بعد از انتخابات ریاست جمهوری هم اعلام شد که رشدگردشگریدر کشور افزایش داشته است. اما در سال جدید میلادی چه اتفاقی می افتد؟ ابراهیم پورفرج رییس جامعه تخصصی تورگردانان ایران با پیش بینی رشد ورود گردشگر خارجی به کشور در سال ۹۳، می گوید: به خاطر شلوغی شهرها و هتلها معمولا گردشگر خارجی را بعد از ۱۵ فردوین به کشور می آوریم.
با توجه به شرایط کشور و اینکه در حوزه بین الملل شرایط بهتر شده، پیش بینی شما از حضور گردشگر خارجی در نوروز امسال چگونه است؟
امسال پیش بینی می کنیم که نسبت به سالهای قبل ۳۵ تا ۴۰ درصد افزایش گردشگر داشته باشیم البته این تنها مربوط به تعطیلات نوروزی نیست و به فصل بهار مربوط می شود، چون معمولا ما سعی می کنیم در تعطیلات گردشگر خارجی زیادی نداشته باشیم و بیشتر تورهای ما بعد از ۱۵ فرودین برگزار می شود.

چرا در تعطیلات نوروز گردشگر خارجی کمتر به ایران می آید؟
به خاطر شلوغی شهرها و هتلها. تمام هتلهای شیراز و اصفهان که مقصد اصلی گردشگری هستند، برای گردشگران داخلی رزرو شدند. به ویژه در این دو سال که تورهای خارجی گران شدند، مردم بیشتر به سفر داخلی می روند و اگر دیده باشید حتی در پارکها هم چادر می زنند. برای همین ما در این ایام کمتر مسافر خارجی به کشور می آوریم.

در کل پیش بینی شما این است که رشد گردشگر خارجی برعکس کمتر شدن سفر خارجی ایرانیان اتفاق بیفتد؟
بله. ما دو فصل برای گردشگری ایران داریم، بهار و پاییز. پاییز که استقبال خوب بود. الان برای بهار هم تورها و هتلها رزو شدند. تحریم و نگرش بد کشورها نسبت به ایران، سبب شده بود که واقعا ورود گرشگر خارجی به کشور ما آنقدر کم باشد که اصلا نتوان آماری داد اما الان به خاطر حذف تحریم، روابط خوب خوب ایران و همچنین تلاشهای سازمان میراثفرهنگی در معرفی نقاط دیدنی ایران، تعداد متقاضبان سفر به ایران افزایش پیدا کرده است.

بیشتر چه مردم کشورهایی متقاضی سفر به ایران هستند؟
در گذشته بیشتر مسافران از کشور چین و آسیا بودند اما الان متقاضیانی هم از کشورهای اروپایی داریم. همچنین گردشگر تاریخی هم که از گذشته داشتیم.

البته شرایط کشورهایی مانند مصر و سوریه هم بر این موضوع بی تاثیر نبوده است.
بله. این کشورها مدتهاست که درگیر اختلافات داخلی هستند، اما تا سال قبل ما نتوانسته بودیم از این فرصت استفاده کنیم. اما بعد از انتخابات و فراهم شدن شرایط خوب سیاسی، گردشگران خارجی، ایران را جایگزین کردند و ما هم توانستیم از این فرصت استفاده کنیم.

قیمتها هم برای نوروز تفاوتی کرده است؟
معمولا گردشگران خارجی تورهای خود را از قبل رزرو می کنند، برای همین نرخها تفاوتی نداشته و همان به نرخ سال قبل عرضه می شود.

تصور می کنید این روند افزایش تقاضا برای سفر به ایران ادامه داشته باشد؟
بستگی به سیاستهای کشور دارد. الان سازمان میراثفرهنگی در این زمینه خوب عمل کرده و در همین مدت خوب تبلیغات مناسبی انجام داده که با تغییرات اخیر نمی دانم چه اتفاقی در این حوزه بیفتد. ما این شرایط خوب را در زمان آقای خاتمی هم داشتیم امیدوارم از نظر گردشگر خارجی به همان دوران بازگردیم.