ملت ایران: گرانی قیمت هندوانه موجب شده است که به گفته رئیس اتحادیه میوه و سبزی شهر تهران، نیمی از مغازه‌داران از خرید هندوانه امتناع و هندوانه‌ها در میادین میوه و تره بار باد کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، فردا شب خانوار ایرانی بار دیگر به رسم دیرین، به شب نشینی طولانی ترین شب سال خواهند نشست تا بار دیگر در کنار شعرخوانی، داستان سرایی و گفتگوهای شادمانه، کام خود را با هندوانه های ۲۳۰۰ تومانی و انارهای ۳۵۰۰ تومانی شیرین کنند.

گل میوه‌های شب یلد، امسال با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی با وضعیتی متفاوت از سالهای قبل مواجه شده ند و همین باعثشده نه تنها تعدادی از خانوار ایرانی خرید هندوانه و انار را از سبد مصرفی خود برای این شب حذف کنند بلکه به گفته حسین مهاجران رئیس اتحادیه میوه و سبزی شهر تهران، حتی نیمی از مغازه داران نسبت به خرید هندوانه اقدام نکنند.

به گفته وی، امتناع میوه فروشان از تهیه هندوانه شب یلدا باعثشده که قیمت این میوه حتی تا ۲۰۰۰ تومان هم کاهش یابد. رئیس اتحادیه میوه و تره بار دلیل امتناع میوه فروشان سطح شهر نسبت به عرضه هندوانه به مشتریان خود را ریسک بالای خرید این میوه اعلام کرد و گفت: با توجه به گرانی این محصول و کاهش خرید مردم، مغازه داران نگرانند که با پایان شب یلدا هندوانه ها روی دستشان بماند و آن وقت باید ضرر هنگفتی را متحمل شوند.

عضو هیأت مدیره اتحادیه میوه و تره بار کشور، قیمت میوه‌های شب یلدا در میادین میوه و تره بار را در روز چهارشنبه چنین اعلام کرد: قیمت هر کیلوگرم هندوانه ۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان، انارمرغوب ۳۵۰۰ و نامرغوب ۱۵۰۰ تومان، نارنگی و پرتقال شمال ۱۶۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان به پایین، پرتقال جنوب ۲۷۰۰ تا ۲۸۰۰ تومان، پرتقال متفرقه رسمی ۲۷۰۰ تا ۸۰۰ تومان، موز ۲۵۰۰ تا ۲۶۵۰ تومان.

در کنار شهروندانی که توان خرید چندانی برای تامین میوه‌های شب یلدایی ندارند، افرادی هم هستند که ظرف میوه شب یلدای خود را با میوه های قاچاق همچون آناناس، گلابی که حد و مرز مشخصی برای قیمت گذاری آنها وجود ندارد و تعیین قیمت در اختیار خود مغازه داران خاصی است، تزیین می کنند تا کام میهمانان خود را شیرین تر کنند.

به گفته رئیس اتحادیه میوه و تره بار شهر تهران، میوه های قاچاق در انظار عموم قرار نمی گیرد و برخی مغازه داران آنها را بر اساس سفارش مشتریان خود تهیه و در اختیار متقاضیان قرار می دهند.

بر اساس این گزارش، در حال حاضر هر یک کیلوگرم گریب فروت ۲۵۰۰ تومان، انار شیراز ۴۸۵۰ تومان، لیمو شیرین ۱۹۵۰ تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۲۸۵۰ تومان، کیوی(هایوارد) تومان، سیب قرمز دماوند ۲۷۸۰ تومان، پرتقال شمال ۲۲۰۰ تومان، پرتقال جنوب ۲۸۰۰ تومان، سیب زرد دماوند ۲۷۸۰ تومان، نارنگی ساری ۲۵۰۰ تومان و خرمالو ۴۲۰۰ تومان به عنوان حداقل قیمت در مغازه های سطح شهر ارائه می شود که بدون شک نرخ میوه های مذکور در نقاط شمالی شهر بیش از مبالغ مذکور است.

به گفته مدیرزراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، امسال بیش از ۱۵ هزار تن هندوانه توسط کشاورزان مینابی برای شب یلدا برداشت شده است که قیمت هر کیلوی آن در زمین کشاورزی ۱۲۰۰ تومان است.