ملت ایران: با فرا رسیدن ایام نوروز سفرهای متعدد به سراسر استان های کشور آغاز می شود و مردم ایران زمین در راستای پایبندی رسم دیرینه دید و بازدید با اقوام و خویشان خود بار سفر را به نقاط مختلف کشور می بندند.

هفته دوم تعطیلات نوروزی برای مسافرت مناسب تر است

اگر قصد برنامه ریزی برای سفر دارید، به خاطر داشته باشید که هفته دوم تعطیلات نوروزی برای مسافرت مناسب تر است؛ روزهای اول تعطیلات، مردم بیشتر سفر می کنند و شهرهای توریستی شلوغ تر هستند.

برای هر سفری ملزوماتی احتیاج است در حالی که اکثر مردم این ملزومات سفر را در تهیه بلیت وسیله نقلیه و رزرو مکان اقامت خلاصه می کنند در حالیکه مهمترین الزامات هر سفری تهیه کردن وسایل ایمنی و ایجاد شرایطی مناسب برای سفر است.

در هر سفری افراد در سنین مختلف از جمله جوان، پیر و همچنین از جنس های مختلف مرد، زن و کودک حضور دارند که برای هر کدام از این افراد الزامات ایمنی سفر باید تهیه شود.

توصیه های لازم برای زنان باردار جهت سفر

یکی از قشرهایی که در این سفرها باید مراقبت بیشتری از آنان صورت پذیرد زنان باردار هستند و بخصوص زنان بارداری که از دوران حاملگی آنان بیش از ۸ ماه گذشته باشد و باید این گروه حتماً قبل از سفر با پزشک خود برای سفرهای نوروزی مشورت کنند و حتی المقدور در صورت انجام سفر زمینی مراقبت های لازم را داشته باشند و به مدت طولانی در یک مکان توقف نکنند.

گروه دیگر که باید در سفرهای نوروزی مراقبت های لازم را انجام دهند سالمندان هستند به طوریکه هیچ سالمندی به دلایل شرایط فیزیکی و عضلانی که دارد نباید بیش از یک ساعت در روی صندلی خود بنشیند و پس از هر ساعتی برای چرخش جریان خون مناسب باید مقداری حرکت کند.

کودکان نیز از دیگر گروهی هستند که باید در سفرها مراقبت های ویژه ای از آنها صورت پذیرد بطوریکه نباید کودکان را در صندلی جلو خودرو بنشانند و بهتر آن است تا کودکان که نمی تواند تعادل خود را بر اثر ترمزهای شدید حفظ کنند آنها را در صندلی عقب خورو در کنار والدین بنشانند.

دو گروه دیگر از جمله جوانان و میانسالان بیشتر از سه گروه کودکان، سالمندان و زنان باردار آمادگی سفر در شرایط مختلف را دارند ولی آنها نیز باید شرایط ایمنی و ملزومات سفر از جمله همراه داشتن کیف کمک های اولیه و مقداری غذای خشک همراه داشته باشند زیرا در برخی سفرها که افراد که با خودرو شخصی به سفر اقدام می کنند امکان دارد بر اثر هوای سرد و بارش های برف و کولاک حتی در فصل بهار در جاده ها دچار در راه ماندگی شوند.

چگونگی نگهداری داروها در سفر

بیماران از جمله گروهی به حساب می آیند که در سفرها باید ملزومات مورد خاصی برای آنان صورت پذیرد و مهمترین این موارد همراه داشتن داروهای آنان است بطوریکه باید این داروها در بسته بندی های اصلی دارو همراه برده شود و حتی المقدور دارو را در صورت سفر با خودرو شخصی در مکان های گرم خودرو قرار ندهند.

از جمله مواردی که در سفرها می تواند برای افراد خاطرات تلخی را در ذهن آنان تداعی کند مشکلات سفر از جمله دردهای عضلانی، سردردهای شدید و بی حالی است که هر کدام از این موارد دلایل خاص خود را دارد ولی مهمترین ملزومات سفر داشتن برنامه سفر است و افراد به دلیل ذوق سفر که دارند این مورد را در اکثر موارد رعایت نمی کنند و در طول سفر با مشکلات عدیده ای مواجه می شوند.

زمان طول سفر جزء مهم سفر است

ملزومات هر سفر در برنامه های مسافران که باید آن را رعایت کنند زمان مسافرت ها است که افراد در اکثر مواقع زمان مسافرت های خود را به هر نقطه از کشور جزو سفر به حساب نمی آورند و این مسئله می تواند در خستگی، بی حالی و حتی در مشاجره های خانوادگی آنان تاثیرگذار باشد.

همراه داشتن مقداری غذای مناسب و سبک در هر سفری بخصوص برای خانواده ها الزامی است زیرا به دلیل آنکه سفرهای مردم ما در ایران بیشتر با وسیله شخصی است؛ مسلما خانواده در طول مسیر بخصوص کودکان دچار گرسنگی می شوند و نگه داشتن خودرو و خرید در مکان های مختلف با قیمت های متفاوت می تواند تاثیر منفی روحی برای مسئول خانواده که در اکثر مواقع راننده نیز است داشته باشد.

عدم استراحت رانندگان خودروهای شخصی یکی از بزرگترین مشکلات در سفرها به حساب می آید و براساس استانداردهای موجود هر ۲ ساعت رانندگان باید در کناری خودرو را متوقف کنند و با بازگذاشتن درب های خودرو و با بیرون آمدن از داخل اتومبیل مدتی معادل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه به طول کامل استراحت کنند که این مسئله در شب بسیار واجب و حیاتی است.

موسیقی در سفر

در ایران سفرهای دریایی و هوایی کمتر صورت می پذیرد و بیشتر سفرها با خودروهای شخصی یا قطار است و مسلما ساعات سفر می تواند یکی از خسته کننده ترین موقعیت های سفر به حساب آید که افراد می توانند این زمان طول سفر را با موسیقی یا کتاب شیرین کنند که این مسئله تاثیر بسزایی برای راننده ای که موسیقی گوش می دهد خواهد داشت.

از خطرناک ترین موقعیت های هر سفر بخصوص با خودروهای شخصی در زمان شب است که خانواده ها باید این دقت را داشته باشند حتی المقدور از سفر در شب هنگام با خودرو شخصی خودداری کنند ولی به دلیل آنکه برخی مردم مایل هستند شب ها مسافرت کنند بهتر است که یک نفر حتماً در داخل خودرو به همراه راننده بیدار باشد و با او صحبت کند تا راننده نیز دچار خواب آلودگی نشود.

تلفن های مورد نیاز در طول سفرهای نوروزی

مسافران و گردشگران ملزومات مختلفی باید در طول سفر به همراه داشته باشند که یکی از آنها دفترچه شماره تلفن های ضروری است و در این زمینه همراه داشتن شماره تلفن های فوریت های پلیسی ۱۱۰، امداد خودرو ۰۹۶۹۷، اورژانس ۱۱۵، شماره ۱۴۷ ندای امداد جمعیت هلال احمر، هواشناسی ۱۳۴، اطلاعات راه ها، ندای بهداشت ۱۴۹، شرکت پست ۱۹۳ و شماره تلفن های ۱۳۸ و ۱۱۳ به ترتیب متعلق به وزارت کشور و وزارت اطلاعات، اوقات شرعی ۱۹۲، تلفن های بین المللی ۱۹۵ و شهری، رجا، هواپیمایی، داروخانه ها و اورژانس اجتماعی ۱۲۳ از جمله این شماره ها هستند.

افراد باید در سفرها نقشه راه ها را در ابعاد جیبی نیز تهیه کنند و در وسیله نقلیه و کوله خود همراه داشته باشند که به همراه داشتن نقشه های راه ها می تواند در برگیرنده اطلاعات اقامتگاه ها و اماکن خدماتی و پذیرایی مسیر را نیز شامل شود.

مشاجره در سفر ممنوع

ملزومات سفر و توصیه های مختلف بسیار است و در این گزارش به آخرین مورد توصیه مهم برای خانواده ها بسنده می شود و آن رعایت اخلاق سفر است و این مسئله بیشتر مربوط به زن و شوهر خانواده است که باید در طول سفر از هر گونه مشاجره خودداری کند که می تواند تاثیر منفی برای اعضای دیگر خانواده و تلخ کردن سفر به همراه داشته است.
تسنیم