ملت ایران:۱۵۲ هزار واحد مسکونی مهر آماده افتتاح، ادامه روند کاهشی قیمت مصالح ساختمانی و تسهیل در شرایط فروش و واگذاری مسکن مهر از جمله اخبار خوشی است که معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد.

احمد اصغری مهرآبادی در گفتگو با " ایران " به آماری اشاره کرد که نشان می‌دهد هم‌اکنون ۱۵۱ هزار و ۶۱۲ واحد مسکونی مهر در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر در ۲۰ استان کشور آماده افتتاح است که با حضور مسئولان به مرور به متقاضیان واگذار می‌شود.

استان‌های تهران، البرز، آذربایجان غربی و شرقی، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، کردستان، گلستان و گیلان از جمله استان‌هایی هستند که واحدهای مسکونی مهر آماده تحویل دارند. بیشترین واحدهای مسکونی مهر آماده افتتاح مربوط به استان اردبیل با ۱۲ هزار و ۸۳۷ واحد است و استان‌های سمنان و آذربایجان شرقی به ترتیب با ۱۲ هزار و ۵۳۱ واحد و ۸ هزار و ۳۱۴ واحد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن که سازمان متبوعش مسئول تأمین زمین برای واحدهای مسکونی مهر در شهرهای با جمعیت بالای ۲۵ هزار نفر است برنامه این شهرها را برای افتتاح واحدهای مسکونی تا پایان سال ۹۱،۴۸۶ هزار واحد اعلام کرد و گفت: از این تعداد ۲۱۶‌هزار واحد در سال گذشته واگذار شد و از ۲۷۰ هزار واحد مابقی ۱۱۵ هزار و ۶۱۲ واحد آماده افتتاح و ۱۵۵ هزار واحد دیگر نیز در دست ساخت و تکمیل است.

ایجاد زیرساخت‌های لازم برای رفاه بیشتر ساکنان سایت‌های واحدهای مسکونی مهر مسئله‌ای است که مهرآبادی آن را از اولویت‌های کاری دولت می‌خواند. او گفت: ساخت ۳۵۸ مسجد و ۲۷۵ باب مدرسه و ۴۷ پاسگاه انتظامی در این مناطق در برنامه دولت است که تاکنون ۳۶ مسجد و ۲۱ مدرسه تکمیل و آماده بهره‌برداری شده است.

روند نزولی قیمت مصالح ساختمانی همچنان ادامه خواهد داشت

بخش دیگر گفت‌وگوی ما با معاون وزیر راه و شهرسازی به وضعیت بازار مصالح ساختمانی و احتمال افزایش قیمت تمام شده مسکن مهر اختصاص داشت.

مهرآبادی گفت: بررسی تغییرات قیمت مصالح ساختمانی که از سوی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به دست ما رسیده نشان می‌دهد طی یک‌ماه اخیر قیمت فولاد که از جمله مهم‌ترین مصالح ساختمانی کشور است تا ۱۹ درصد کاهش داشته و بدون شک روند کاهشی قیمت مصالح ساختمانی همچنان ادامه خواهد داشت. مهرآبادی همچنین در پاسخ به این پرسش که بالاخره تکلیف افزایش احتمالی قیمت مسکن مهر چه شد، افزود: وزارت راه و شهرسازی در کمیته‌های تخصصی به آنالیز کارشناسی قیمت مسکن مهر پرداخته ولی با توجه به روند نزولی قیمت مصالح تا تثبیت بازار هیچ‌گونه تصمیمی گرفته نخواهد شد.

وی با تأکید بر این‌که وزارت راه و شهرسازی هم به فکر انبوه‌سازان هم متقاضیان مسکن مهر است گفت: این وزارتخانه به هیچ‌عنوان راضی به ضرر و زیان سازندگان مسکن مهر نیست و با تثبیت بازار مصالح ساختمانی و در صورتی که لازم باشد افزایش منطقی برای قیمت مسکن مهر لحاظ خواهد شد. وی از متقاضیان واحدهای مسکونی مهر نیز خواست به شایعات پیرامون افزایش احتمالی قیمت مسکن مهرتوجه نکنند، چرا که در صورت نهایی شدن این موضوع به صورت رسمی اعلام خواهد شد و شکی وجود ندارد که دولت راهکارهای لازم را برای حمایت از متقاضیان مسکن مهر که عمدتاً جزو اقشار کم درآمد هستند، اجرایی خواهد کرد.

شرایط فروش مسکن مهر

چگونگی شرایط فروش و واگذاری واحدهای مسکونی مهر محور سؤال دیگر ما از معاون وزیر راه و شهرسازی بود. او گفت: دارندگان واحدهای مسکونی مهر اعم از ۹۹ ساله و ملکی پس از دریافت سند می‌توانند اقدام به اجاره و فروش واحد مسکونی خود کنند.

او افزود: دارندگان واحدهای مسکونی مهر ۹۹ ساله فقط می‌توانند اعیانی واحد خود را واگذار کنند.

به‌گفته وی دارندگان مسکن مهر برای فروش واحد خود نباید قسط عقب‌افتاده بابت تسهیلات واحد خود و همچنین اجاره زمین واحد خود داشته باشند. گفتنی است واحدهای مسکونی مهر ۹۹ ساله که در واقع پولی بابت زمین پرداخت نمی‌کنند، سالانه بابت اجاره زمین باید مبلغی حدود ۲۰ هزار تومان به دولت پرداخت کنند.