به گزارش ملت ایران به نقل از ایسنا، سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در این خصوص گفت: هرجا که پای قانون در میان باشد ناجا موضوعیت پیدا می‌کند و در زمینه گشت‌های ارشاد نیز ما قانونگذار و سیاستگذار نیستیم. اما تلاش می‌کنیم با آموزش برنامه‌ریزی و اغناء مردم هزینه‌های مربوط به این طرح را به حداقل برسانیم.

وی با بیان اینکه بحثبدحجابی و ناهنجاری‌های رفتاری که خلاف فرهنگ عمومی و دینی کشور است معالجه شود گفت: اصل این موضوع ریشه در باورهای افراد دارد و برای رفع آن باید کار فرهنگی انجام شود.

فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه دو نوع برخورد در رابطه با بحثبدحجابی وجود دارد، گفت: یکی از آنها بحثایجابی است که به رسانه‌ها، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت ارشاد و سایر دستگاه‌های فرهنگی مرتبط می‌شود. اما در حوزه پلیس همان‌طور که وقتی راننده‌ای از چراغ قرمز عبور می‌کند نمی‌تواند مامور او را نگهدارد و با تذکر به او بگوید کارش زشت است، در این مورد نیز این گونه است و بالاخره در مواردی باید برخورد داشته باشیم. حتی در سطح حداقلی.

احمدی‌مقدم با بیان اینکه ناجا در اوقات مختلف ناگزیر به انجام این طرح است گفت: این طرح مطلوب ما نیست اما گاهی مجبور می‌شویم در برابر فردی که مورد تذکر قرار می‌گیرد و نسبت به این تذکر بی‌توجهی و بعضا با مامور ما نیز درگیر می‌شود واحدی را قرار دهیم که با وی برخورد کند حالا با هر اسمی مانند گشت انتظامی یا گشت ارشاد.

احمدی‌مقدم همچنین در خصوص انتقادهایی که پیرامون این طرح مطرح می‌شود، ‌ مسئله حجاب را مسئله‌ای دو طرفه برشمرد و گفت: ‌در میان این دو طرف نیروی انتظامی در حال کشش است.

فرمانده ناجا ادامه داد: ‌ بخشی از جامعه که سر و صدای زیادی هم دارد و در بیان انتقادات خود از رسانه‌هایشان استفاده می‌کنند به طور مطلق یا نسبی با این طرح مخالفند اما بخش بزرگتری مخالف بی‌تحرکی ناجا در این حوزه هستند.

وی با بیان اینکه در مواقعی که ما مسامحه می‌کنیم حملات به پلیس زیاد می‌شود گفت: به عنوان مثال اگر ما در برخی از جاها حضور نداشته باشیم عده‌ای مطرح می‌کنند که تفرجگاه‌ها و دریا به هم خورد، به سینما نمی‌توان رفت و رستوران‌ها به پاتوق عشاق تبدیل شده و خانواده‌ها دیگر در این مناطق احساس امنیت نمی‌کنند.

به گفته احمدی‌مقدم ناجا باید بین این دو گروه مدیریت داشته باشد و در این میان قانون را نیز رعایت کند.

مفهوم کار فرهنگی این نیست که سایر جاها تعطیل شود

به گزارش ایسنا احمدی‌مقدم با بیان اینکه من دست کسانی که مدعی کار فرهنگی هستند را می‌بوسم گفت: البته مفهوم کار فرهنگی این نیست که با انجام آن دیگر اقدامات تعطیل شود.

وی با بیان اینکه گشت‌های معروف به ارشاد با جرایم دیگری نظیر مزاحمت برای نوامیس، آلودگی صوتی و … برخورد می‌کنند گفت: البته در برخورد با خانم‌ها باید خانم‌ها حضور داشته باشند اما در مواقعی مامور خانم وجود ندارد یا درگیری میان آنان رخ می‌دهد که در این حالت مامور مرد وارد مداخله در کار می‌شود.

به گفته فرمانده نیروی انتظامی به طور کلی این کار مطلوب ما نیست و پلیس از روی اکراه در این حوزه مشغول است و ما علاقمند نیستم با فردی برخورد یا او را تحقیر کنیم اما در جاهایی باید ورود پیدا کنیم.

فرمانده ناجا با اشاره به تصویب قانون عفاف و حجاب در گذشته اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر ساز و کاری اجرای این قانون تشکیل شده و با حضور نهادهای متولی که ناجا نیز جزو آنهاست جلساتی در این زمینه برگزار شد و در این جلسات افراد مشغول بررسی و ارزیابی و نوسازی تاکتیک‌ها هستند چرا که این قانون در حدود هشت سال پیش نوشته شده و نیاز به نوسازی در آن دیده می‌شود که انشالله طی دو سه ماه آینده شاهد یک نوسازی در روش‌ها خواهیم بود.