به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، افزود: در سال جاری حدود ۱۱هزار رشته محل شامل دانشگاه‌های آزاد، پیام‌نور و مؤسسات غیرانتفاعی بر اساس تأثیر سوابق تحصیلی پذیرفته می‌شوند.

وی بیان داشت: از این تعداد ۵هزار رشته محل مربوط به دانشگاه آزاد، ۵هزار رشته محل مربوط به دانشگاه پیام‌نور و ۱۰۰۰رشته محل مربوط به مؤسسات غیرانتفاعی است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: ثبت‌نام داوطلبان برای رشته‌ محل‌های بدون آزمون دانشگاه‌ها از ۱۸ دی‌ماه آغاز می‌شود و تا ۲۴ دی‌ماه ادامه دارد.

وی خاطرنشان کرد: کد رشته محل‌هایی که پذیرش آنها از طریق سوابق تحصیلی صورت می‌گیرد از هیچ روش دیگری(آزمون، فراگیر و …) پذیرش دانشجو نخواهند داشت و داوطلبانی که از طریق سوابق تحصیلی برای رشته محل پذیرش می‌گیرند، اجازه انتقال یا تغییر رشته به رشته محل دیگری را که پذیرش آنها با آزمون است، ندارند.

به گفته خدایی، پذیرش بدون آزمون شامل آزمون‌های دوره‌های تحصیلات تکمیلی(کاردانی به کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) نمی‌شود.

وی بیان داشت: داوطلبان می‌توانند در زمان ثبت‌نام تا ۵۰ کدرشته محل را با توجه به اولویت علاقه خود انتخاب کنند، نتایج این مرحله از پذیرش دانشجو در هفته آخر بهمن‌ماه توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود.