ملت ایران: بهرام صناعی با اشاره به ورود ۳سامانه جدید بارشی طی روزهای آتی به کشور، اظهار داشت: در روزهای پایانی سال جاری و آغاز سال جدید، به تناوب سه سامانه بارشی از روی کشور عبور می کند.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه افزود: یکی از این سامانه ها از روز یکشنبه ۹۱.۱۲. ۲۷ از غرب وارد کشور می شود و طی روزهای دوشنبه، سه شنبه و چهارشنبه مناطق مختلف شمال غرب، غرب، جنوب غرب، شمال، تهران، مرکز، شمال شرق، شرق و دامنه های زاگرس مرکزی را تحت تأثیر قرار می دهد.

وی اضافه کرد: فعالیت این سامانه به صورت بارش باران، وزش باد، کاهش دما در مناطق مرتفع و سردسیر بارش برف و در برخی نقاط با ریزش تگرگ موقتی همراه می باشد. پیش بینی می شود که در این مدت در مناطق یاد شده، دمای هوا بین ۵ تا ۱۵ درجه کاهش یابد. بیشترین فعالیت بارشی این سامانه در شمال و شمال شرق کشور خواهد بود.

صناعی یادآور شد: هنگامی که این سامانه از اواخر چهارشنبه از شرق کشور خارج می شود، سامانه دومی از روز پنج شنبه ۹۲.۱. ۱ از غرب وارد کشور می شود و طی روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه ابتدا در نوار غربی و سپس در نوار مرکزی و در نهایت در نوار شرقی فعال می شود.

صناعی بیان داشت: بیشترین فعالیت بارشی این سامانه به نظر می رسد که در نوار جنوبی کشور باشد. این سامانه از عصر شنبه از جنوب شرق خارج می گردد.

وی بیان داشت: از عصر دوشنبه و طی روز سه شنبه در گذرگاه های کوهستانی استانهای اردبیل، گیلان، مازندران، ارتفاعات تهران و البرز و سپس طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه در استانهای سمنان، گلستان، خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی به سبب بارش برف، لغزندگی و اختلال در تردد جاده ای پیش بینی می شود.

صناعی بیان داشت: طی این مدت در استان های تهران، البرز، قم، مرکزی، اصفهان، یزد و سمنان به سبب افزایش سرعت باد احتمال خسارت به تاسیسات دور از انتظار نیست.

وی خاطرنشان کرد: طی روزهای دوشنبه تا چهارشنبه به تناوب از غرب به شرق، در برخی نقاط استان های اردبیل، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، شر تهران، سمنان و دامنه های شمالی البرز رگبار تگرگ موقتی و کوتاه مدت پیش بینی می شود.

وی همچنین گفت: سامانه سومی از اواخر شنبه ۹۲.۱. ۳ از شمال غرب وارد کشور می شود و طی روز شنبه در شمال غرب و غرب و در روز یکشنبه در شمال غرب، شمال، تهران، مرکز، غرب و ارتفاعات زاگرس مرکزی فعال می شود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور در ادامه افزود: بر همین اساس باد و باران پیش از آغاز سال جدید و پس از آن ادامه دارد.