یک نفرولوژیست گفت: کورتون ضمن اینکه یک داروی زندگی بخش است در صورتی که بدون تشخیص درست مصرف شود مرگ آفرین است.

مهدی اذانی با بیان اینکه مصرف داروی کورتون مانند یک شمشیر است، اظهار کرد: اگرچه کورتون می تواند برای بیماران پیوند کلیه یک علت در ادامه روند زندگی باشد اما پوکی استخوان و فشار خون بالا از جمله عوارض مصرف این دارو است.

وی افزود: اگر پزشک زمان تشخیص استفاده از دارو را به درستی تشخیص دهد " کورتون " به درمان برخی بیماران کمک می کند در غیر این صورت موجب بروز عوارضی می شود که می تواند به مرگ بیمار منتهی شود.

این فوق تخصص بیماری های کلیوی با تاکید براینکه کورتون می تواند یک بیمار را نجات دهد و یا موجب مرگ او شود، خاطرنشان کرد: یکی از نکاتی که برای تجویز دارو به بیماران باید در نظر گرفته شود انتخاب داروها بر حسب نوع بیماری و توضیح شرح بیماری از بیمار است.

اذانی با بیان اینکه متاسفانه در حال حاضر پزشکان به ویژه پزشکان عمومی اغلب یکی از انواع این دارو به نام آمپول دگزا متازون را برای بیشتر بیماران تجویز می کنند، ادامه داد: تزریق این آمپول به سیاهرگ یکی از دلایل مرگ ناگهانی بیمار است.

وی با تاکید بر اینکه کورتون باید زمان مناسب و پس از تشخیص نهایی تجویز شود، خاطرنشان کرد: سندرم نفروتیک یک بیماری کلیوی است که مصرف داروی کورتون می تواند منجر به درمان نسبی آن شود. ورم زیر چشم و دست و پا از علائم سندروم نفروتیک است و با مشاهده این علائم باید سریعا به پزشک متخصص مراجعه کرد تا روند بیماری پیشرفت نکند.

وی به دیگر موارد مصرف داروی کورتون اشاره کرد و افزود: کورتون از جمله داروهای افزایش دهنده مقاومت بدن در مقابل التهابات است و می تواند به بیمارانی که پیوند کلیه، کبد و قلب انجام داده اند به افزایش ایمنی بدن کمک کند.

این نفرولوژیست با بیان اینکه مصرف داروی کورتون برای بیماران پیوند کلیه، کبد و قلب یک مزیت است، تصریح کرد: مصرف کورتون علاوه بر اینکه ایمنی بدن این بیماران را افزایش می دهد از دفع عضو پیوندی نیز جلوگیری می کند.

اذانی با اشاره به اینکه البته میزان مصرف کورتون با توجه به وزن بیمار متفاوت است، گفت: مصرف کورتون در بیمارانی که عمل پیوند عضو انجام داده اند تا چندین سال برای بهبود عملکرد عضو پیوندی ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه کورتون برای حساسیت های شدید نیز تجویز می شود، اضافه کرد: مصرف کورتون در بیمارانی که به آسم، تنگی نفس شدید و بیماری آلرژیک مبتلا هستند به درمان تنگی نفس و سرفه کمک می کند.

این فوق تخصص بیماری های کلیوی با تاکید بر اینکه مصرف کورتون با معده خالی می تواند موجب خون ریزی معده و اثنی عشر شود، افزود: مصرف خودسرانه کورتون از دفع آب بدن جلوگیری می کند و موجب ورم دست و پا می شود.