به گزارش تهران سما به نقل از روابط عمومی شورای شهر تهران، محمدباقر قالیباف با حضور در چهارصد و نودمین جلسه شورای شهر بااشاره به شروع سال تحصیلی و افزایش تردد در نیمه دوم سال گفت: شهرداری تهران برای تجهیز ناوگان حمل و نقل ریلی و اتوبوسرانی مجبور شده است صددرصد بودجه نگهداری حمل و نقل را در نیمه اول سال هزینه کند، این در حالی است که دولت سهم مترو و اتوبوس را از یارانه ها در سال جاری تاکنون یک ریال پرداخت نکرده است.
وی افزود: سال گذشته کمتر از ۵۰ درصد از سهم یارانه ی مترو و اتوبوس پرداخت شد.

شهردار تهران تاکید کرد: درسال جاری برای تامین هزینه نگهداری در حوزه حمل ونقل دچار بحران خواهیم شد. موارد مربوط به حمل و نقل عمومی راطی نامه ای به رییس جمهور یادآورشده ام.

وی با اشاره به تصویب قانون در مجلس در خصوص اختصاص درآمد حاصل از دریافت جرایم رانندگی و عوارض سوخت گفت: متحیرم با وجودی که از ۲ سال از تصویب این قانون می گذرد ولی تاکنون سهم تهران از عوارض سوخت و جریمه ها تاکنون پرداخت نشده است ولی سایر شهرها این درآمدها را دریافت کرده اند.

قالیباف یادآور شد: نمی دانم شهرداری تهران و یا مردم تهران گناهی مرتکب شده اند که جرایمی را که طبق قانون برای شهرشان باید هزینه شود و از جیبشان پرداخت کرده اند را نباید دریافت کنند.

قالیباف خاطر نشان کرد: حدود ۶۲۰ میلیون یورو هزینه خریدواگن ها شده است که همه آن را شهرداری تهران پرداخت کرده است.

وی با اشاره مجدد به بروز مشکل در بخش نگهداری حمل و نقل عمومی یادآور شد: عمر قطار های مترو به ۱۳ سال رسیده است در حالی که قطارهای مترو طبق استاندارد باید هر ۱۰ سال یکبار نوسازی و بازسازی شوند و تنها در این مدت زمانی است که می تواند از خدمات پس از فروش بهره جست.

وی تاکید کرد: چنانچه یک قطار در خط خراب شود موجب بسته شدن خطوط به مدت بیش از ۲ ساعت خواهد بود که این موضوع مسائل اجتماعی ومشکلات امنیتی را ایجاد خواهد کرد.

شکیب رئیس کمیسیون و توسعه و عمران شورا نیز با اشاره به اظهارات شهردار از رئیس شورا خواست تا شورا نیز طی نامه ای از دولت بخواهد تا به وظایف قانونی خود در زمینه حمل و نقل عمومی عمل بکند.

وی یادآور شد: تعجب می کنم که چرا دولت در این زمینه کوتاهی می کند برای نمونه نپرداختن اعتبار ۱۳۸ میلیارد تومان سهم دولت به شرکت بهره برداری مترو پولی نیست که از پرداخت آن امتناع می کنند