به گزارش ملت ایران به نقل از فارس، این روزها و در آستانه سال تحصیلی جدید، خانواده‌های دارای بچه‌ مدرسه‌ای در تکاپوی خرید وسایل مدرسه فرزندانشان هستند.

کیف یکی از ملزومات اصلی مدرسه است که جزو اولویت‌های اول دانش‌آموزان برای خرید قرار دارد و دانش‌آموزان باید کیف مناسبی را برای یک‌سال تحصیلی خود تهیه کنند.

در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی» نام دارد، عکس روی کیف‌ها علامت سوالی را ایجاد می‌کند؟

علامت سوال از این بابت که کودکان ما با تصاویری خو گرفته‌اند که ذره‌ای از هویت ایرانی را با خود به همراه ندارد؛ تصاویری که هر روز با خود به مدرسه حمل می‌کنند و با آنها زندگی می‌کنند.

پدر دو دانش‌آموز ابتدایی و راهنمایی می‌گوید: مدرسه فرزندم اعلام کرده است که نباید لوازم‌التحریر دارای تصاویر خارجی خریداری کنیم اما در بازار فضا بگونه‌ای دیگر است و وقتی این موضوع را با مسئولان مدرسه در میان می‌گذاریم، نمی‌پذیرند و می‌گویند دستورالعمل وزیر آموزش و پرورش است.

وی ادامه می‌دهد: در بین کیف‌های رنگارنگی که با تصاویر جذاب برای فروش گذاشته شده است، چگونه می‌توانم برای فرزندانم کیفی ساده بیابم و اگر هم پیدا کردم، چگونه باید فرزندانم را قانع کنم که از کیف‌های دیگر چشم‌پوشی کنند.

مادر یک دانش‌آموز دبستانی در منطقه ۱۲ تهران نیز بیان می‌کند: نتوانستم برای دخترم کیف شادی پیدا کنم که اسلامی باشد.

وی می‌افزاید: تصاویر روی کیف‌ها، دختران بی‌حجاب را نشان می‌دهد و کیفی که به زبان فارسی روی آن، اسمی یا نوشته‌ای باشد، وجود ندارد.

مهدی نوید ادهم، دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص وحود کیف‌های دارای تصاویر کارتون‌های خارجی می‌گوید: متأسفانه این ضعف‌ بازار است و ما بارها نظرات خود را به مسئولان ذیربط در بخش بازرگانی و صنعت منتقل کردیم و مخالفت قانونی و صریح خودمان را با عدم استفاده از تصاویر و واژگان خارجی روی لباس‌ها، لوازم‌التحریر و کیف‌ها اعلام کردیم.

وی ادامه می‌دهد: این بحثامروز و دیروز نیست؛ سالهاست که موضع آموزش و پرورش همین است و می‌دانیم که خانواده‌ها نیز برای خرید لوازم‌التحریر و کیف فرزندانشان در رنج هستند اما مسئول آن نیز آموزش و پرورش نیست.

نوید ادهم درباره تأثیر منفی قهرمانان کارتونی روی ذهن و فکر دانش‌آموزان بیان می‌کند: یکی از بحث‌های جدی علوم تعلیم و تربیت، این است که فرایند شکل‌گیری و شخصیت‌ کودکان فقط در کلاس درس و مدرسه اتفاق نمی‌افتد.

وی اضافه می‌کند: فقط مدیر و معلم نیستند که با دانش‌آموز سخن می‌گویند؛ فقط کتاب‌های درسی نیستند که پیام آموزشی به دانش‌آموزان منتقل می‌کنند، بلکه هر آنچه که در محیط وجود دارد به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در فرایند شکل‌گیری شخصیت کودک و نوجوان به خصوص کودکان تأثیر می‌گذارد.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش می‌افزاید: هر کجا که انسان حضور دارد مانند خانه، مدرسه، خیابان، سینما، مسجد، بازار و کوچه، محیط است و همه عناصری که در محیط وجود دارد روی دانش‌آموز تأثیر می‌گذارد.

وی می‌گوید: یکی از عناصر موثر، لباس‌ها و لوازم‌التحریر هستند که پیام‌هایی را منتقل می‌کند و دانش‌آموز را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نوید‌ادهم با بیان اینکه اگر قرار است تعلیم و تربیت مطلوب اتفاق بیفتد باید همه پیام‌ها همسو شود، اظهار می‌دارد: اگر محیط فرهنگی و آموزشی مدیریت نشوند، زحمات معلم در کلاس درس و تلاش پدران و مادر به تنهایی به جایی نمی‌رسد؛ به همین دلیل باید شرایطی را به وجود آوریم که آن چیزی که چشم دانش‌آموز می‌بیند و گوش دانش‌آموز می‌شنود، از یک اصولی تبعیت کند.

آیا در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی، نمی‌خواهیم قدمی برداریم و اندیشه‌ای کنیم و آیا قرار است حمایت از کار و سرمایه ایرانی درباره لوازم‌التحریر و کیف دانش‌آموزان تنها در حد شعار باقی بماند؟