جزییات کامل طرح فروش نفت به مردم

ملت ایران: عزت‌الله زارعی هنزکی، معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران به تشریح روش جذب منابع مالی از طریق فروش اوراق سلف نفتی پرداخت و گفت: نظر به اهمیت فراوان پروژه‌های نفت و گاز، وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران، روش های متعدد تامین منابع مالی را برای پیشبرد اهداف توسعه ای خود در این حوزه مدنظر دارند که در این راستا، عرضه اوراق سلف نفتی برای اولین بار در دستور کار قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه در مجموع، معاملات پیش فروش را سلف نامگذاری کرده اند، افزود: این معاملات به دو دسته معاملات سلف و معاملات آتی تقسیم می شود که در معاملات آتی، قیمت قطعی نیست و ملاک، قیمت روز کالا در زمان تحویل است؛ اما در معاملات سلف، قیمتی که در زمان انتشار اوراق اعلام شود، ملاک قرار می گیرد.

زارعی ادامه داد: همچنین معاملات سلف در دو دسته ساده یا موازی صورت می گیرد که در معاملات ساده، تا زمان تحویل کالا، امکان فروش گواهی از سوی خریداران وجود ندارد و خریداران نمی توانند در بازارهای ثانویه حضور یابند اما شرکت کنندگان در معاملات سلف موازی، مجازند گواهی خریداری شده را حتی قبل از تحویل کالا در بازار ثانویه به فروش برسانند.

معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران در ادامه تصریح کرد: جذابیت معاملات سلف موازی، شرکت ملی نفت ایران را بر آن داشت که این روش معاملاتی را انتخاب کند تا خریداران، انگیزه بیشتری برای حضور در این بازار داشته باشند.

به گفته زارعی، وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران برای عرضه اوراق سلف نفتی، به فراهم کردن مستندات قانونی نیاز داشتند که در این راستا، قانون برنامه پنجم توسعه، قانون بودجه، مصوبات مجمع عمومی و مصوبات هیات مدیره مدنظر قرار گرفت و با توجه به نوع اوراق هدف، دستور العمل کمیته تخصصی فقهی بانک مرکزی نیز دریافت شد تا هیچ شائبه‌ای در این زمینه نباشد.

وی با بیان اینکه در این معاملات، دارایی پایه یک بشکه نفت خام است، اذعان کرد: دوره سلف، سه ساله است و سود پیشنهادی شرکت ملی نفت ایران برای اوراق سلف، به صورت ارزی سالانه ۱۰ درصد و به صورت ریالی سالانه هشت درصد است.

زارعی همچنین به پایگاه اطلاع رسانی شرکت نفت توضیح داد: همچنین پیشنهاد داده ایم برای تعیین سود ریالی، عدد اولیه ارزی در نرخ تسعیر دلار ضرب شود و سپس سود سالانه هشت درصدی به آن تعلق گیرد.

وی خاطرنشان کرد: حجم عرضه اولیه یک میلیون و سقف آن، پنج میلیون بشکه نفت خام است و بانک سپه، به عنوان کارگزار و عامل عرضه با شرکت ملی نفت ایران همکاری می کند.

گفتنی است فروش اوراق سلف نفتی به عنوان روشی نوین در تامین سرمایه طرح های صنعت نفت در حوزه نگهداشت و توسعه میدان های مشترک، از دوم دی ماه سال جاری آغاز می شود و تا دوازدهم دی ماه ادامه خواهد داشت. شرکت ملی نفت ایران، عرضه کننده اوراق سلف نفتی در کشور است و این اوراق با ضمانت وزارت نفت و در شعب منتخب بانک سپه به فروش می رسد.

منبع: ایسنا