ملت ایران: هر از گاهی در مطبوعات اخباری مبنی بر استفاده از وایتکس در صنایع شیر در کشور منتشر می‎شود اما معلوم نیست این اخبار چقدر صحت دارد.

محمد باهری در یک نشست خبری با بیان اینکه در تولید محصولات برخی از شرکت های صنایع لبنی، وایتکس و آب ژاول وجود دارد، گفت: برخی دامداران به دنبال کسب جایزه هستند و به همین دلیل سعی می کنند، باکتری موجود در شیر تولیدی خود را کاهش دهند که برای این کار از وایتکس یا آب ژاول استفاده می کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر برخی شرکت های تولید کننده محصولات لبنی دارای دستگاه هایی هستند که وجود وایتکس یا آب ژاول را در شیر تشخیص می دهد و این شرکت ها از شیر حاوی این دو ماده استفاده نمی کنند.

عضو انجمن صنایع لبنی با بیان اینکه اکثر کارخانه های تولید محصولات لبنی از شیرخشک استفاده نمی کنند، افزود: وقتی واردات شیرخشک کاهش یابد، برخی کارخانه ها نسبت به تبدیل شیر به شیرخشک و ایجاد ارزش افزوده بالا اقدام می کنند که این مسئله، شیر مورد نیاز صنایع لبنی را کاهش می دهد.

باهری با بیان اینکه قیمت محصولات لبنی امسال ۱۵ درصد افزایش داشته است، گفت: در صورت اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها و افزایش قیمت انرژی، قیمت تمام شده محصولات لبنی نیز افزایش می یابد و در این راستا منتظریم در صورت اجرای فاز دوم هدفمندی، سازمان حمایت بعد از بهار سال آینده قیمت جدید محصولات لبنی را اعلام کند. وی با بیان اینکه در نیمه اول سال جاری، شرکت های صنایع لبنی با ضرر روبه رو بودند، گفت: بعد از بازنگری در قیمت ها، وضعیت این صنایع بهبود یافت.

ساخت بزرگ ترین بستنی دنیا در ایران

براساس این گزارش سارا میرزایی، مدیر عامل شرکت چوپان اظهار داشت: سرانه مصرف بستنی در ایران طی پنج سال گذشته رشد قابل قبولی داشته به طوری که در حال حاضر به ازای هر نفر ۵.۱ کیلوگرم است.

میرزایی در ادامه از ساخت بزرگترین بستنی دنیا و ثبت آن در کتاب رکوردهای گینس خبر داد و گفت: این بستنی ۱۳ فروردین سال آینده توسط شرکت چوپان ساخته و به صورت رایگان به مردم عرضه می شود. وی افزود: وزن بزرگ ترین بستنی دنیا ۵ هزار و ۲۰۰ کیلوگرم است که از ساعت ۱۱ صبح روز ۱۳ فروردین ماه در مجموعه تفریحی توچال به نمایش گذاشته می شود. باهری با بیان اینکه برای تولید این بستنی یک میلیارد تومان سرمایه گذاری پیش بینی شده است، افزود: سال آینده شش محصول جدید به بازار عرضه خواهیم کرد.