هر آنچه که باید درباره بیمه بدنه بدانید!

ملت ایران:یکی از بیمه نامه‌های اختیاری که در سال های اخیر استقبال بیشتری از آن شده «بیمه بدنه اتومبیل» است، بیمه نامه ای که برای هر اتومبیلی یکی از ضروریات است.

اگر شما هم صاحب خودرویی هستید توصیه ما این است همین الان یک بیمه نامه بدنه خریداری کنید و اگر بیمه بدنه دارید بیشتر در مورد آن بدانید.

خیلی ها فکر می کنند بیمه بدنه اتومبیل فقط مخصوص خساراتی است که در تصادف ها به آن وارد می شود این تصور کاملا اشتباه است، بیمه بدنه اتومبیل خودروی شما را در مقابل خطرهایی بیمه می کند که شاید به آنها فکر هم نکرده باشید.

* چرا باید بیمه بدنه بخریم؟

از هرنظر که حساب کنید به این نتیجه خواهید رسید بیمه بدنه یک نیاز اساسی برای هر خودرویی است با وضعیتی که در خیابان‌های شهرهای مختلف کشور خصوصا کلان شهرها حاکم است هیچ کس نمی‌تواند مطمئن باشد از لحظه شروع به رانندگی تا رسیدن به مقصد تصادف نخواهد کرد.

شرایط جاده های بین شهری هم که نیاز به تعریف ندارد، سرقت های جزئی و کلی، شکسته شدن شیشه، بلایای طبیعی و… همه این ها به صورت بالقوه امکان رخ دادن دارد و خودروی شما در معرض این خطرات قرار می گیرد.

بنابراین داشتن بیمه ای که اتومبیلتان را در مقابل این خطرها و خطرهای مشابه بیمه کند یک ضرورت است.

به طور کلی بیمه بدنه بیمه نامه ای است که خسارات وارده به اتومبیل شما را در مقابل خطراتی که تحت پوشش بیمه نامه هستند جبران می کند.

آتش سوزی، صاعقه، انفجار، حادثه و سرقت کلی از جمله پوشش های اصلی و مهم تحت پوشش هستند.

همه شرکت های بیمه ای فعال در کشور در همه نمایندگی های خود این بیمه نامه را ارایه می کنند.

حق بیمه براساس قیمت اتومبیل شما در بازار تعیین می شود و هر خودرویی بنابه قیمت و مدل و ارزش آن حق بیمه جداگانه ای خواهد داشت.

این بیمه نامه اختیاری است اما یکی از الزامات برای هر صاحب اتومبیلی به حساب می آید، پس از استعلام قیمت و با درخواست شما در محل دفتر نمایندگی بیمه یا محل کار و یا منزل بازدید از اتومبیل توسط کارشناس بیمه انجام خواهد شد و با پرکردن چند فرم صاحب بیمه نامه خواهید شد.

این همه ماجرا نیست، نکات ریزتری در مورد بیمه نامه بدنه وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بهترین استفاده را از آن بکنید.

* پوشش های اضافی

شما زمانی می توانید افتخار کنید بیمه بدنه اتومبیل دارید که پوشش های اضافی آن را هم خریده باشید.

یکی از نقاط ضعف این بیمه نامه این است که بعضی خطرات احتمالی مهم را در پوشش اصلی خود جا نداده اما شما می توانید با پرداخت حق بیمه ای جزئی این خطرها را هم زیرپوشش قرار دهید.

* سرقت در جای قطعات و لوازم وسایل نقلیه

اگر شما هم از نعمت پارکینگ اختصاصی بی بهره اید یکی از خطرهای مهم در کمین اتومبیل شما سرقت در جای قطعات و لوازم است.

هر چند در بیمه بدنه سرقت کلی تحت پوشش است اما اگر می خواهید خیالتان از بابت سرقت درجای قطعات هم راحت باشد باید آن را به بیمه نامه اضافه کنید.

چنانچه لوازم اتومبیل(بدون سرقت کلی خود اتومبیل) در حال توقف دزدیده شود سرقت درجا(جزئی) محسوب می شود.

در این صورت بیمه گذار می تواند هنگام صدور بیمه نامه درخواست پوشش سرقت در جای برای لوازم معینی مانند(رادیوپخش، رینگ، لاستیک و…) کند که پس از بازدید کارشناس با پرداخت حق بیمه جزئی قطعات و لوازم مورد نظر تحت پوشش بیمه سرقت درجا قرار خواهد گرفت.

ارزش مجموع لوازم و قطعاتی که تحت پوشش سرقت درجای قرار می گیرند از ۲۰ درصد کل سرمایه(اتومبیل مورد بیمه) تجاوز نخواهد کرد.

* شکسته شدن شیشه

شیشه ا تومبیل شما قرار نیست فقط در حوادثرانندگی بشکند، تغییرات دما و پرتاب شدن ناگهانی سنگ و اشیا و موارد بسیار دیگر ممکن است باعثشکسته شدن شیشه اتومبیل شود، شما هنگام خرید بیمه نامه می توانید این موضوع را زیرپوشش بیمه قرار دهید و حق بیمه ای که بابت آن می پردازید در یک سال کمتر از ۱۰ هزارتومان است.

* هزینه های توقف در تعمیرگاه

یکی از بندهای هیجان انگیز در این بیمه نامه این است که با پرداخت حق بیمه اضافی در حد ۱۰ تا ۱۵ هزارتومان در صورتی که وسیله نقلیه بیمه شده برای انجام تعمیرات و بازسازی و انجام کارشناسی برای مدتی در تعمیرگاه متوقف شود جیران هزینه های اباب و ذهاب، استفاده نکردن از اتومبیل آسیب دیده در مدت کار مفید روی آن به عهده شرکت بیمه خواهد بود.

این اتفاق در مورد بیمه نامه هر چندبار که اتفاق بیفتد شرکت بیمه موظف است به تعهداتش عمل کند.

* بلایای طبیعی

با درخواست بیمه گذار و پرداخت حق بیمه مختصر خطرات ناشی از(سیل، زمین لرزه، آتشفشان) نیز می تواند تحت پوشش بیمه بدنه اتومبیل قرار گیرد.

* خطرات مواد شیمیایی

جبران خسارت ناشی از اسید و رنگ و مواد شیمیایی روی بدنه ا تومبیل نیز با درخواست بیمه گذار و پرداخت حق بیمه مختصر می تواند به عنوان پوشش تکمیلی به خطرات بیمه بدنه اتومبیل اضافه شود.

خسارت ناشی از اثر انواع اسیدها، گاز رنگ و سایر مواد شیمیایی روی رنگ خودرو تحت پوشش خواهد بود البته ارایه این پوشش مخصوص خودروهایی است که رنگ آن سالم و بدون عیب باشد.

* نوسانات قیمت

اما یکی از نکات مهم در مورد بیمه بدنه اتومبیل نوسانات قیمت است، با توجه به اینکه ارزش اتومبیل مورد بیمه ممکن است در اثر شرایط بازار در طول مدت اعتبار بیمه نامه افزایش پیدا کرده و اتومبیل مورد بیمه در هنگام حادثه بیشتر از مبلغ بیمه شده در روز شروع بیمه نامه ارزش داشته باشد.

براساس ماده ۱۰ قانون بیمه مبنی بر اینکه(چنانچه مالی به کمتر از ارزش واقعی خود بیمه شده باشد بیمه گر در صورت بروز خسارت، خسارت را به نسبت مبلغ بیمه شده به ارزش واقعی مال پرداخت خواهد کرد) باید حواستان به این نوسانات باشد، شما در صورت نوسان شدید می توانید الحاقیه بیمه بدنه بخرید اما راه ساده تری هم وجود دارد می توان با پرداخت حق بیمه ای جزئی این نوسانات را زیرپوشش بیمه قرار داد و بدون اعمال ماده ۱۰ قانون بیمه خسارات را نسبت به ارزش واقعی روز دریافت کرد.

* تخفیف ها و چند نکته مهم درباره آن

این بیمه نامه هم مانند بیمه شخص ثالثدر صورتی که بیمه گذار در طول یک سال از آن استفاده نکرده باشد در دوره بعد از تخفیف برخوردار می شود.

میزان تخفیفات از ۲۵ درصد در سال اول شروع و برای سال های بعد به ترتیب ۳۵ درصد، ۴۵ درصد و ۶۰ درصد خواهد بود.

اما نکته مهم این که با هر بار خسارتی که اتفاق افتاده و خسارت دریافت کنید بدون توجه به میزان خسارت تخفیفات عدم بیمه نامه های قبلی از بین می رود.

پس هنگامی که خسارت وارده مبلغ ناچیزی است حتما به این مسئله توجه داشته باشید، بیمه نامه بدنه قبلی خودروی شما از هر شرکت بیمه دیگر که باشد و خسارت دریافت نکرده باشید مشمول تخفیف عدم خسارت خواهد شد و به عنوان سابقه محفوظ خواهد بود.

حداکثر ۵ روز پس از وقوع حادثه شرکت بیمه را مطلع کنید و پرونده خسارت را تشکیل دهید، هنگام دریافت خسارات مربوط به حوادث، ارایه گزارش پلیس و کروکی الزامی است.

در صورتی که قصد تعویض اتومبیل خود را دارید می توانید بیمه بدنه خودروی قبلی را به بیمه نامه بدنه خودروی جدید منتقل کنید در این حالت حق بیمه به صورت روزشمار کسر شده و به اتومبیل جدید منتقل خواهد شد در حالتی که خسارت وارده به خودرویی بیش از ۷۰ درصد باشد و یا اتومبیلی به سرقت رفته باشد از نظر اکثر شرکت های بیمه خودرو از دست رفته کلی تلقی شده و معادل ارزش روز خودرو پس از کسر فرانشیز به بیمه گذار خسارت پرداخت می شود، در این حالت سند وسیله نقلیه به شرکت بیمه منتقل خواهد شد.

* اهمیت بازدید مجدد

هر زمان خسارتی اتفاق افتاده و بیمه گذار مبلغ خسارت و یا تعمیر اتومبیل را از شرکت بیمه ردیافت نکند موظف است پس از تعمیر اتومبیل را به رویت کارشناس بیمه برساند تا کارشناس مجددا از سلامت کامل مورد بیمه اطلاع یافته و در بیمه نامه این موضوع ذکر شود.

به این امر اصطلاحا بازدید مجدد(پس از خسارت) می گویند، اگر این کار انجام نشود در اتفاق و خسارت بعدی از نظر شرکت بیمه اتومبیل سالم نبوده و نمی تواند از بیمه نامه بدنه استفاده کند.

منبع: هفت صبح