمار است.

وی افزود: این مسئله خسارت مالی سنگینی به سیستم وارد می کند چرا که هنگامی که بیمار ۲ تا ۳ بار به یک پزشک مراجعه می کند بار هزینه ای که به سیستم وارد می شود بسیار بالاست در حالی که می توان با یک رفتار درست و وقت گذاشتن برای بیمار آنها را کمتر کرد.

ثبت شکایات بالا از پزشکانی که وقت کافی نمی گذارند

محمدمهدی قیامت، دادیار انتظامی سازمان نظام پزشکی در زمینه عدم وقت گذاری پزشکان برای بیماران گفت: شکایات بسیاری موجود است اما سیکل معیوبی وجود دارد. از یک سو تعرفه ها واقعی نیست و از سوی دیگر بی تعهدی پزشکان باعثاعتراض و شکایت بیماران شده است.

وی افزود: با جود اینکه سرانه درمان پایین است اما پزشکان مجبور هستند ۲۰ دقیقه برای بیمار خود وقت بگذارند. بنابراین به دلیل اینکه درآمد حاصله جوابگوی نیازهایشان نیست این کار را نمی کنند.

قیامت ادامه داد: ارزش خدمات پزشکان با توجه به خدمتی که ارائه می دهند پایین است و حتی از کشورهای همجوار نیز سرانه درمان پایین تر است به همین علت تعرفه های پزشکی را به حال خود رها کرده اند.

دادیار انتظامی سازمان نظام پزشکی اظهار کرد: متأسفانه گاهی حتی برخی پزشکان معروف ۵ تا ۵ بیمار را همزمان معاینه می کنند و کاری هم نمی توان کرد.

وی گفت: اگر پزشکان قبول کرده اند که با این تعرفه و ویزیت ها کار کنند باید تعهدات وجدانی خود را انجام دهند چرا که گاهی بیماران اسراری دارند که نمی خواهند فرد دیگری از آن باخبر شود.

قیامت با بیان اینکه شکایت بسیاری از پزشکان در مورد وقت ندادن کافی به بیماران وجود دارد افزود: با این وجود به صورت جدی به شکایات رسیدگی نمی شود و فقط در حد تذکر و صلح بین طرفین تمام می شود.

وی گفت: طبق قانون سازمان نظام پزشکی، پزشکان نیز ساعت کار دارند و طبق ساعات رسمی کار فقط ۸ تا ۱۰ ساعت در روز می توانند طبابت کنند اما گاهی شاهد فعالیت ۱۷ تا ۱۸ ساعته پزشکان در طول روز هستیم که این امر کیفیت کار را پایین آورده است.

دادیار انتظامی سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: این پزشکان می خواهند هزینه های خود را جبران کنند و این در حالی است که درآمد اکثر پزشکان از سال گذشته تاکنون یک سوم شده است چرا که هزینه ها با دلار سنجیده می شود و درآمدها به ریال.

قیامت گفت: با این حال پزشکان قسم خورده اند و اگر نمی خواهند پای بند به تعهدات خود باشند به دنبال کار دیگری بروند.

وی افزود: وزارت بهداشت نظامنامه حقوق بیمار را در بیمارستان ها نصب کرده است اما متأسفانه کسی آن را رعایت نمی کند و نظارتی هم انجام نمی شود. هنگامی که تعرفه مناسب نیست و به پزشکان فشار وارد شده در نتیجه پزشکان به تعهدات خود عمل نمی کنند.