گسترش محدوده طرح ترافیک به زوج و فرد

ملت ایران: دبیر کمیته هماهنگی و نظارت مواقع اضطراری آلودگی هوای تهران از گسترش محدوده طرح ترافیک به زوج و فرد طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خبر داد.

دکتر رسول‌علی اشرفی‌پور، مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور درخصوص پایداری جوی و وارونگی هوا از اواسط هفته جاری گفت: براین اساس کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران عصر یکشنبه تشکیل جلسه داد و مقرر شد طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه مرز محدوده طرح ترافیک به محدوده زوج و فرد گسترش یابد.

وی با اشاره به اینکه تشدید برخورد با خودروها و موتورسیکلت‌های دودزا اعم از شخصی و دولتی و خودروهای فاقد معاینه فنی توسط پلیس راهنمایی و رانندگی نیز از روز دوشنبه اجرا خواهد شد، افزود: در عین حال تمامی خودروهای فرسوده‌ای که براساس مصوبه دولت اجازه تردد در تهران را ندارند نیز توسط پلیس راهنمایی و رانندگی اعمال قانون می‌شوند.

به گزارش ایسنا مدیرکل محیط زیست استان تهران از ممنوعیت فعالیت کلیه کارگاه‌های شن و ماسه و بتون و آسفالت در شهر تهران و غرب و جنوب غرب استان تهران از سه‌شنبه تا پنجشنبه هفته جاری خبر داد و به ایسنا گفت: در عین حال فعالیت تمامی کارگاه‌های صنعتی دارای پتانسیل آلودگی هوا طی روزهای سه‌شنبه تا پنجشنبه در سطح شهر تهران و مناطق غرب و جنوب غرب استان تهران ممنوع بوده و واحدهای صنعتی بزرگ مقیاس دارای پتانسیل آلودگی هوا نیز مکلفند فعالیت خود را به حداقل ظرفیت در این مدت کاهش دهند.

وی با تاکید بر اینکه تردد کلیه خودروهای میکسر حمل بتن و کامیون‌ها در سطح شهر تهران طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ممنوع است، افزود: در صورت تشدید شرایط هشدار آلودگی هوا و با اعلام دبیرخانه کارگروه آلودگی هوای تهران، اورژانس و هلال‌احمر نسبت به اتوبوس آمبولانس‌های خود در میادین اعلام شده به تعداد مشخص اقدام خواهند کرد.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون میزان آلودگی هوا نسبت به سال گذشته شرایط مطلوب‌تری داشته است، افزود: بدون احتساب آلاینده ذرات معلق کمتر ۲.۵ میکرون، تهران در سال جاری ۲۶۳ روز هوای پاک و سالم، ۸ روز ناسالم و یک روز بسیار ناسالم داشت که آن یک روز هم به دلیل ورود ریزگردها بود.

وی ادامه داد: با احتساب آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون، شاهد کاهش تعداد روزهای ناسالم نسبت به سال گذشته بودیم به شکلی که در سال ۹۰،۱۶۲ روز شرایط ناسالم را به لحاظ این آلاینده داشتیم که در سال جاری این رقم به ۹۶ روز کاهش یافته است.

مدیرکل محیط زیست استان تهران با توصیه به شهروندان مبنی بر جدی گرفتن موضوع آلودگی هوا، خصوصا در روزهای پایدار جوی از آنها خواست از سفرهای غیرضروری و درون‌شهری، خصوصا با خودروهای شخصی خودداری کرده و از وسایط حمل و نقل عمومی استفاده کنند. از سوی دیگر کودکان، نوجوانان، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی نیز از قرار گرفتن در محیط‌های باز تا حد امکان خودداری کرده و از ورزش و فعالیت‌های شدید بدنی در فضای باز در روزهایی که پتانسیل آلودگی هوا بالاست پرهیز کنند.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص امکان تعطیلی پایتخت در روزهای آلوده هفته جاری به ایسنا گفت: پیش‌بینی‌های سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که میزان غلظت آلودگی هوا به حدی نخواهد رسید که شاهد تعطیلی باشیم اما قطعا در صورت افزایش آلودگی جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوا تشکیل خواهد شد و تصمیم لازم اتخاذ می‌شود.