به گزارش ملت ایران به نقل از افکارنیوز، معاون فنی منابع طبیعی استان ایلام گفت: طبیعت استان ایلام توان تحمل حضور شبانه روزی گردشگران را ندارد. مردم استان ایلام هر سال چند هفته پیش از تعطیلات نوروزی به فکر اقامت ۱۵ روزه در دامان طبیعت می افتند و با همراهی خانواده و خویشان به کوه و دشت می روند و چادرهایشان را زیر درختان بلوط به پا می کنند و همه ایام تعطیل را آنجا می گذرانند، جاذبه های طبیعی جنگل های بلوط در ایلام آنقدر زیاد است که آنها نمی توانند از طبیعت بکر و زیبای آن دل بکنند، اما اقامت طولانی آنها در طبیعت پیامدهای ناخوشایندی برای جنگل های بلوط دارد، مردم برای تهیه هیزم و و روشن نگه داشتن آتش آن هم به صورت شبانه روزی، به جان درختان کهنسال بلوط می افتند.

با وجود هشدارهای متعدد کارشناسان و گروه های زیست محیطی نسبت به گسترش تخریب عرصه های طبیعی به خصوص درختان، این روند ادامه دارد.

جنگل های استان ایلام حدود ۶۴۲ هزار هکتار از کل استان را در بر می گیرد که جزو جوامع جنگلی مناطق خشک و نیمه خشک سلسله کوه های زاگرس است، تیپ غالب آن گونه بلوط ایرانی(Quercus persica) با ۹۰ درصد ترکیب گونه ای و گونه های همراه آن عبارتند از: گونه پسته وحشی(بنه)(pistacia atlantica) با ۶ درصد و۴ درصد بقیه ترکیب گونه ای را بادام کوهی، داغداغان، کیکم، بادامک، زالزالک و… تشکیل می دهد.

جنگل های استان ایلام شامل ۲ هزار و ۵۹۴ هکتارجنگل انبوه، ۲۱۱ هزار و ۸۰۴ هکتار جنگل نیمه انبوه، ۴۱۶ هزار و ۷۹۵ هکتار جنگل تنک، ۷ هزار و ۲۰۶ هکتار بیشه زار و ۳ هزار و ۹۸۸ هکتار دست کاشت است.

درختان بنه در استان ایلام در سطح ۲۰۵۱۵۳ هکتار(۳۱ درصد) از جنگل های استان گسترش دارند. در استان ایلام تعداد ۱۰ گونه جنگلی(مورد، زربین، ارغوان، سماق، گلابی وحشی، بادام، لرگ، پده، محلب، زبان گنجشک) با نام ذخیره گاه جنگلی در ۱۷ منطقه با مساحت ۹۰۰ هکتار، تحت پوشش حفاظتی و حمایتی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام قرار دارد.

اما، این روزها که طبیعت افراد را به پناه آوردن در دامن خود دعوت می کند، مهمانان طبیعت با این میزبان که هرچه دارد در طبق اخلاص قرار داده است بی مهری ها می کنند، که می توان شمه ای از این بی مهری ها را از زبان مسئول یک انجمن زیست محیطی به نام «شنه پای زمین»، شنید.

صادق صیدی در این باره می گوید: در چند ماه اخیر در ۵۰۰ متری محیط زیست و منابع طبیعی در شمال ایلام ۳۵۰ درخت بلوط قطع و با بی تفاوتی و مسئولان روبرو شد.

وی با بیان اینکه در صدا و سیما نیز سریال و نمایش های شاد با رویکرد حفاظت از محیط زیست خیلی کم است، تصریح می کند: مسئولان بر اساس قوانین موظفند با هماهنگی با همدیگر، تخریب ها را بررسی و اقدامات را به موقع به اطلاع مردم برسانند.

مسوول انجمن " شنه پای زمین " ادامه می دهد: اکثر اعضای سازمان های مردم نهاد زیست محیطی از نحوه نگرش دستگاه های منابع طبیعی و محیط زیست استان به این انجمن ها دلخور هستند و قطع امید کرده اند و بارها پیش آمده است که طرح هایی را ارائه داده ایم اما نتیجه مطلوب خود را در حفظ منابع طبیعی نگرفته ایم.

صیدی با بیان اینکه رد پای ماموران اداره منابع طبیعی استان این روزها در دامن طبیعت برای مردم مشهود نیست و این عدم حضور باعثشده برخی از مردم خود را به تغافل بزنند و به درختان دست اندازی کنند، تصریح می کند: اعضای فعال انجمن زیست محیطی " شنه پای زمین " موفق به کاشت ۲ هزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های مهران شده اند اما منابع طبیعی هیچگونه کمکی، حتی تشکر لفظی از این فعالان نکرده است.

وی با بیان اینکه برای یافتن ارزش یک درخت کافی است هزینه ای را که شهرداری برای کاشت و نگهداری یک درخت صرف می کند جویا شویم، اظهار می کند: موضوع حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی نیازمند بررسی و آسیب شناسی جدی است که باید به آن توجه کافی شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام ضمن طبقه بندی تخریب و تنش جنگل های زاگرس از نظر زمانی به چهار مرحله اشاره و اظهار می کند: مرحله اول همزمان با فصل رویش و در بهار توسط گردشگران ایجاد می شود.

دکتر جواد میرزائی ادامه می دهد: در این زمان مردمی که به دامن طبیعت می آیند عموما در تخریب طبیعت نقش دارند، از یک طرف " خشکه دارها " را به عنوان هیزم می سوزانند از طرف دیگر با بردن وسایل نقلیه، لگد کردن نهال ها، کوبیدن خاک و از بین بردن حیات وحش به زاگرس تنش وارد می کنند.

وی خاطرنشان می کند: مرحله دوم از اواسط فروردین تا اواخر خرداد ادامه دارد که مهمترین تنش در این مرحله به واسطه چرای دام اتفاق می افتد.

وی تأکید می کند: مرحله سوم نیز ناشی از عوامل محیطی مثل گرد و خاک و گرمای بیش از حد است که تأثیر مخرب بر جنگل ها و منابع طبیعی وارد می کند.

عضو گروه جنگل دانشگاه ایلام می گوید: مرحله چهارم در فصل پائیز رخ می دهد که در این مرحله تنش های وارد شده ناشی از آتش سوزی است.

میرزائی تصریح می کند: تخریب و تنش مرحله اول و همزمان با فصل رویش به دو دلیل از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا از یک سو چون در فصل رویش است از حساسیت بیشتری برخوردار است و از طرف دیگر در این موقع از سال دستگاه های نظارتی مرتبط نیز تعطیل هستند.

وی با تاکید بر زوم حضور پررنگ تر دستگاه های نظارتی در این ایام تصریح می کند: همچنین باید مناطق ویژه گردشگری در نظر گرفته و جاده های فرعی منتهی به عرصه های طبیعی را قطع ودر نقاط مختلف شهر اقدام به فروش زغال برای گردشگران شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان ایلام نیز در این رابطه می گوید: طبق برآوردهای انجام شده سال گذشته حدود ۷ هزار چادر در عرصه های طبیعی ایلام در ایام تعطیلات برپا شده بود که این امر به معنای افزوده شدن جمعیتی حدود ۳۵ هزار نفر به جمعیت جنگل نشین و حضور شبانه روزی آنها درجنگل است.

حجت الله فتحی اضافه می کند: به نظر می رسد امسال این جمعیت دو برابر پارسال است و طبیعت استان توان تحمل این حضور شبانه روزی گردشگران را ندارد.

وی تصریح می کند: افرادی که برای گذراندن تعطیلات نوروزی در چادرها اسکان پیدا می کنند از یک طرف اقدام به سوزاندن چوب درختان به عنوان هیزم می کنند و از سوی دیگر وسایل نقیله خود را به دل عرصه های طبلیعی می برند که خود این امر هم از عوامل آسیب زا به شمار می رود.

متأسفانه برخی برنامه های صدا و سیمای مرکز ایلام هم به نام حفظ آداب و رسوم بومی مردم را به انجام بازی های محلی در عرصه های طبیعی تشویق می کند که همین امر در کوبیدگی و فرسایش آنها موثر است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی استان ایلام تأکید می کند: در سال های گذشته در مواجهه با تخریب طبیعت ما صرفا به تذکر لسانی اکتفا کرده ایم اما در سال جدید علاوه بر توزیع بسته های آموزشی اقدام به توزیع نهال در بین گردشگران کرده ایم که خوشبختانه با استقبال در شهرستانه ای ایلام، ایوان و شیروان چرداول مواجه شده است.

فتحی خاطر نشان می کند: در صدد هستیم از طریق ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی محدوده هایی را برای تفرجگاه ایجاد کنیم که در این تفرجگاه ها با فراهم آمدن امکانات اولیه برای مسافران و مردم بومی که علاقمند به استفاده از عرصه های طبیعی هستند ضمن فراهم ساختن محیط های مناسب از تخریب طبیعت هم جلوگیری شود.