به گزارش ملت ایران به نقل از فارس؛ علی‌محمد شاعری در گفت‌وگو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت: در حال حاضر کلیه واحد‌های معدنی، شن ‌و ماسه، آسفالت و کارخانجات اطراف شهر تهران و البرز و سایر کلان شهرها تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند.

وی گفت: این تعطیلی تا زمان برگشتن به شرایط طبیعی ادامه دارد و به همه کلان شهرهایی که در وضعیت هشدار قرار می‌گیرند دستور داده شده است که نسبت به تعطیلی همه صنایع اقدام کنند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در شهر تهران هم بیش از ۱۵۰ واحد آلاینده تعطیل شده است و همچنین فعالیت صنایع آلاینده‌ای که آلاینده کمتری دارند به صورت نیمه تعطیل است.

شاعری تصریح کرد: به واحد‌های که با سوخت سنگین در حال فعالیت‌ هستند دستور داده شده است که از سوخت گاز استفاده کنند.

وی افزود: بر این اساس و طبق آخرین خبر رسیده نیروگاه منتظرالقائم از روز گذشته حدود ۲ میلیون متر مکعب سوخت گاز را جایگزین سوخت مازت و نفت گاز کرده است. امیدواریم سایر نیروگاه‌های اطراف تهران و کلان شهرها نسبت به تغییر سوخت خود اقدام کنند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: با اقداماتی که انجام شده میزان آلایندگی امروز در مقایسه با روز گذشته کاهش داشته است. شاخص آلایندگی در روز گذشته بین ۱۴۰ تا ۱۵۰ بوده که امروز به ۱۳۰ رسیده است.

شاعری با بیان اینکه امیدواریم ناپایداری هوا هرچه سریع‌تر آغاز شود و شرایط طبیعی به کشور برگردد، شرایط کشور در حال حاضر یک شرایط طبیعی نیست و لایه‌ای از اینورژن به ارتفاع ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر بخش وسیعی از مناطق مرکزی ایران را محبوس کرده و اجازه خروج گازهای آلاینده و ذرات معلق را نمی‌دهد.

وی ادامه داد: تنها راه ممکن در شرایط فعلی مدیرت منابع آلاینده است و باید اقدامی شود که ورودی آلاینده‌ها را به محیط کنترل کنیم و به حداقل میزان ممکن برسانیم.

یکشنبه تعطیل نیست

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این سوال که آیا فردا یکشنبه تهران تعطیل می‌شود یا خیر؟ افزود: با اقدامات انجام شده و ورود یک ناپایداری خفیف که امشب از ساعت ۲۱ به بعد به وجود خواهد آمد موجب کاهش آلایندگی می‌شود.

برگزاری کارگروه آلودگی هوا در استانداری

وی درباره برگزاری جلسه کارگروه مقابله با آلودگی هوای تهران نیز گفت: امروز جلسه‌ای در استانداری تهران تشکیل می‌شود که تصمیمات لازم برای روزهای آینده اتخاذ می‌شود.

شاعری اضافه کرد: شرایط هشدار و ناسالمی به صورت متناوب تا آخر دی ماه با توجه به پدیده وارونگی هوا خواهیم داشت. بنابراین باید دستورالعمل‌های مصوب شده با دقت توسط مردم و دستگاه‌های اجرایی انجام داد تا بتوانیم الودگی هوا را مهار کنیم.